از ال آرژنین در بدنسازی چگونه استفاده کنیم ؟

نحوه مصرف ال آرژنین برای بدنسازی

بدن انسان قابلیت تولید اسید آمینه ال آرژنین را دارد اما گاه استفاده از این آمینو اسید در قالب مکمل می‌تواند برای ورزشکاران و همچنین سلامتی بدن مزایای قابل توجهی داشته باشد. به همین دلیل شاید شنیده باشید که بسیاری از ورزشکاران از ال آرژنین برای تقویت عضلات و بهبود عملکرد ورزشی خود استفاده می‌کنند. از فواید ال آرژنین چه می‌دانید؟ نحوه مصرف ال آرژنین برای بدنسازی چگونه باید باشد تا به نحو احسن تاثیرگذاری خود را داشته باشد؟ برای پاسخ این سوالات با ما همراه باشید.

فواید بی نظیر ال آرژنین برای بدنسازان

ال آرژنین یک اسید آمینه نیمه ضروری به شمار می‌آید. این آمینو اسید در مواد غذایی پروتئینی به وفور یافت می‌شود. به عنوان یک ورزشکار اگر از مکمل ال آرژنین استفاده کنید، مزایای زیر را به همراه خواهد داشت:

افزایش رشد عضلانی

یکی از مهم‌ترین مواد لازم برای سنتز پروتئین‌ها ال آرژنین است. ال آرژنین ترشح هورمون رشد را تحریک کرده و متابولیسم چربی‌ها را نیز افزایش می‌دهد. نتیجه آن است که توده عضلانی بدون چربی در بدن ورزشکار بوجود می‌آید و این دقیقا همان چیزی است که بدنسازان به دنبال آن هستند. تاثیر ال آرژنین در چربی سوزی در مطالعات بسیاری مورد بررسی و تائید قرار گرفته است.

تقویت استفقامت بدن و اتساع عروق

ایجاد توده عضلانی تنها مزیت استفاده از ال آرژین نیست. ال آرژنین سبب افزایش اکسید نیتریک در بدن شده و با گشاد کردن عروق خونی سبب افزایش استقامت بدن می‌شود. در این صورت فشار خون کاهش یافته و با بهبود جریان خون روبرو خواهیم بود.

تقویت سیستم ایمنی بدن با ال آرژنین

پیش از آنکه نحوه مصرف ال آرژنین برای بدنسازی را یاد بگیرید باید بدانید که این اسید آمینه حتی به تقویت سیستم ایمنی نیز کمک می‌کند. ال آرژنین با رادیکال‌های به مبارزه پرداخته و کارایی سلول‌های سیستم ایمنی را افزایش می‌دهد.

همه موارد ذکر شده در بالا دست به دست هم می‌دهند و به بهبود عملکرد ورزشی در بدنسازان و ورزشکاران منجر می‌شوند.

ال آرژنین چیست

برای بدنسازی چقدر ال آرژنین مصرف کنیم؟

محدوده ۲ تا ۳۰ گرم ال آرژنین در روز پذیرفته شده است. در حقیقت نمی‌توان دوز دقیقی را برای مصرف L-arginine در طی یک روز تعیین کرد. به همین دلیل در منابع مختلف ممکن است مقادیر متفاوتی را ببینید. به منظور کاهش بروز عوارض جانبی اغلب توصیه می‌شود که ال آرژنین را ۳ تا ۵ گرم در روز قبل و بعد از تمرینات ورزشی مورد استفاده قرار دهید. دوز مصرف ال آرژنین در ابتدا و در هفته اول باید کم باشد و در صورت لزوم به مرور افزایش پیدا کند تا مزایای آن به حداکثر برسد.

نحوه مصرف ال آرژنین در بدنسازی

از ال آرژنین ۲ بار در روز حتما باید استفاده کنید. البته در بسیاری از منابع مصرف این اسید آمینه ۳ بار در روز پیشنهاد شده است:

مصرف ال آرژنین قبل از شروع تمرین

پیش از شروع تمرینات ورزشی ۲ تا ۳ عدد قرص ال آرژنین ۲ گرمی (۲۰۰۰ میلی‌گرم) را می‌توانید مورد مصرف قرار دهید. همان‌طور که اشاره کردیم در روزهای اولی که مصرف این مکمل را آغاز می‌کنید، بهتر است از دوزهای پایین شروع نمایید. یعنی مثلا فقط ۱ قرص ال آرژنین ۲ گرمی را استفاده کنید.

