ال آرژنین را با چه مکملی مصرف کنیم ؟

ال آرژنین و کراتین

بسیاری از بدنسازان و ورزشکاران ترجیح می‌دهند مکمل‌های بدنسازی را همزمان با یکدیگر استفاده کنند تا اهداف ورزشی خود مثل عضله‌سازی، چربی‌سوزی، افزایش وزن و… را تسریع نمایند. ال آرژنین نوعی اسید آمینه است که در بدن ساخته شده و در بعضی از غذاها مثل مواد پروتئینی به وفور یافت می‌شود. این آمینو اسید در افزایش انرژی، عضله‌سازی، بهبود عملکرد ورزشی، افزایش ترشح هورمون رشد، بهبود اختلال نعوظ در مردان و کاهش وزن می‌تواند موثر باشد. ابتدا اجازه دهید شما را با ال آرژنین بیشتر آشنا کنیم و بعد مصرف همزمان ال آرژنین و کراتین ، ال آرژنین و ال کارنیتین ، ال آرژنین و پروتئین وی و دیگر مکمل‌ها را بررسی خواهیم کرد.

ال آرژنین چیست ؟

ال آرژنین یک اسید آمینه است که به بدن در ساخت پروتئین کمک می‌کند. این آمینو اسید به طور طبیعی در برخی مواد غذایی مثل پروتئین‌های گیاهی و حیوانی همچون لبنیات، گوشت، مرغ، ماهی و آجیل وجود دارد و به صورت مکمل ورزشی نیز می‌توان از آن استفاده کرد. ال آرژنین همچنین به دفع آمونیاک از بدن کمک کرده و ترشح انسولین را نیز تحریک می‌کند. علاوه بر اینها بدن انسان از آرژنین برای ساخت اکسید نیتریک استفاده می‌کند که در بهبود جریان خون در بدن نقش دارد. بخشی از مهم‌ترین مزایای استفاده از ال آرژنین برای بدن شامل موارد زیر است:

  • کمک به رشد قدی کودکان و نوجوانان
  • بهبود اختلال نعوظ
  • موثر در بهبود مشکلات قلبی

مکمل ال آرژنین به عنوان نوعی آمینو اسید می‌تواند فواید زیر را برای ورزشکاران داشته باشد:

  • افزایش حجم عضلات
  • کمک به چربی‌سوزی و کاهش وزن
  • تسریع زمان ریکاوری پس از ورزش
  • افزایش انرژی در بدن

بیشتر بخوانید: آیا قرص ال آرژنین چاق کننده است ؟

بدنسازی

مصرف همزمان ال آرژنین با کدام مکمل ؟

برخی از مکمل‌های غذایی و ورزشی را می‌توان همزمان با مکمل ال آرژنین مورد استفاده قرار داده و از مزایای آنها بهره گرفت:

مصرف همزمان ال آرژنین و ال کارنیتین

ال کارنیتین از مشتقات اسیدهای آمینه است یعنی دو آمینو اسید به نام‌های لیزین و متیونین با یکدیگر ترکیب می‌شوند تا آن را بسازند. بیشترین مزیتی که به ال-کارنیتین نسبت داده می‌شود، خاصیت آن در چربی‌سوزی است. از طرف دیگر چنانچه اشاره کردیم ال آرژنین نیز می‌تواند به کاهش وزن کمک کند. مصرف همزمان ال کارنیتین و ال آرژنین سوخت و ساز چربی‌ها را در بدن بهبود بخشیده، عملکرد ورزشی را ارتقا می‌دهد و سیستم ایمنی بدن را نیز تقویت خواهد کرد. اگر می‌خواهید ال آرژنین و ال کارنیتین را همزمان با یکدیگر استفاده کنید، بهتر است از دوزهای پایین (مثلا روزانه ۱۰۰۰ میلی‌گرم از هر کدام) شروع کرده و کم‌کم مقدار مصرف را افزایش دهید.

حداکثر مقدار مصرف پیشنهاد شده برای ال کارنیتن و ال آرژنین به ترتیب روزانه ۲ گرم و ۲۴ گرم است اما عموما توصیه می‌شود برای جلوگیری از بروز عوارض جانبی بیش از ۹ گرم در روز از مکمل ال آرژنین استفاده نکنید.

مزایای استفاده همزمان از ال آرژنین و کراتین

در پاسخ به این سوال که مصرف همزمان ال آرژنین با کدام مکمل ممکن است باید کراتین را نیز معرفی کنیم. ۳ آمینو اسید به نام‌های L-arginine، ال متیونین و گلیسین کراتین را به وجود می‌آورند. محققان دریافته‌اند که کراتین در ترکیب با آرژنین و سایر اسیدهای آمینه می‌تواند خروجی بهتری را از عملکرد ورزشی ورزشکاران داشته باشد. به زبان ساده‌تر اگر کراتین را به تنهایی مصرف کنید، نسبت به زمانی که همراه با ال آرژنین استفاده شود، مزایای کمتری دارد. افزایش توده عضلانی بدون چربی، کاهش آسیب‌های ورزشی پس از تمرینات، تولید انرژی بیشتر و به طور کلی بهبود عملکرد ورزشی از مزایای مصرف ال آرژنین و کراتین در کنار یکدیگر است.

