بهترین زمان مصرف ال آرژنین در بدنسازی

بهترین زمان مصرف ال آرژنین

شایدال آرژنین در گروه اسیدهای آمینه نیمه ضروری جای گرفته و فواید متعددی برای بدن دارد. این آمینو اسید در ساخت پروتئین دخیل بوده و به عضله‌سازی کمک می‌کند. اگر می‌خواهید از مصرف ال آرژنین بهترین نتیجه ممکن را کسب کنید بدیهی است که باید به دوز مصرفی و زمان مصرف آن دقت داشته باشید. در این مقاله ابتدا شما را با L-arginine بیشتر آشنا کرده و بعد بهترین زمان مصرف ال آرژنین را برایتان شرح می‌دهیم.

ال آرژنین چیست؟

همان‌طور که اشاره کردیم ال آرژنین نوعی اسید آمینه است که به طور طبیعی در گوشت قرمز، مرغ، ماهی و لبنیات یافت می‌شود. این آمینو اسید برای ساخت پروتئین ضروری بوده و به بهبود گردش خون در بدن نیز کمک می‌کند. ال آرژنین در بدن به یک ماده شیمیایی به نام اکسید نیتریک تبدیل شده و به این طریق سبب بهبود گردش خون می‌شود. از آنجایی‌که ال-آرژنین باعث تحریک هورمون رشد، انسولین و … شده و در بهبود عملکرد ورزشی نیز موثر است، در قالب مکمل نیز آن را تولید می‌کنند. قیمت قرص ال آرژنین را با کلیک روی لینک مربوطه می‌توانید در داروخانه آنلاین مثبت سبز چک کنید.

ال آرژنین چیست

فواید قرص ال آرژنین در بدنسازی

یکی از مزایای شناخته شده ال آرژنین کمک به رشد عضلات است. پیش از آنکه بهترین زمان مصرف ال آرژنین را توضیح دهیم باید بدانید که این اسید آمینه برای سنتز اکثر پروتئین‌ها ضروری به حساب می‌آید. در حالی‌که با مصرف ال آرژنین توده عضلانی افزایش می‌یابد، به سلول‌ها نیز سیگنال داده می‌شود تا تحریک ترشح هورمون رشد بیشتر شود و متابولیسم نیز تسریع پیدا کند. با کاهش ذخایر چربی زیر پوست و تقویت رشد عضلانی، ال آرژنین تناسب اندام بهتری را برای فرد فراهم می‌کند. این اسید آمینه قدرت عضلات را نیز بهبود بخشیده و به این طریق سبب بهبود عملکرد ورزشی نیز می‌شود. تاثیر ال آرژنین در چربی سوزی باعث می‌شود تا توده عضلانی نسبت به چربی افزایش یافته و روند لاغری بهبود یابد.

مقدار مصرف ال آرژنین در بدنسازی

هیچ دوز استانداردی برای مقدار مصرف ال آرژنین در بدنسازی وجود ندارد. شاید به همین دلیل است که در منابع مختلف مقادیر متفاوتی را ببینید. به طور کلی پیشنهاد می‌شود که در هر سروینگ ۵ تا ۱۰ گرم ال آرژنین مورد مصرف قرار گیرد. به این ترتیب می‌توانیم بگوییم که روزانه ۲ تا ۳۰ گرم ال آرژنین را می‌توان مصرف کرد.

از آنجایی‌که در دوزهای بالا احتمال بروز عوارض جانبی ناشی از مصرف مکمل بیشتر می‌شود، توصیه می‌کنیم که مصرف ال-آرژنین را از دوزهای پایین شروع کرده و کم‌کم زیاد کنید. منظور از دوز پایین حدود ۳ تا ۵ گرم در روز است. پس از گذشت ۱ هفته می‌توان دوز مصرفی را کمی افزایش داد. در بعضی از منابع توصیه شده که پس از اینکه ۲ ماه از مصرف ال آرژنین گذشت، مصرف آن را قطع کرده و در صورت لزوم پس از ۲ ماه دیگر دوباره آغاز کنید.

بهترین زمان مصرف ال آرژنین

چنانچه با هدف بدنسازی به سراغ مصرف ال آرژنین می‌روید قطعا بهترین زمان مصرف آن برای شما بسیار مهم است. در مورد بهترین زمان مصرف ال آرژنین باید بگوییم که کارشناسان بدنسازی و منابع مختلف نظرات متفاوتی دارند. اما آنچه به طور کلی گفته می‌شود این است که بهتر است ۳ بار در روز از ال آرژنین استفاده کنید:

بهترین زمان مصرف ال آرژنین

مصرف ال آرژنین به هنگام صبح

صبح پیش از آنکه صبحانه خود را بخورید، زمان مناسبی برای مصرف ال آرژنین است. نیم ساعت پیش از صبحانه و با معده خالی، ال آرژنین جذب بالایی در بدن خواهد داشت. اگر در بدنسازی و ورزش حرفه‌ای تازه‌کار باشید، بهتر است مصرف قرص ال آرژنین را از دوزهای پایین شروع کنید. مثلا اگر در مکمل شما ۲۰۰۰ میلی‌گرم ال آرژنین است، روزانه فقط ۱ عدد از آن را مصرف نمایید. اما به مرور زمان می‌توانید مصرف را به روزانه ۳ عدد یا حتی بیشتر برسانید.