ال آرژنین پس از تمرین

نحوه مصرف ال آرژنین اگر ۲ الی ۳ بار در روز باشد، نتیجه‌گیری بهتری عاید مصرف‌کننده خواهد شد. بهترین زمان مصرف ال آرژنین بعد از اتمام تمرینات نیز می‌تواند باشد. در این حالت ریکاوری با سرعت بیشتری صورت می‌گیرد و فرد ممکن است درد عضلانی کمتری را تجربه کند.

بهتر است ال آرژنین را صبح بخوریم یا شب؟

هیچ ایرادی وجود ندارد که ال آرژنین را صبح پس از بیدار شدن از خواب استفاده کنید. حتی اگر دستگاه گوارش شما اذیت نمی‌شود می‌توانید با معده خالی نیز مکمل ال آرژنین خود را همراه با ۱ لیوان آب بخورید. اما توصیه بیشتر متخصصان این است که به جای صبح، از قرص ال آرژنین شب قبل از خواب استفاده نمایید. در این حالت به هنگام خواب ترشح هورمون رشد بهبود یافته و همچنین کیفیت خواب فرد بهتر خواهد شد.

طریقه مصرف ال آرژنین

چه کسانی نباید ال آرژنین مصرف کنند ؟

نحوه مصرف ال آرژنین برای بدنسازی را برایتان شرح دادیم اما باید بدانید که در بعضی از موارد باید با احتیاط سراغ مصرف این مکمل بروید. در صورت ابتلا به:

 • هر نوع سرطان
 • آسم و بیماری‌های تنفسی
 • آلرژی
 • مشکلات کبد و کلیه
 • فشار خون پایین
 • کم خونی داسی شکل
 • اختلال خونریزی
 • حمله قلبی

بدون مشورت پزشک از ال آرژنین استفاده نکنید.

مصرف ال آرژنین برای کودکان و زنان باردار و شیرده بدون مشورت با پزشک مجاز نیست.

عوارض مصرف ال آرژنین

حتی در مقادیر بالا مکمل ال آرژنین اغلب بدون عارضه است. اما در بعضی از افراد عوارضی همچون حالت تهوع، گرفتگی عضلات، اسهال و واکنش‌های آلرژیک را نشان می‌دهد. ال آرژنین همچنین ممکن است باعث کاهش فشار خون و تغییر در سطح گلوکز و یا مواد شیمیایی موجود در خون شود. برخی از مطالعات نشان داده‌اند که نسبت لیزین به آرژنین در رژیم غذایی می‌تواند بر ظاهر شدن ویروس‌های تبخال نهفته در بدن تاثیر بگذارد. در این موارد بعضی از پزشکان به منظور جلوگیری از عود علائم مرتبط با ویروس هرپس سیمپلکس افزایش لیزین و کاهش آرژنین را توصیه می‌کنند.

تداخل دارویی ال آرژنین

همیشه قبل از شروع مصرف هر نوع مکمل یا دارو باید لیست داروهای مصرفی خود را به پزشک نشان دهید تا از نظر تداخل دارویی بررسی کند. بعضی از داروهایی که ممکن است با ال آرژنین در تداخل باشند، به شرح زیرند:

 • قرص‌های ضد بارداری
 • داروهای هورمون درمانی
 • رقیق‌کننده‌های خون
 • برخی مسکن‌ها
 • داروهای اختلال نعوظ
 • شربت‌ها یا قرص‌های معده
 • قرص‌های فشار خون یا دیابت

گفتار پایانی

در این مطلب نحوه مصرف ال آرژنین برای بدنسازی را برایتان شرح دادیم. قبل و بعد از تمرینات ورزشی زمان بسیار مناسبی برای مصرف این مکمل است. در مورد دوز مصرفی بهتر است با مربی بدنسازی مشورت کنید تا به طور دقیق به شما اطلاعات بدهد. همچنین از دستورات نوشته شده روی بسته‌بندی محصول نیز می‌توانید استفاده کنید تا طریقه مصرف را متوجه شوید. آیا شما به عنوان یک ورزشکار تاکنون از مکمل ال آرژنین استفاده کرده‌اید؟ تجربیات خود را در بخش کامنت‌ها با خوانندگان مجله داروخانه آنلاین مثبت سبز به اشتراک بگذارید.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید[مجموع: ۲ میانگین: ۵]

نوشته از ال آرژنین در بدنسازی چگونه استفاده کنیم ؟ اولین بار در مجله داروخانه مثبت سبز. پدیدار شد.