مولتی ویتامین ضد افسردگی و استرس

مولتی ویتامین ضد افسردگی و استرس

افسردگی انواع مختلفی دارد و در مواردی که این اختلال شدید است دارو درمانی و روان درمانی هر دو در کنار یکدیگر باید بکار گرفته شوند تا بهبود به شکل اصولی انجام پذیرد. اصلاح شیوه زندگی و تغییر در رژیم غذایی نیز در این میان بی تاثیر نیستند. بسیاری از تحقیقات نشان می‌دهند که ویتامین‌ها، مواد معدنی، گیاهان و برخی دیگر از ترکیبات مغذی ممکن است بتوانند در بهبود علائم افسردگی نقش داشته باشند. در این مطلب همراه ما باشید تا مولتی ویتامین ضد افسردگی و استرس را به شما معرفی کنیم. آیا اصلا قرص مولتی ویتامین برای درمان افسردگی کاربرد دارد؟

آیا افسردگی و اضطراب به یکدیگر مرتبطند؟

مطالعات نشان می‌دهند که افسردگی و اضطراب در بسیاری از موارد به صورت همزمان در افراد ظاهر می‌شوند. در واقع تخمین زده شده است که ۴۵ درصد از افرادی که از یک اختلال روانی مانند افسردگی رنج می‌برند، نشانه‌های دو یا چند اختلال روانی دیگر را نیز به طور همزمان نشان می‌دهند. بنابراین این وضعیت بسیار محتمل است که بسیاری از افراد مبتلا به افسردگی، استرس و اضطراب نیز داشته باشند.

بیشتر بخوانید: جایگزین داروهای افسردگی چه چیزهایی می تواند باشد ؟

نشانه های افسردگی و اضطراب چیست ؟

بعضی از علائم افسردگی و اضطراب با یکدیگر مشترکند مثل: اختلال در خواب، تحریک پذیری عصبی و مشکل در تمرکز. اما از بعضی جهات نیز علائم این دو بیماری کاملا با هم متفاوت هستند. مهم‌ترین علائم افسردگی عبارتند از:

 • کاهش انرژی و خستگی مزمن
 • مشکل در تمرکز و تصمیم گیری
 • گرفتگی عضلات و اختلالات گوارشی بدون هیچ دلیل مشخصی
 • تغییر در اشتها یا وزن
 • اختلال در خواب اعم از دیر به خواب رفتن یا زیاد خوابیدن

استرس

فرد مبتلا به افسردگی معمولا علاقه خود را برای انجام فعالیت‌هایی که قبلا مشتاقانه انجام می‌داده است از دست می‌دهد و احساس پوچی، ناامیدی یا بدبینی دارد. تحریک پذیری عصبی و افکار مرگ و خودکشی نیز از دیگر علائم افسردگی به حساب می‌آیند.

اضطراب و نگرانی هرازگاهی ممکن است برای هر شخصی اتفاق بیفتد اما اگر حالت مزمن پیدا کند، با علائم زیر همراه است:

 • احساس خستگی
 • مشکل در تمرکز و حافظه
 • تپش قلب
 • تنش عضلانی
 • دندان قروچه
 • داشتن خواب ناآرام و بی کیفیت

شخصی که اضطراب دارد، عموما بی‌قرار است، احساس وحشت می‌کند و از تحریک پذیری عصبی رنج می‌برد.

خرید مولتی ویتامین مینرال

مولتی ویتامین ضد افسردگی و استرس

قرص‌های مولتی ویتامین موجود در داروخانه‌ها عموما با هدف جبران کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی تهیه و عرضه می‌شوند. معمولا روی بسته‌بندی همه مولتی ویتامین‌ها می‌بینید که نوشته شده: این محصول به منظور تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری‌ها تهیه نشده است. به طور مشخص نمی‌توانیم مولتی‌ویتامینی را به شما معرفی کنیم که کارایی آن درمان افسردگی و اضطراب باشد. اما مطالعات نشان داده است که کمبود بعضی مواد مغذی در افزایش علائم افسردگی و استرس موثر است. در اینجا ویتامین‌ها و مواد معدنی تاثیرگذار در بهبود افسردگی و استرس را به شما معرفی می‌کنیم:

