چگونه جواب فشار سنج را تفسیر کنیم ؟

تفسیر جواب فشارسنج

در پاسخ به سوال چگونگی تفسیر جواب فشارسنج باید اول کاربرد فشارسنج را بدانیم. فشارسنج وسیله‌ای است که با استفاده از آن می‌توان میزان فشارخون افراد را اندازه گرفت. این وسیله بیشتر برای افرادی که فشارخون آن‌ها بیش‌ازحد نرمال است، استفاده می‌شود. درصورتی‌که شیوه کار با دستگاه فشار سنج و تفسیر اعداد را نمی‌دانید بهتر است با ما همراه باشید.
فشارسنج چیست

فشارسنج چیست ؟

قلب انسان‌ها، اندام حیاتی بدن است. با استفاده از قلب، خون به تمام بخش‌های مختلف بدن ما ارسال می‌شود. زمانی که این خون در بدن جریان پیدا می‌کند، فشاری را روی دیواره‌های رگ‌ها وارد می‌سازد. به این فشار، فشارخون می‌گویند. میزان فشارخون در بدن انسان‌ها هرگز یکسان نیست. افزایش فشارخون می‌تواند به عواملی مانند شیوه قرارگیری بدن، ورزش، خواب و شرایط عاطفی بستگی داشته باشد.

ارتباط سلامتی با فشارخون بسیار نزدیک است. فشارخون بالا یا هیپرتنشن هیچ نشانه و علامت خاصی ندارد و تنها می‌توان با استفاده از فشارسنج، میزان آن را اندازه گرفت. معمولا اکثر افراد از فشارخون بالای خود اطلاعی ندارند و لازم است که با ارقام دستگاه فشارخون آشنا شوند.

فشار خون سیستولیک و دیاستولیک چیست ؟

همان‌طور که بیان شد برای اندازه‌گیری فشارخون از دستگاه فشارسنج استفاده می‌شود. پس از اینکه مشخص کردیم چه فشارسنجی بخریم باید نحوه کار با آن را نیز یاد بگیریم. در دستگاه فشارسنج ستونی از جیوه قرار دارد. ارقام دستگاه فشارسنج ۲ رقمی است که یکی از آن‌ها فشارخون سیستولیک و دیگری دیاستولیک است. منظور از فشارخون سیستولیک، فشاری است که به دلیل پمپاژ کردن خون با استفاده از قلب در بدن انسان ایجاد می‌شود. فشار دیاستولیک به فشاری که در زمان استراحت قلب به بدن وارد می‌شود، گفته می‌شود. اعداد نمایش داده ‌شده در فشارسنج در هنگام سیستولیک بیش از دیاستولیک است.

اگر به‌عنوان ‌مثال دستگاه فشارسنج روی عدد ۱۲۰ و ۸۰ میلی‌متر جیوه باشد، در این صورت ۱۲۰ نشان از فشارخون سیستولیک و ۸۰ حاکی از فشارخون دیاستولیک است. این در حالی است که میزان فشارخون طبیعی یک انسان در سیستولیک کمتر از ۱۲۰ و دیاستولیک پایین‌تر از ۸۰ است. در بزرگسالان این میزان می‌تواند در محدوده ۱۲۰ روی ۸۰ میلی‌متر تا ۱۴۰ روی ۹۰ میلی‌متر جیوه قرار بگیرد. درواقع میانگین فشارخون هر فرد چیزی جز میانگین یا معدل اعداد نخواهد بود.

اگر می‌خواهید با بهترین مارک فشارسنج آشنا شوید، روی لینک ارائه شده کلیک کنید.

از کجا بفهمم فشار خون دارم ؟

دستگاه فشارسنج به‌صورت دقیق فشارخون افراد را می‌سنجند و مشخص می‌کند که چه افرادی مبتلا به بیماری فشارخون هستند. با استفاده از این دستگاه می‌توان میزان ابتلا به فشارخون را بیان کرد. در تفسیر جواب فشارسنج ، درصورتی‌که میزان فشارخون شما بین ۱۱۹ تا ۱۴۰ است، شما پیش فشارخون دارید. اگر این میزان به ۱۴۰ تا ۱۵۹ برسد شما دچار فشارخون بالا شده‌اید. با بالا رفتن این میزان به عدد ۱۶۰ فشارخون شدید را تجربه خواهید کرد. اگر میزان فشارخون شما کمتر از ۱۲۰ باشد، یعنی میزان فشارخون شما طبیعی خواهد بود.
تفسیر جواب فشارسنج با دستگاه دیجیتالی

تفسیر جواب فشارسنج با دستگاه دیجیتال

اگر دستگاه فشارسنج شما دیجیتالی است باید شیوه کار با این نوع دستگاه‌ها را بیاموزید. در اینجا مراحل استفاده از دستگاه دیجیتال را برای شما بیان خواهیم کرد.

