مولتی ویتامین مینرال برای چه سنی است ؟

سن مصرف مولتی ویتامین مینرال

از مولتی ویتامین و مینرال برای جبران کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی استفاده می‌شود که به هر دلیل سطوح آنها در بدن کاهش یافته است. معمولا اگر تغذیه و سبک زندگی مناسب باشد در حالت عادی افراد می‎‌توانند مواد مغذی مورد نیاز بدن خود را به راحتی از طریق مواد غذایی دریافت کنند و نیازی به مصرف قرص مولتی ویتامین مینرال ندارند. اما متاسفانه سبک نادرست زندگی در دنیای امروز سبب شده تا بسیاری از افراد از کودک و خردسال گرفته تا پیر و مسن در بدن خود با کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی مواجه باشند. مصرف مولتی ویتامین مینرال برای چه کسانی ضروری است؟ سن مصرف مولتی ویتامین مینرال از چه سنی است؟ آیا در این زمینه قاعده خاصی وجود دارد؟

چه افرادی بیش از همه به مولتی ویتامین مینرال نیاز دارند ؟

هر شخصی اعم از کودک و بزرگسال اگر کمبود مواد مغذی داشته باشد، می‌تواند با توجه به نیاز بدن خود از مکمل‌های غذایی موجود در داروخانه استفاده کنند. افرادی که بیش از همه ممکن است به مولتی ویتامین و مینرال نیاز داشته باشند، عبارتند از:

 • زنان باردار
 • خانم‌های شیرده
 • معتادان به الکل (افرادی که در مصرف نوشیدنی‌های الکلی زیاده‌روی می‌کنند)
 • سیگاری‌ها
 • مصرف‌کنندگان مواد مخدر
 • افرادی که رژیم‌های غذایی نامناسب دارند
 • سالمندان از کار افتاده و بیمار
 • برخی از گیاه‌خواران و وگان‌ها
 • خانم‌هایی که دوره‌های قاعدگی شدید با خونریزی زیاد دارند
 • اشخاصی که به برخی غذاهای خاص آلرژی دارند
 • مبتلایان به اختلالات سوء جذب مثل بیماری سلیاک یا پانکراتیت
 • بانوانی که قصد باردار شدن دارند

بیشتر بخوانید: مولتی ویتامین و مینرال ایرانی بخریم یا خارجی ؟

چه کسانی مولتی ویتامین بخورند

سن مصرف مولتی ویتامین مینرال

استفاده از مولتی ویتامین مینرال هیچ سن خاصی ندارد. یعنی نمی‌توانیم سن مشخصی را برای شروع مصرف این فرآورده معرفی کنیم. به هر دلیل اگر کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی در بدن وجود داشته باشد باید به کمک قرص مولتی ویتامین و مینرال این کمبود را جبران نمود. اما سن خاصی را نمی‌توان عنوان کرد. به طور کلی در کشور ما به مادران توصیه می‌شود که مصرف مولتی ویتامین یا قطره آ+د را از روز پانزدهم تولد برای فرزند خود آغاز کنند و برای دادن قطره آهن نیز از پایان ۶ ماهگی اقدام نمایند. مصرف این فرآورده‌ها اغلب تا پایان ۲ سالگی توصیه می‌شود. پس از این سن نیز با توجه به شرایط فیزیکی کودک، پزشک باید تعیین کند که آیا کودک همچنان به مصرف مولتی ویتامین نیاز دارد یا خیر.

بر اساس تحقیقات تنها ویتامینی که در شیر مادر به مقدار کافی وجود ندارد، ویتامین D است. بنابراین حتی نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند نیاز دارند تا قطره مولتی ویتامین را مورد استفاده قرار دهند. در سنین بالاتر نیز اگر تغذیه و سبک زندگی مناسب نباشد، همچنان نیاز به مصرف مکمل‌های غذایی وجود دارد.