ویتامین D و افسردگی

پژوهش‌ها حاکی از آن هستند که بسیاری از مبتلایان به افسردگی، سطح ویتامین D کافی در بدن خود ندارند. در واقع می‌توان گفت که هر چه سطح ویتامین دی در بدن پایین‌تر باشد، احتمال مشاهده علائم افسردگی بیشتر است. ویتامین D ممکن است از طریق مکانیسم‌های مختلفی از جمله کاهش التهاب، بهبود خلق و خو و محافظت در برابر اختلالات عصبی با افسردگی مبارزه کند. این ویتامین هم به کمک نور خورشید در بدن قابلیت ساخته شدن دارد و هم از طریق مواد غذایی و مصرف قرص ویتامین دی قابل تامین برای بدن است.

ویتامین های گروه B

اگر مولتی ویتامین ضد افسردگی و استرس ساخته شود، قطعا یکی از ترکیبات موجود در آن باید ویتامین‌های گروه B باشند. ویتامین‌های ب نقش مهمی در عملکرد عصبی و تنظیم خلق و خو دارند. در میان این گروه از ویتامین‌ها، ویتامین B1، B12، B6 و فولات برای تولید و تنظیم انتقال دهنده‌های عصبی مانند سروتونین و دوپامین مورد نیاز هستند. تحقیقات نشان می‌دهد که کمبود ویتامین B12 و B9 ممکن است خطر ابتلا به افسردگی را افزایش دهد. پس با مصرف این گروه از ویتامین‌ها می‌توان در مبارزه با افسردگی موفق تر عمل کرد. در بعضی از مطالعات مشخص شده است که مصرف قرص ویتامین B12 در کنار داروهای ضد افسردگی ممکن است بتواند اثرگذاری داروها را بیشتر کند. سطوح مناسب ویتامین ب ۱۲ در بدن می‌تواند افسردگی را به تعویق بیندازد. البته در این زمینه به مطالعات بیشتری نیاز است.

ویتامین های ب

نقش زینک در افسردگی و اضطراب

روی (زینک) یک ماده معدنی است که برای سلامت مغز و تنظیم مسیرهای انتقال دهنده‌های عصبی ضروری به شمار می‌آید. این عنصر همچنین دارای خواص آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی است. کمبود زینک تا حدود زیادی با افزایش خطر افسردگی و تشدید علائم این بیماری مرتبط است. یک تجزیه و تحلیل روی ۱۷ مطالعه نشان داد که افراد مبتلا به افسردگی و استرس اغلب با کمبود روی در بدن خود مواجه هستند. ماده معدنی زینک در بسیاری از مواد غذایی مثل گوشت و حبوبات وجود دارد اما کمبود آن را با خوردن قرص زینک نیز می‌توان برطرف کرد.

کاهش استرس و افسردگی با قرص منیزیم

نتایج برخی از تحقیقات نشان داده است که کمبود منیزیم در میان افراد مبتلا به افسردگی و استرس بسیار رایج است. در مولتی ویتامین ضد افسردگی و استرس یکی از ترکیبات حتما باید ماده معدنی منیزیم باشد. یک مطالعه روی ۱۲۶ فرد مبتلا به افسردگی خفیف تا متوسط نشان داد که مصرف ۲۴۸ میلی گرم منیزیم در روز به مدت ۶ هفته به طور قابل توجهی علائم افسردگی را کاهش می‌دهد. یکی از رایج‌ترین نشانه‌های کمبود منیزیم، گرفتگی‌های عضلانی است. کرامپ‌های عضلانی بر اثر استرس نیز می‌توانند اتفاق بیفتند. به کمک قرص منیزیم می‌توان این علائم را به حداقل رساند.