استفاده از ال آرژنین قبل از شروع تمرینات

نیم ساعت قبل از شروع ورزش نیز بهترین زمان مصرف ال آرژنین در بدنسازی می‌تواند باشد. به این منظور تا دوز ۶ گرم می‌توانید از ال آرژنین استفاده کنید. همان‌طور که در قسمت قبلی توضیح دادیم، چنانچه برای نخستین بار می‌خواهید ال آرژنین بخورید، از روزی ۱ قرص (۲ گرم) آغاز نمایید. در این حالت ال آرژنین به بهبود جریان خون کمک کرده و انرژی بیشتری را نیز به هنگام فعالیت ورزشی فراهم می‌کند.

به منظور کاهش عوارض جانبی می‌توانید ال آرژنین را همراه با غذا بخورید اما به طور کلی بهتر است نیم ساعت پیش از وعده غذایی آن را میل کنید.

ال آرژنین بعد از اتمام تمرینات ورزشی

یکی از زمان‌های مناسب دیگر برای مصرف قرص ال آرژنین بعد از تمرین است. در این حالت این اسید آمینه به تسریع ریکاوری کمک کرده و درد عضلانی را کاهش خواهد داد. ال آرژنین را می‌توانید با کربوهیدرات‌ها یا مکمل‌های دیگری مثل پروتئین وی یا کراتین به صورت ترکیبی مصرف کنید.

بیشتر بخوانید: ال آرژنین را با چه مکملی مصرف کنیم ؟

مصرف مکمل ال آرژنین قبل از خواب

برخی از مربیان بدنسازی پیشنهاد می‌دهند که به جای اینکه ال آرژنین را ۱ نوبت به هنگام صبح استفاده کنید، آن را شب قبل از خواب بخورید. ال آرژنین می‌تواند کیفیت خواب را بهبود بخشد و کمک کند تا فرد زودتر به خواب برود. از طرف دیگر ترشح هورمون رشد نیز به هنگام خواب افزایش می‌یابد. همان‌طور که قبلا اشاره کردیم ال آرژنین می‌تواند سبب تحریک هورمون رشد شود. بنابراین بهترین زمان مصرف ال آرژنین قبل از خواب نیز می‌تواند باشد.

آیا ال آرژنین در روزهای استراحت هم باید مصرف شود؟

طبق توصیه کارشناسان بهتر است نه تنها در روزهای تمرین بلکه در روزهای استراحت نیز از مکمل ال آرژنین استفاده شود. ۲ تا ۵ گرم ال آرژنین (به صورت مایع) را می‌توانید با ۱۵۰ میلی‌لیتر آب یا آب پرتقال مخلوط کرده و مورد استفاده قرار دهید. دقت کنید که این ترکیب بلافاصله باید به مصرف برسد.

تا چه مدت از ال آرژنین استفاده کنیم؟

ال آرژنین باید حداقل به مدت ۲ الی ۳ ماه به طور مداوم استفاده شود. پس از این مدت می‌توانید مصرف را به مدت ۲ ماه قطع نموده و بعد دوباره آغاز کنید. اگر قصد دارید بهترین نتیجه‌گیری را از مصرف این مکمل بدست آورید، در نحوه مصرف باید مداومت داشته باشید. مثلا اگر هدف شما افزایش چربی‌سوزی است، به احتمال زیاد پس از گذشت مدت زمانی کوتاه (مثلا ۲ هفته) به نتیجه مطلوب خود نخواهید رسید. بنابراین در مصرف مکمل بدنسازی باید پیگیرانه عمل نموده و به یکباره مصرف را بدون مشورت با مربی خود قطع نکنید.

سخن پایانی

بهترین زمان مصرف ال آرژنین صبح پس از بیدار شدن، قبل و بعد از تمرینات و همچنین پیش از خواب است. البته توصیه می‌شود که بیش از روزی ۳ بار از این مکمل استفاده نشود. مصرف ال آرژنین در دوزهای بالا احتمال بروز عوارض جانبی را افزایش خواهد داد. بنابراین سعی کنید دوز مصرفی خود را حتما با مشورت مربی بدنسازی تعیین کنید. بهتر است مصرف این مکمل از دوزهای پایین شروع شده و کم‌کم افزایش یابد.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید[مجموع: ۳ میانگین: ۵]

نوشته بهترین زمان مصرف ال آرژنین در بدنسازی اولین بار در مجله داروخانه مثبت سبز. پدیدار شد.