آیا خوابیدن با هندزفری بی سیم برای سیستم شنوایی مضر است ؟

آیا خوابیدن با هندزفری بی سیم برای سیستم شنوایی مضر است ؟

در این دوران، بسیاری از ما تنها زمانی به خواب می‌رویم که به موسیقی آرامی گوش دهیم. در شهرهای بزرگ، این تمایل بیشتر به دلیل سروصدای محیط اطرافمان مانند سروصدای ناشی از ساخت‌وسازها، رفت‌وآمد اتومبیل‌ها و غیره است. همچنین هنگام مسافرت‌، خوابیدن با اپرپاد یا هندزفری بی سیم برای خفه کردن سروصدای دیگر مسافران، ضروری به نظر می‌رسد. امروزه، خوابیدن با هریک از این وسایل بسیار معمول و متداول شده است. در ادامه، قصد داریم فواید و خطرات استفاده مداوم از این وسایل برای سیستم شنوایی را شرح دهیم.

آیا خوابیدن با ایرپاد پرو یا هندزفری بی سیم ایمن است ؟

به‌شرط استفاده صحیح، استفاده از انواع ایرپاد، ایرفون‌ها یا هندفون‌ها می‌توانند ایمن باشند و به ما کمک کنند تا به‌سادگی یک خواب عمیق را تجربه کنیم. اگر با هدفون به موسیقی گوش می‌دهید، توجه کنید که حجم صدا بسیار زیاد نباشد و همچنین فشار زیادی را به لایه بیرونی گوش وارد نسازد.

اثرات خطرناک خوابیدن با هندزفری بی سیم یا ایرپادها

در صورت استفاده ناصحیح، هدفون‌ها یا ایرپادها می‌توانند آسیب جبران‌ناپذیری را به گوش‌هایمان وارد کنند. در ادامه با چند مورد از آن‌ها آشنا می‌شویم:

انباشتگی موم یا جرم گوش

با قرار دادن عمیق ایرپاد در گوش، خطر انباشتگی جرم یا موم گوش وجود دارد. این اتفاق به این دلیل رخ می‌دهد که ایرپاد از جریان هوا در گوش‌ها جلوگیری کرده و درنتیجه موم یا جرم به‌سادگی در پرده گوش انباشت می‌شود. از بین بردن جرم‌های انباشت‌شده به‌مرورزمان، بدون وارد ساختن هیچ آسیبی به پرده گوش، بسیار دشوار است.
التهاب گوش خارجی

التهاب گوش خارجی

آزرده شدن مجرای گوش را التهاب گوش خارجی می‌نامند. در بدترین حالت، پوست اطراف کانال گوش به‌طور آهسته جداشده و باعث وارد شدن مایعات و عفونت به داخل گوش می‌شود. این اتفاق منجر به درد در گوش خارجی خواهد شد. کانال گوش ازآن‌جهت مهم است که گوش خارجی را به پرده گوش متصل می‌کند. این شرایط بین شناگران بسیار متداول است ولی می‌تواند در افرادی که به‌طور مداوم از انواع هندزفری های بی سیم و بلوتوثی یا ایرپاد پرو استفاده می‌کنند، نیز رخ بدهد. به همین دلیل رعایت جانب احتیاط در صورت استفاده از این وسایل هنگام خواب الزامی است.

بافت مرده

اگر ایرپاد به‌خوبی در گوش قرار نگیرد، فشار زیادی را به پوست خارجی کانال گوش وارد می‌کند. این مساله منجر به کنده شدن بافت پوست در این ناحیه به‌مرورزمان خواهد شد.

موارد مرتبط با ایمنی

اگر از ایرپادها برای پخش موزیک (یا ایرپادهایی که مانع از سروصدای محیط افراد می‌شود) استفاده می‌کنید، ممکن است نتوانید زنگ خطر را در نیمه‌های شب بشنوید؛ این امر می‌تواند در شرایط اورژانسی، باعث بروز فاجعه بشود.

مزایای خوابیدن با هندزفری بی سیم و اپرپاد

در ادامه به شرح برخی از مزایای خوابیدن با هدفون می‌پردازیم:

قطع صدای اطراف

با استفاده از هدفون‌ها یا ایرپادها تمامی سروصدای اطرافتان به ناگاه قطع می‌شود، بنابراین به شما در یک خواب راحت و عمیق کمک می‌کند. می‌توانید با گوش کردن به یک موسیقی آرامش‌بخش، علاوه بر قطع سروصدای اطراف، استرس انباشت شده در بدنتان را تخلیه کنید.
آرامش بخش

آرامش بخش و کمک به درمان بی خوابی و PTSD

گوش کردن به یک موسیقی آرامش‌بخش توسط یک هدفون به یک خواب راحت و عمیق کمک شایانی می‌کند. مطالعات نشان می‌دهند که گوش دادن به موسیقی پیش از خواب، باعث ایجاد یک آرامش ذهنی و تمرکز بر فرایند خواب به‌جای افکار آزاردهنده می‌شود که می‌تواند به افراد مبتلا به بی‌خوابی و PTSD کمک بزرگی بکند.

تحریک سروتونین

سروتونین یک هورومون شیمیایی است که توسط مغز ترشح می‌شود و باعث ایجاد یک حس خوب در ما می‌شود. گوش دادن به موسیقی، یکی از بهترین راه‌های ترشح سروتونین و ایجاد حس آرامش‌بخش و شادی است. وقتی‌که حس خوشایندی داریم، به خواب رفتن بسیار ساده می‌شود.

پرسش و پاسخ

  1. آیا به خواب رفتن با هندزفری بی سیم یا اپرپاد می تواند منجر به سرطان بشود ؟

خیر، موجب سرطان نخواهد شد. این پرسش بسیاری از افراد است که آیا خوابیدن با هدفون‌های بلوتوثی ایمن است یا خیر. این تردید و پرسش‌ها ازاینجا ناشی می‌شود که آن‌ها مطالبی را درباره امواج الکترومغناطیسی شنیده‌اند. این اطمینان را به شما می‌دهیم که بلوتوث و سرطان هیچ ارتباطی باهم ندارند.

  1. چه نوع موسیقی هایی برای به خواب رفتن مفید است ؟

هر شخص سلیقه خاص خود را دارد. بهترین موزیک برای خواب آن است که به ضربان قلب (که بین ۶۰ تا ۸۰ تپش در دقیقه است) نزدیک باشد. برای این منظور، اپلیکیشن‌های فراوانی وجود دارد که می‌توانید موزیک موردعلاقه‌تان را از طریق آن‌ها جستجو کنید.

در آخر

مهم‌ترین نکته این است که در صورت استفاده از هندزفری بی سیم یا ایرپاد پرو، باید آن را به‌درستی در گوش‌هایتان قرار دهید. برای در امان ماندن از خطرات امواج الکترومغناطیسی، از خوابیدن با هدفونی که متصل به گوشی در حال شارژ است، خودداری کنید. ابزارهای دیجیتالی که در زمینه سلامت شنوایی تولید و ابداع شده است نیز میتواند به حفظ سلامتی شما با استفاده از تکنولوژی کمک کند، در این مورد می‌توانید مقاله ای از سازمان بهداشت جهانی را مطالعه کنید:

https://bit.ly/3d18KC3

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید[مجموع: ۰ میانگین: ۰]

نوشته آیا خوابیدن با هندزفری بی سیم برای سیستم شنوایی مضر است ؟ اولین بار در مجله داروخانه مثبت سبز. پدیدار شد.