تاثیر قرص امگا ۳ در افسردگی

اسیدهای چرب امگا ۳ در گروه چربی‌های ضروری برای بدن جای می‌گیرند چرا که حتما باید از رژیم غذایی دریافت شوند. بعضی از مطالعات نشان می‌دهند که مکمل‌های امگا ۳ ممکن است به درمان افسردگی کمک کنند. افسردگی پس از زایمان یکی از شایع‌ترین انواع افسردگی در میان زنان است. اگر سطوح امگا ۳ در بدن مناسب باشد، احتمال زیادی برای بروز افسردگی وجود خواهد داشت. محققان به این نتیجه رسیده‌اند که بهترین قرص امگا ۳ برای مبارزه با افسردگی مکملی است که در ترکیباتش حداقل ۶۰ درصد EPA داشته باشد ( در دوز ۱ گرم) قابل ذکر است که در این زمینه نیز به پژوهش‌های بیشتری جهت نتیجه گیری قطعی نیاز است.

معرفی مکمل های تاثیرگذار در کاهش افسردگی و اضطراب

محصولاتی که در ادامه معرفی می‌کنیم را شاید نتوان در گروه مولتی ویتامین ضد افسردگی و اضطراب قرار داد اما مکمل‌هایی هستند که در درمان این نوع اختلالات می‌توانند اثرگذار واقع شوند:

کپسول گیاهی ضد افسردگی سافرومود

زعفران یکی از موثرترین گیاهان دارویی برای درمان افسردگی می‌تواند باشد. این کپسول با دارا بودن زعفران در بهبود افسردگی‌های خفیف تا متوسط فوق العاده عمل می‌کند. در ترکیبات این فرآورده ویتامین B6 نیز که به تاثیر آن در افسردگی پیشتر اشاره کردیم، وجود دارد. یک کپسول قبل از صبحانه و یک کپسول قبل از شام باید مصرف شود تا پس از ۲ الی ۳ هفته اثرات دارو به خوبی نمایان شود‌.

سافرومود

خرید قرص سافرومود

قرص نوترارست کارن

به منظور کاهش اضطراب و استرس از قرص نوترارست کارن نیز می‌توان بهره گرفت. ویتامین‌های گروه ب، اسید اسکوربیک، منیزیم، کولین، اینوزیتول، آرژنین و لیزین ترکیبات این محصول را شامل می‌شوند. اگر از اضطراب و استرس‌های فیزیکی رنج می‌برید و در پی ارتقا سلامت عمومی بدن خود هستید، حتما این قرص را امتحان کنید. همان طور که گفتیم بیشتر ترکیبات این محصول را ویتامین‌ها، مواد معدنی و اسیدهای آمینه تشکیل می‌دهند‌. روزانه ۳ عدد از این قرص باید مصرف شود تا مکانیسم اثر به خوبی عملکرد خود را نشان دهد.

خرید قرص نوترارست

نوترارست کارن

گفتار آخر

به طور اختصاصی مولتی ویتامین ضد افسردگی و استرس ممکن است در بازار نباشد. اما فرآورده‌هایی وجود دارند که با داشتن ویتامین‌ها و مواد مغذی اثرگذار در اضطراب و افسردگی می‌توانند در کنترل این اختلالات موثر واقع شوند. ما نیز چند نمونه از این محصولات را در این نوشتار به شما معرفی کردیم. همچنین در مورد ویتامین‌ها و مواد معدنی که در افسردگی و استرس نقش دارند، توضیح دادیم. در نهایت باید متذکر شویم که افسردگی و استرس زیر نظر پزشک از طریق دارو درمانی و روان درمانی باید بهبود یابد و خودسرانه نباید هیچ دارو یا مکملی را مورد مصرف قرار داد.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید[مجموع: ۶ میانگین: ۴.۳]

نوشته مولتی ویتامین ضد افسردگی و استرس اولین بار در مجله داروخانه مثبت سبز. پدیدار شد.