آیا در دوران بارداری می توان از قرص ال آرژنین استفاده کرد ؟

مصرف قرص ال آرژنین در بارداری

اسیدهای آمینه پایه مولکولی پروتئین‌ها را تشکیل می‌دهند. ال آرژنین یکی از مهم‌ترین اسیدهای آمینه است که در بدن انسان عملکردهای مختلفی را ایفا می‌کند. نقش ال آرژنین نه تنها در ورزش و عضله‌سازی مطرح است بلکه این آمینو اسید به عنوان ماده پیش ساز سنتز اکسید نیتریک در بدن موجب گشاد شدن رگ‌های خونی شده و زمان بهبودی از جراحات را نیز کاهش می‌دهد. قیمت قرص ال آرژنین بسته به دوز، تعداد و مارک آن متفاوت است اما آیا این مکمل را همه می‌توانند استفاده کنند؟ مصرف قرص ال آرژنین در بارداری موضوع مورد بحث در این مقاله است.

منابع ال آرژنین کدامند ؟

ال آرژنین جزء آمینو اسیدهایی است که بدن انسان خودش به تنهایی توانایی تولید آن را دارد. L-arginine در گروه اسیدهای آمینه نیمه ضروری جای دارد؛ یعنی بیشتر ال آرژنین مورد نیاز بدن توسط خود بدن ساخته می‌شود. با این حال ال-آرژنین را از منابع غذایی و مکمل‌های بدنسازی نیز می‌توان دریافت کرد. غنی‌ترین منابع غذایی ال آرژنین عبارتند از:

 • گوشت قرمز
 • غذاهای دریایی
 • لبنیات
 • گرانولا
 • بلغور جو دوسر
 • آجیل
 • دانه‌‎ها
 • سویا

منابع ال آرژنین

مکمل‌های ال آرژنین برای کمک به جبران کمبود این ماده در بدن و بهبود مشکلات سلامتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. متخصصان می‌گویند قرص ال آرژنین نباید همراه با داروهای فشار خون یا نیترات‌هایی که سبب بهبود جریان خون به قلب می‌شوند، استفاده شوند زیرا تداخل دارویی بوجود می‌آید. اگر نحوه مصرف ال آرژنین را به شکل صحیح بدانید، این مکمل برای شما کاملا ایمن و بی‌خطر خواهد بود.

مصرف قرص ال آرژنین در بارداری

ال آرژنین ممکن است برای خانم‌های باردار دارای مزیت‌هایی باشد:

ال آرژنین و پره اکلامپسی

پره اکلامپسی نوعی اختلال در دوران بارداری است که در ۵ تا ۷ درصد از حاملگی‌ها ممکن است بوجود آید. این عارضه سبب افزایش فشار خون در بدن مادر باردار شده و حتی احتمال دارد به دفع پروتئین از ادرار نیز منجر شود. پره اکلامپسی اغلب پس از هفته بیستم بارداری خود را نشان می‌دهد. عدم درمان پره اکلامپسی خطرناک بوده و ممکن است به سقط جنین یا مرگ منجر شود.

از ال آرژنین می‌توان به منظور کاهش فشار خون بالا (پره اکلامپسی) در زنان باردار بهره گرفت. آرژنین همچنین سلامت و رشد جنین را در زنان باردار مبتلا به پره اکلامپسی بهبود می‌بخشد. پره اکلامپسی ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد اما یک فرضیه برای منشا بالقوه پره اکلامپسی کمبود آرژنین در بدن است. این فرضیه به این علت مطرح شده که کمبود ال آرژنین تاثیر منفی بر سنتز اکسید نیتریک گذاشته و موجب می‌شود تا جریان خون به نحو احسن در بدن اتفاق نیفتد.

