آیا ال آرژنین باعث بلوغ زودرس می شود ؟

ال آرژنین و بلوغ زودرس

بیش از ۲۰ آمینو اسید در بدن انسان وجود دارد که هر یک از آنها می‌توانند در ساخت پروتئین نقش داشته و به عضله‌سازی کمک کنند. ال آرژنین نوعی اسید آمینه است که هم در بدن ساخته می‌شود و هم در مواد غذایی غنی از پروتئین وجود دارد. یکی از مهم‌ترین مزایایی که به L-arginine نسبت داده می‌شود، تحریک هورمون رشد در بدن است. این خاصیت ممکن است بتواند در افزایش قد کودکانی که هنوز صفحات استخوان در بدن آنها بسته نشده است، موثر باشد. از این رو این سوال نیز پیش می‎‌آید که آیا بین مصرف ال آرژنین و بلوغ زودرس در کودکان ارتباطی وجود دارد؟ آیا قرص آرژنین خارجی یا ایرانی مراحل بلوغ را تسریع می‌کند؟

ال آرژنین و هورمون رشد

مطالعات نشان داده‌اند که بعضی از اسیدهای آمینه که مهم‌ترین آنها ال آرژنین است می‌توانند در تحریک هورمون رشد اثرگذار باشند. هورمون رشد انسانی یک هورمون مهم در بدن است که توسط غده هیپوفیز تولید می‌شود. این هورمون در رشد، استخوان‌بندی بدن، ترمیم سلول‌ها و متابولیسم نقش مهمی دارد. هورمون رشد همچنین رشد عضلانی، قدرت و عملکرد ورزشی را افزایش داده و سبب تسریع بهبود از بیماری‌ها و آسیب‌های بدنی می‌شود. سطوح پایین HGH (هورمون رشد) ممکن است بر کیفیت زندگی اثر منفی داشته و خطر ابتلا به برخی بیماری‌ها را افزایش دهد.

سطوح مناسب هورمون رشد به ویژه اگر فرد قصد کاهش وزن داشته باشد و همچنین برای تسریع ریکاوری از جراحات و آسیب‌ها و برای عملکرد صحیح ورزشی ضروری به نظر می‌رسد.

جالب است بدانید که سبک زندگی و رژیم غذایی به طور چشمگیری بر سطح هورمون رشد تاثیر می‌گذارد. در این میان یکی از مهم‌ترین موادی که سبب تحریک ترشح هورمون رشد در بدن می‌شود چیزی نیست به جز اسید آمینه ال آرژنین.

بیشتر بخوانید: افزایش قد بعد از بلوغ امکان پذیر است ؟

بلوغ زودرس

آیا ال آرژنین باعث افزایش قد می شود ؟

پیش آنکه بگوییم بین مصرف ال آرژنین و بلوغ زودرس ارتباطی وجود دارد یا نه؛ اجازه دهید در مورد ال آرژنین و هورمون رشد توضیحات بیشتری بدهیم. زمانی‌که آرژنین به تنهایی مصرف شود، ممکن است HGH را افزایش دهد. اکثر مردم از مکمل ال آرژنین در کنار ورزش استفاده می‌کنند اما نتیجه چندین مطالعه نشان داده است که این مکمل به تنهایی نیز می‌تواند موثر عمل کند.

در یک مطالعه اثرات مصرف ۱۰۰ یا ۲۵۰ میلی‌گرم آرژنین به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن و همچنین مصرف روزانه ۶ تا ۱۰ یا ۱۵ تا ۲۰ گرم ال آرژنین مورد بررسی قرار گرفت. نتیجه آن بود که افرادی که دوزهای بالاتری از مکمل ال آرژنین را دریافت کرده‌اند، حدود ۶۰ درصد افزایش سطح HGH را در طول خواب تجربه کرده‌اند اما دوزهای پایین تاثیر چندان زیادی نداشت.

از آنجایی‌که ال آرژنین توانایی افزایش ترشح هورمون رشد را دارد، در بافت غضروفی تاثیر گذاشته و با افزایش رشد استخوان‌ها سبب تسریع رشد قدی خواهد شد. البته رشد قدی در صورتی اتفاق می‌افتد که صفحات رشد استخوان در کودکان هنوز بسته نشده باشد.

بیشتر بدانید: بهترین مولتی ویتامین برای رشد قد کودکان کدام مولتی ویتامین است ؟

تاثیر ال آرژنین روی قد

ال آرژنین و بلوغ زودرس ؟

دانستیم که اسید آمینه ال آرژنین توانایی تحریک و افزایش ترشح و تولید هورمون رشد را دارد. بر این اساس ممکن است این تصور بوجود آید که مصرف این آمینو اسید در قالب مکمل موجب بلوغ زودرس در اطفال شود. اما باید بگوییم که تاکنون در هیچ یک از منابع علمی قید نشده که مصرف قرص یا شربت ال آرژنین مراحل بلوغ را در دختران یا پسران به جلو خواهد انداخت. در واقع بلوغ زودرس دلایل دیگری دارد که به آن نیز خواهیم پرداخت.

