از فنلاند چه می‌توان آموخت؟

فنلاند کشوری است بالای مدار ۶۰ درجه شمالی، سرزمینی یخ زده، کم نور و کم آفتاب که در نقاط شمالی‌ کشور تابستان‌ها خورشید برای ۷۳ روز غروب نمی‌کند و همه ۲۴ ساعت روز هوا روشن است. در زمستان نیز ۵۱ روز خورشید طلوع نمی‌کند خاک فنلاند در زمستان یخ‌زده و در تابستان باتلاقی (توندرا) است. طبیعت در این کشور، ناجوانمردانه گرما، نور و خاک حاصلخیز را به مقدار زیادی از فنلاند دریغ کرده است. آخرین دشنه را هم “استیو جابز” به پیکر این کشور وارد کرد، که اپل را بجای نوکیا، که ۲۵ درصد اقتصاد فنلاند را تشکیل می‌داد در جهان جا انداخت.
بازار چوب هم که دهها سال بود اقتصاد فنلاند بر پایه آن می‌چرخید، در حال حاضر از شرایط خوبی برخوردار نیست. با این همه ستم وارده از سوی طبیعت و استیو جابز، امروز فنلاند بنا به نظر اکثر کارشناسان از “پیشرفته‌ترین” دولت – ملت‌های روی زمین به حساب می‌آید. شاید بپرسید چگونه؟ با حکمرانی مبتنی بر علم و خرد و به دلایل زیر:
۱_ تنها کشور منطقه یورو است که از دیدگاه اعتبار و درستی سنجی، دارای درجه فوق تصور (AAA) است؛ این یعنی موقعیت بسیار پایدار. رکوردی دیوانه کننده و منحصر به فرد در جهان…

فنلاند کشوری است بالای مدار ۶۰ درجه شمالی، سرزمینی یخ زده، کم نور و کم آفتاب که در نقاط شمالی‌ کشور تابستان‌ها خورشید برای ۷۳ روز غروب نمی‌کند و همه ۲۴ ساعت روز هوا روشن است. در زمستان نیز ۵۱ روز خورشید طلوع نمی‌کند خاک فنلاند در زمستان یخ‌زده و در تابستان باتلاقی (توندرا) است. طبیعت در این کشور، ناجوانمردانه گرما، نور و خاک حاصلخیز را به مقدار زیادی از فنلاند دریغ کرده است. آخرین دشنه را هم "استیو جابز" به پیکر این کشور وارد کرد، که اپل را بجای نوکیا، که ۲۵ درصد اقتصاد فنلاند را تشکیل می‌داد در جهان جا انداخت.

بازار چوب هم که دهها سال بود اقتصاد فنلاند بر پایه آن می‌چرخید، در حال حاضر از شرایط خوبی برخوردار نیست. با این همه ستم وارده از سوی طبیعت و استیو جابز، امروز فنلاند بنا به نظر اکثر کارشناسان از "پیشرفته‌ترین" دولت – ملت‌های روی زمین به حساب می‌آید. شاید بپرسید چگونه؟ با حکمرانی مبتنی بر علم و خرد و به دلایل زیر:

۱_ تنها کشور منطقه یورو است که از دیدگاه اعتبار و درستی سنجی، دارای درجه فوق تصور (AAA) است؛ این یعنی موقعیت بسیار پایدار. رکوردی دیوانه کننده و منحصر به فرد در جهان.

۲_ از دیدگاه "شاخص فساد"، فنلاند به همراه دانمارک و نیوزلند، از پاک‌ترین کشورهای جهان محسوب می‌شود و مسوولین‌اش بسیار درستکار و شرافتمند هستند. (یعنی اصلا" در این کشور هیچ دزدی وجود ندارد!)

۳_ با بیش از ۳۸۰۰۰ دلار آمریکا درآمد سرانه، در شمار مرفه‌ترین کشورهای جهان است.

۴_ امید به زندگی در زنان این کشور ۸۵ و در مردانش بالای ۸۲ سال است. یک رکورد شگفت‌انگیز.

۵_ دارای سیستم سرتاسری تلویزیونی دیجیتال است، سال‌هاست که آنالوگ در این کشور از رده خارج شده است.

۶_ فنلاند به همراه با نیوزلند، بیش از ۱۰۰ سال است که زنانش از حق رای و حق انتخاب و از تمام حقوق مساوی با مردان برخوردارند.

۷_ رشد سالانه جمعیت در این کشور، تنها اندکی بالاتر از صفر درصد است.

۸_ دارای بهترین و کامل‌ترین و پربازده‌ترین نظام آموزشی جهان است.

۹_ در شاخص توسعه انسانی در چند دهه اخیر، فنلاند همواره رتبه‌اش بین یکم تا دهم بوده است.

۱۰_ در فنلاند شمار سوناها و استخرها بیش از تعداد خودروهاست.!

۱۱_ در فنلاند از هر ۱۰۰ بطری شیشه مایعات دور ریز، همه ۱۰۰ تای آن بازیافت می‌شوند و از هر ۱۰ بطری پلاستیکی نیز، ۹ بطری‌اش بازیافت می‌شود.

۱۲_ اگر قصد دارید با خودروی خود در سال ۲۰۳۰ میلادی به فنلاند سفر کنید، دچار مشکل می‌شوید.! چون آن زمان تمام خودروها در فنلاند با انرژی پاک تغذیه می‌شوند و پمپ بنزینی دیگر در این کشور وجود نخواهد داشت.!

۱۳_ آموزش عالی تا مقطع دکترا در این کشور، حتا برای دانشجویان خارجی رایگان است.

۱۴_ کشور فنلاند دارای معتبرترین گذرنامه بین‌المللی است. تقریبا" در همه جا بدون ویزا از شهروندان فنلاندی استقبال می‌شود.

۱۵_ ۹۷ درصد از مردم فنلاند از ادیان هیچ اطلاعاتی ندارند، اما اکثریت آنان تنها معتقدند که خدایی قطعا" وجود دارد و در سراسر این کشور تنها یک کنیسه و چهار کلیسا وجود دارد

۱۶_ در فنلاند بیش از ۱۶ هزار کافه موسیقی و سالن‌های رقص و آواز و هنرهای تجسمی وجود دارد که عموما" پر رفت و آمد و شلوغ است.

۱۷_ دادگاه‌ها در این کشور از خلوت‌ترین ادارات و در برخی از شهرها، اساسا" جمع‌آوری و تبدیل به کتابخانه شده است.!

۱۸_ هر شهروند فنلاندی به محض تولد به حکم قانون تحت نظر یک پزشک متخصص، یک روانشناس، یک مربی ورزشی و یک وکیل حقوقی قرار دارد.

۱۹_ هر شهروند فنلاندی در طول زندگی خود دوبار حق دارد نام کوچک یا نام خانوادگی‌اش را به دلخواه تغییر دهد.

۲۰_ هر شهروند فنلاندی این حق را دارد که پس از رسیدن به سن قانونی صاحب شغل شود، در غیراینصورت دولت موظف است او را دارای شغلی متناسب با تخصص و تحصیلاتش یا او را تامین مالی کند.

این‌ها وهم و خیال نیست؛ واقعیتی است چند هزار کیلومتر دور از ما .

کشورهای چون فنلاند، نروژ، سوئد و دانمارک از صدرنشینان جدول کشورهای خوشبخت جهانند.و از بی‌آزارترین و کم‌جرم‌ترین کشورهای دنیا هم محسوب می‌شوند.

۶۵۶۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.