ال آرژنین و کراتین

فواید مصرف همزمان ال آرژنین و پروتئین وی

پروتئین وی از محبوب‌ترین مکمل‌های بدنسازی به شمار می‌آید که بدون اغراق می‌توان گفت در افزایش حجم ماهیچه‌ها و عضله‌سازی حرف اول را می‌زند. این نوع پروتئین که به نام آب پنیر نیز معروف است، از شیر بدست می‌آید. مصرف همزمان پروتیئن وی و آرژنین می‌تواند سنتز پروتئین را بیشتر کرده و در عضله‌سازی و بهبود عملکرد ورزشی تاثیر بیشتری داشته باشد. اما از طرف دیگر باید به این نکته نیز دقت کنید که معمولا در مکمل‌های پروتئین whey اسید آمینه ال آرژنین وجود دارد. بنابراین ممکن است سطح این ماده در بدن بیش از مقدار مجاز شده و احتمال بروز عوارض جانبی بیشتر شود. از این رو توصیه می‌کنیم که پیش از هرگونه اقدام برای مصرف ال آرژنین و پروتئین وی در کنار یکدیگر با پزشک یا مربی بدنسازی خود مشورت نمایید.

بیشتر بدانید: ال آرژنین از چه منابعی تامین می شود ؟

ال آرژنین و امگا ۳

ترکیب اسیدهای چرب امگا ۳ و آرژنین در پیشگیری از بروز عفونت بسیار موثرتر از زمانی است که هر یک به تنهایی مورد استفاده قرار گیرند. این دو مکمل هنگامی‌که به بیمارانی که عمل جراحی انجام داده‌اند داده می‌شود، اثرات ضد التهابی فراوانی داشته و احتمال بروز عفونت در زخم‌ها را تا ۵۰% کاهش می‌دهد. با این حال پس از جراحی‌ها بدون مشورت با پزشک از ال آرژنین و امگا ۳ استفاده نکنید.

ال آرژنین و امگا 3

مصرف آرژنین و ویتامین C در کنار هم

علاوه بر اینکه ال آرژنین و کراتین یا دیگر مکمل‌های بدنسازی که از آنها نام بردیم را می‌توانید همزمان با هم استفاده کنید، برخی از مکمل‌های غذایی مثل ویتامین ث نیز همراه با آرژنین مزایای قابل توجهی دارند. گفتیم که ال آرژنین سطح نیتریک اسید را در بدن افزایش می‌دهد. این ماده با گشاد کردن رگ‌های خونی موجب بهبود جریان خون در بدن می‌شود. از سوی دیگر ویتامین C نیز با داشتن خاصیت آنتی اکسیدانی و مقابله با رادیکال‌های آزاد سبب افزایش سطح نیتریک اسید در بدن می‌شود. به این ترتیب جریان خون در رگ‌ها با سهولت بیشتری صورت می‌گیرد و به بهبود مشکلات قلبی-عروقی کمک می‌شود.

اگر می‌خواهید ال آرژنین و ویتامین C را همزمان با هم مصرف کنید، روزانه ۳ تا ۵ گرم آرژنین و ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی‌گرم ویتامین سی بخورید. البته مقدار دقیق مصرف بهتر است توسط پزشک تعیین شود.

استفاده همزمان از ال آرژنین و ویاگرا

ویاگرا (سیلدنافیل) پرکاربردترین و بهترین دارویی است که توسط پزشکان جهت بهبود اختلال نعوظ در آقایان تجویز می‌شود. برخی از تحقیقات نشان داده‌اند که اگر ال آرژنین و ویاگرا همزمان با هم مورد استفاده قرار گیرند، مزایای بهتری در رفع اختلال نعوظ می‌توانند داشته باشند. اما از طرف دیگر باید به این نکته دقت کرد که اگر همزمان با هم از این دو دارو استفاده کنید، ممکن است فشار خون در حد قابل توجهی در بدن کاهش یابد. بنابراین هرگز توصیه نمی‌شود که بدون مشورت با پزشک از ال آرژنین و ویاگرا همزمان با هم استفاده نمایید.

سخن پایانی

ال آرژنین را با چه مکملی مصرف کنیم ؟ مصرف همزمان ال آرژنین و کراتین ، ال آرژنین و ال کارنیتین ، ال آرژنین و پروتئین وی با یکدیگر امکان پذیر بوده و مزایایی را در ورزش به همراه دارد. همچنین در کنار امگا ۳، ویتامین سی یا داروهای درمان اختلال نعوظ نیز ممکن است بتوانید از L-arginine استفاده نمایید. در پایان متذکر می‌شویم که برای جلوگیری از تداخل دارویی بدون مشورت با پزشک از هیچ مکملی در کنار ال آرژنین استفاده نکنید و اجازه دهید مقدار مصرف نیز توسط پزشک برای شما تعیین شود. ویژگی‌های بدنی هر فرد با فرد دیگر متفاوت بوده و شرایط سلامتی افراد نیز با هم فرق دارد، از این رو خودسرانه نباید اقدام به ترکیب مکمل‌ها با یکدیگر نمایید.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید[مجموع: ۲ میانگین: ۵]

نوشته ال آرژنین را با چه مکملی مصرف کنیم ؟ اولین بار در مجله داروخانه مثبت سبز. پدیدار شد.