بیشتر بدانید: عوارض ندادن قطره آهن و مولتی ویتامین به کودکان

خرید مولتی ویتامین مینرال

خواص مولتی ویتامین برای کودکان

داشتن یک رژیم غذایی سالم و متنوع برای رشد و تکامل کودک ضرورت دارد. متاسفانه معمولا اکثر کودکان عادات غذایی مناسبی ندارند و به همین دلیل ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری برای بدن را از طریق مواد غذایی در حد مناسب دریافت نمی‌کنند. چنانچه فرزند شما تغذیه ایده‌آلی دارد و پزشک نیز این مسئله را تائید می‌کند، نیازی به مصرف مولتی ویتامین نیست اما در غیر این صورت به دلایل زیر حتما از این فرآورده برای کودک خود استفاده کنید:

 • پر کردن شکاف‌های تغذیه‌ای کودک
 • استحکام استخوان‌ها و دندان‌ها
 • کمک به تقویت سیستم ایمنی و کمتر بیمار شدن
 • تامین انرژی برای فعالیت‌های روزانه و بازی‌های مختلف
 • موثر در سلامت پوست، مو و ناخن
 • کمک به قد و وزن مناسب در کودک

مولتی ویتامین برای کودکان

فواید مولتی ویتامین مینرال برای زنان

گفتیم که سن مصرف مولتی ویتامین مینرال بستگی به شرایط هر فرد از لحاظ سلامتی دارد. یکی از مواقعی که خانم‌ها حتما باید از قرص مولتی ویتامین استفاده کنند، دوران بارداری است. البته هر زنی که قصد بارداری دارد، پیش از اقدام برای مادر شدن باید تحت نظر پزشک بوده و در صورت لزوم از مولتی ویتامین مخصوص بانوان استفاده کند. در دوران بارداری و شیردهی نیز عموما به مصرف این فرآورده نیاز است:

ضرورت مصرف مولتی ویتامین برای زنان باردار و شیردهی

خانم‌های باردار و شیرده گروهی هستند که اغلب بیش از دیگر گروه‌های سنی در معرض کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی قرار می‌گیرند. در دوران بارداری اگر مواد مغذی به مقدار کافی در بدن نباشند، احتمال بروز مشکلاتی همچون زایمان زودرس، تولد جنین با وزن کم و سقط جنین بیشتر خواهد شد. همچنین این احتمال وجود دارد که سلامت مادر و جنین به خطر افتاده و کودک با نقص‌های مادرزادی متولد شود.
در دوران شیردهی نیز برای اینکه مادر بتواند به بهترین شکل تغذیه فرزند خود را تامین کند، خود باید تغذیه مناسبی داشته باشد. نیاز بدن به مواد مغذی در این دوره بیش از حالت عادی می‌شود و چون کودک از مادر تغذیه می‌کند، احتمال کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی بیشتر می‌شود. از این رو بهتر است با صلاحدید پزشک از مولتی ویتامین بارداری و شیردهی استفاده شود تا کمبودهایی همچون کمبود کلسیم یا آهن (کم‌خونی) پیش نیاید.

مولتی ویتامین مینرال برای مردان

سن مصرف مولتی ویتامین مینرال در مردان نیز کاملا بستگی به شرایط آنها از لحاظ سلامتی دارد. امروزه با پیشرفت علم داروسازی می‌توانید در داروخانه‌ها به راحتی قرص مولتی ویتامین مخصوص آقایان را بیابید. از آنجایی‌که در بسیاری از موارد مقدار نیاز بدن خانم‌ها و آقایان به ریزمغذی‌ها با یکدیگر متفاوت است، این محصول در پاسخ به نیاز مصرف‌کنندگان تولید شده است. به عنوان مثال آقایان جهت حفظ سلامت پروستات و حفظ قوای جنسی خود به بعضی از مواد معدنی همچون زینک بیش از خانم‌ها نیاز دارند. از طرف دیگر نیازی به مصرف بعضی مواد مغذی مثل آهن به اندازه خانم‌ها ندارند. از این رو در صورت کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن خود بهتر است از مولتی ویتامینی استفاده کنند که مخصوص جنسیت خود آنها فرموله شده است.