فشار خون در زنان باردار

نتایج تحقیقات در مورد تاثیر ال آرژنین روی پره اکلامپسی

در مورد مصرف قرص ال آرژنین در بارداری یک مطالعه در سال ۲۰۱۱ صورت گرفت و نتیجه آن در مجله پزشکی بریتانیا منتشر شد. در این مطالعه مشخص شد که غذاهای پزشکی (غذاهایی که به طور ویژه برای بیماران تهیه می‌شوند) که حاوی ال آرژنین و ویتامین‌هایی هستند که خاصیت آنتی اکسیدانی دارند، به طور قابل توجهی باعث کاهش بروز پره اکلامپسی در افراد در معرض خطر خواهند شد. در این مطالعه زنان باردار درمان با ال آرژنین را از هفته چهاردهم بارداری آغاز کرده بودند. با این وجود پژوهشگران همچنان معتقدند که در این زمینه باید مطالعات بیشتری صورت گیرد تا به قطعیت بتوان سخن گفت.

هشدارها در مورد مصرف قرص ال آرژنین در بارداری

به موارد زیر دقت کنید:

 • بیشتر شواهد نشان می‌دهند که ال آرژنین در اوایل بارداری بهترین عملکرد را دارد.
 • برای زنان مبتلا به پره اکلامپسی در هفته ۲۸ تا ۳۶ بارداری ممکن است فشار دیاستولیک با مصرف L-arginine کاهش نیابد.
 • قبل از مصرف قرص ال آرژنین در بارداری حتما باید با پزشک مشورت کرد.
 • ال-آرژنین ممکن است برای زنان باردار در صورت مصرف کوتاه مدت بی‌خطر باشد اما از آنجایی‌که اطلاعات کافی در مورد اثرات مصرف این اسید آمینه در دوران حاملگی وجود ندارد، باید از مصرف خودسرانه آن خودداری کرد.

چنانچه اشاره کردیم در مورد عوارض جانبی مرتبط با استفاده طولانی مدت از ال آرژنین در دوران باردرای نیاز به تحقیقات بیشتری وجود دارد؛ پس به هیچ‌یک از خانم‌های باردار پیشنهاد نمی‌کنیم که خودسرانه از مکمل ال آرژنین استفاده کنند.

ال آرژنین در بارداری

آیا ال آرژنین وزن جنین را افزایش می دهد ؟

از آنجایی‌که ال آرژنین پیش‌ساز سنتر نیتریک اسید در بدن است می‌تواند نقش مهمی در تغذیه و اکسیژن‌رسانی به جنین داشته باشد. در این صورت چون مواد غذایی بهتر به بدن جنین می‌رسند، احتمال دارد که جنین به هنگام تولد وزن بهتری داشته و مرگ و میر نوزدان نیز پس از تولد کاهش یابد.

مقدار مصرف ال آرژنین در دوران بارداری

برای درمان پره اکلامپسی اگر قرار باشد از ال آرژنین استفاده شود، دوز پیشنهادی معمولا بین ۳ تا ۸ گرم در روز تا ۱۲ هفته یا تا زمان زایمان است. در برخی موارد نیز از ال آرژنین به صورت تزریقی جهت کاهش فشار خون بالا در زنان باردار استفاده می‌شود. دقت داشته باشید که اغلب استفاده طولانی مدت از ال آرژنین در دوران حاملگی پیشنهاد نمی‌شود زیرا ممکن است عوارض جانبی ناشناخته‌ای داشته باشد.

سخن پایانی

مصرف قرص ال آرژنین در بارداری تنها با مشورت و نظر پزشک باید صورت گیرد. ال آرژنین ممکن است باعث بهبود پره اکلامپسی در زنان باردار شود. پره اکلامپسی عارضه‌ای است که با افزایش فشار خون خود را نشان می‌دهد. این قابلیت ال آرژنین به توانایی این اسید آمینه برای تولید نیتریک اکسید برمی‌گردد. نیتریک اکسید با گشاد کردن رگ‌های خونی سبب بهبود جریان خون می‌شود. این مسئله ممکن است باعث شود تا اکسیژن‌رسانی و تغذیه‌رسانی بهتری برای جنین صورت گیرد و رشد بهتری داشته باشد. از آنجایی که تاکنون تحقیقات زیادی در مورد تاثیر ال آرژنین در دوران بارداری صورت نگرفته، بدون تجویز پزشک مصرف آن ممنوع است.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید[مجموع: ۱ میانگین: ۵]

نوشته آیا در دوران بارداری می توان از قرص ال آرژنین استفاده کرد ؟ اولین بار در مجله داروخانه مثبت سبز. پدیدار شد.