مهم ترین دلایل بلوغ زودرس

زمانی می‌گوییم کودک دچار بلوغ زودرس شده است که بدن وی خیلی زود شبیه به بدن یک فرد بزرگسال شود. هنگامی‌که بلوغ پیش از ۸ سالگی در دختران و پیش از ۹ سالگی در پسران اتفاق بیفتد، بلوغ زودرس در نظر گرفته می‌شود. بلوغ شامل رشد سریع استخوان‌ها و ماهیچه‌ها، تغییر در شکل و سایز بدن و قابلیت پیدا کردن برای تولید مثل است. یافتن علت بلوغ زودرس اغلب بسیار دشوار است اما بعضی از فاکتورها می‌توانند در بلوغ زودرس تاثیرگذار باشند:

  • احتمال بلوغ زودرس در دختران بیش از پسران است.
  • بلوغ زودرس بیش از هر نژادی در آمریکایی‌های آفریقایی تبار دیده می‌شود.
  • کودکان چاق بیش از بقیه در معرض خطر بلوغ زودرس هستند.
  • کرم، پمادها یا سایر موادی که حاوی استروژن یا تستوسترون هستند، احتمال بلوغ زودرس را بیشتر می‌کنند.
  • بلوغ زودرس ممکن است در نتیجه سندرم مک کیون آلبرایت یا هیپرپلازی مادرزادی آدرنال اتفاق بیفتد زیرا در این صورت هورمون‌های مردانه به طور غیر طبیعی افزایش می‌یابند.
  • در موارد نادر بلوغ زودرس ممکن است در نتیجه کم‌کاری تیروئید اتفاق بیفتد.
  • پرتو درمانی برای از بین بردن تومورها نیز ممکن است سبب بلوغ زودرس شود.

هورمون رشد

هورمون استروژن در دختران و هورمون تستوسترون در پسران در وقوع بلوغ زودرس تاثیر دارند اما هورمون رشد سبب رشد هماهنگ بدن شده و باعث بلوغ زودرس نخواهد شد. از این رو بین ال آرژنین و بلوغ زودرس ارتباطی وجود ندارد.

چگونه از بلوغ زودرس جلوگیری کنیم ؟

کودکانی که دچار بلوغ زودرس می‌شوند در ابتدا به سرعت رشد می‌کنند و ممکن است نسبت به همسالان خود قد بلندتری داشته باشند. اما رشد استخوان‌های آنها معمولا زودتر از حد معمول متوقف می‌شود. این مساله موجب می‌شود که این کودکان در بزرگسالی کوتاه‌قدتر از سایر همسالان خود باشند. از طرف دیگر بلوغ زودرس مشکلات عاطفی و اجتماعی بوجود می‌آورد و ممکن است عزت نفس را پایین بیاورد.

برخی از عوامل بلوغ زودرس مانند جنسیت و نژاد قابل پیشگیری نیستند اما بعضی راهکارها خطر بلوغ زودرس را کاهش خواهند داد:

  • دور نگه داشتن کودک از منابع خارجی استروژن و تستوسترون (عدم استفاده از داروهای تجویزی بزرگسالان که حاوی هورمون هستند)
  • تشویق فرزندان به حفظ وزن مناسب

تماشای بیش از حد تلویزیون، استفاده بیش از حد از فضای مجازی و همنشینی با افراد بزرگسال نیز در بروز بلوغ زودرس تاثیرگذار است.

نتیجه گیری

در هیچ منبع علمی عنوان نشده که ال آرژنین و بلوغ زودرس به یکدیگر مرتبط هستند. در واقع اسید آمینه ال آرژنین ترشح هورمون رشد را افزایش می‌دهد نه هورمون‌های استروژن و تستوسترون. زیرا استروژن و تستوسترون هستند که به ترتیب هورمون زنانه و مردانه بوده و افزایش سطوح آنها در بدن سبب بلوغ زودرس خواهد شد. اگر قصد دارید برای افزایش قد فرزندان خود از ال آرژنین استفاده کنید، ابتدا با پزشک مشورت نمایید اما بدانید که هورمون رشد باعث بلوغ زودرس نمی‌شود.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید[مجموع: ۵ میانگین: ۴.۲]

نوشته آیا ال آرژنین باعث بلوغ زودرس می شود ؟ اولین بار در مجله داروخانه مثبت سبز. پدیدار شد.