قرص مولتی ویتامین بالای ۵۰ سال

پس از سن ۵۰ سالگی مردان و زنان با تحلیل رفتن استخوان‌ها در معرض خطر پوکی استخوان قرار می‌گیرند. در این سن خانم‌ها عموما به سن یائسگی رسیده و با تغییرات هورمونی که در بدن آنها رخ می‌دهد، به بعضی مواد مغذی بیش از قبل نیاز دارند. آقایان نیز پس از ۵۰ سالگی در بدن خود با تغییراتی مواجه می‌شوند و مثلا شاید مانند قبل نتوانند عملکرد جنسی مطلوبی داشته باشند. به این منظور در بازار مولتی ویتامین‌هایی را می‌بینید که مخصوص سن بالای ۵۰ سال در خانم‌ها و آقایان فرموله شده‌اند.
مولتی ویتامین بالای ۵۰ سال برای خانم‌ها به تقویت سیستم ایمنی کمک کرده، از پوکی استخوان جلوگیری می‌کند، علائم یائسگی را بهبود می‌بخشد و در تقویت حافظه موثر است. آقایان نیز با مصرف مولتی ویتامین بالای ۵۰ سال می‌توانند افزایش انرژی و شادابی، بهبود عملکرد قلب، تقویت قوای جنسی، بهبود مشکلات پروستات، کمک به رفع اختلال نعوظ و… را تجربه کنند.

مولتی ویتامین برای بالای 50 سال

طریقه مصرف مولتی ویتامین مینرال

اگر با تجویز پزشک از مولتی ویتامین مینرال استفاده می‌کنید، درست مطابق با دستور وی عمل کنید. اما چنانچه این فرآورده را خود از داروخانه تهیه کرده‌اید، دستور روی جعبه محصول را مطالعه کرده و مطابق با آن عمل نمایید. مولتی ویتامین در فرم‌های مختلف مثل قرص، کپسول، قرص جوشان و… تهیه می‌شود. برای استفاده از آن به موارد زیر دقت کنید:

 • مولتی ویتامین مینرال را همراه با یک لیوان آب بخورید و از مصرف آن در کنار شیر یا چای بپرهیزید.
 • اگر از شربت مولتی ویتامین استفاده می‌کنید، مقدار دقیق آن را با پیمانه موجود در محصول اندازه بگیرید.
 • هرگز بیش از مقدار توصیه شده از مولتی ویتامین مینرال استفاده نکنید تا با عوارض جانبی ناشی از مصرف خودسرانه مواجه نشوید.
 • قرص جوشان مولتی ویتامین را در یک لیوان آب حل کرده و مورد مصرف قرار دهید.
 • کپسول و قرص مولتی ویتامین را نجوید. (مگر اینکه از نوع جویدنی باشد)
 • این محصول را در جای خشک و خنک نگهداری کنید.

بهترین زمان مصرف مولتی ویتامین مینرال معمولا در کنار وعده‌های غذایی است. در این صورت احتمال بروز عوارض جانبی نیز کمتر خواهد شد.

عوارض مولتی ویتامین مینرال چیست ؟

عوارض قرص مولتی ویتامین مینرال تا حدود زیادی به ترکیبات موجود در آن بستگی دارد. ویتامین‌های محلول در آب مثل ویتامین ث معولا عارضه‌ای را ایجاد نمی‌کنند. اما ویتامین‌های محلول در چربی مثل ویتامین E می‌توانند مسمومیت ایجاد کرده و علائمی نظیر حالت تهوع، اسهال و استفراغ را ایجاد کنند. در مولتی ویتامین مینرال مواد معدنی نیز وجود دارند. تجمع بیش از حد املاح معدنی در بدن می‌تواند عوارضی مانند گرفتگی عضلانی، اختلالات گوارشی، ضربان قلب نامنظم و گیجی را ایجاد کند. البته شایان ذکر است که عوارض مولتی ویتامین مینرال معمولا تنها زمانی رخ می‌دهد که بیش از حد مورد استفاده قرار گیرد. مصرف این فرآورده دارویی در مقادیر اغلب کاملا ایمن بوده و هیچ عارضه‌ای را ایجاد نمی‌کند.

سخن پایانی

سن مصرف مولتی ویتامین مینرال بستگی به نیازهای بدن هر فرد دارد و به زبان ساده‌تر هیچ سنی را نمی‌توان برای شروع مصرف این مکمل توصیه نمود. در پاسخ به کمبودهای تغذیه‌ای و کاهش سطح ویتامین‌ها و مواد معدنی در بدن می‌توان از مولتی ویتامین مینرال بهره گرفت. اگرچه این فرآورده بدون نیاز به دستور پزشک در داروخانه‌ها قابل فروش است اما بهتر است با مشورت پزشک از آن استفاده نمایید.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید[مجموع: ۵ میانگین: ۴.۴]

نوشته مولتی ویتامین مینرال برای چه سنی است ؟ اولین بار در مجله داروخانه مثبت سبز. پدیدار شد.