روشن کردن دستگاه

درصورتی‌که بخواهید مدل اتوماتیک دستگاه فشارسنج را روشن کنید، کافی است دکمه روی دستگاه را فشار دهید تا کاف خودش باد شود. در شیوه‌های دستی شما باید کاف را باد کنید. این کار با فشردن بالن پلاستیکی با سرعت زیاد انجام می‌شود. پس‌ از این که کاف به‌صورت کامل باد شد، دستگاه به شکل خودکار اجازه خروج هوا را می‌دهد.

مشاهده میزان فشارخون

حالا کافی است که شما با مشاهده صفحه نمایشگر، میزان فشارخونتان را مشاهده کنید. دستگاه به‌صورت مجزا فشارهای سیستولی و دیاستولی را نمایش می‌دهد.

خالی کردن کاف

پس از مشاهده میزان فشارخون و تفسیر جواب فشارسنج کافی است که شما دکمه خالی کردن کاف را فشار دهید تا کل هوای کاف بیرون بیاید. اگر می‌خواهید بعدازآن فشارخون دوستان یا اطرافیانتان را اندازه بگیرد باید دو تا سه دقیقه صبر کنید و بلافاصله از فشارسنج مجدد استفاده نکنید.

تفسیر فشارسنج با دستگاه عقربه ای

شیوه خواندن و تفسیر جواب فشارسنج با دستگاه عقربه ای

درصورتی‌که دستگاه عقربه‌ای را خریداری کرده‌اید اما شیوه خواندن میزان فشارخون را از روی دستگاه را نمی‌دانید ما در اینجا تلاش خواهیم کرد که به شما شیوه کار با دستگاه را آموزش دهیم.

گوشی پزشکی را در داخل گوش قرار دهید، به‌طوری‌که جهت‌های گوشی به سمت چشم‌های شما قرار گیرد. دیسک را در سمت داخلی آرنج بگذارید.

کاف را با فشار دادن بالن پلاستیکی باد کنید. این کار را ادامه دهید تا عقربه دستگاه عدد ۴۰ واحد را رد کند و به آخرین میزان فشار سیستولی برسد.

این نکته را مدنظر داشته باشید که حتماً کاف را با سرعت زیادی باد کنید. باد کردن کاف با سرعت‌ پایین اشتباه خواهد بود.

پس ‌از این مرحله به ‌آرامی دریچه را شل کنید تا هوا به‌ آرامی از کاف بیرون بیاید. باد کاف را در هر ثانیه دو الی سه میلی‌متر کاهش دهید. درصورتی‌که دریچه را بیش‌ازحد شل کنید، نخواهید توانست میزان فشارخون را اندازه بگیرید.

زمانی که هوا از کاف بیرون بیاید شما صدای ضربان قلب را خواهید شنید. اولین صدا را بادقت گوش دهید. میزان فشارخون را با مشاهده به عقربه مدرج مطالعه کنید. عدد نمایش داده‌ شده میزان فشار سیستولی شما خواهد بود.

به کم کردن باد کاف ادامه دهید. در یک ‌لحظه مشاهده خواهید کرد که صدای ضربان قلب شما کم خواهد شد. عدد عقربه را بخوانید. این عدد میزان فشار دیاستولی را نمایش می‌دهد. عدد نمایش داده‌ شده، میزان فشارخون شما و تفسیر جواب فشارسنج خواهد بود.

در این دستگاه نیز اگر قصد استفاده مجدد از آن را داشتید باید مدتی صبر کنید.
کلام آخر

کلام آخر

دستگاه‌های فشارسنج مختلفی وجود دارد که هرکدام حدودا به یک شیوه عمل می‌کنند. تنها تفاوت آن‌ها در میزان دقت دستگاه‌ها است که آن‌ها را از یکدیگر متفاوت می‌کند. در حال حاضر با توجه به بیماری‌های مختلفی که امروزه در تمامی خانواده وجود دارد، استفاده از این نوع دستگاه‌ها در هر خانه‌ای لازم است. پس بهتر است شیوه کار با دستگاه‌های فشارسنج را فرابگیریم و چگونگی تفسیر جواب فشارسنج را بدانیم.

شما می‌توانید دستگاه فشارسنج را از مراکز و داروخانه‌های معتبر سطح شهر تهیه کنید. حتما در زمان خرید دستگاه فشارسنج آن را یک‌بار امتحان کنید تا از سلامتی دستگاه باخبر شوید. البته می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت‌های مختلف و انتخاب نوع دستگاه، آن را سفارش دهید. مجموعه ما در خدمت شما است تا درصورتی‌که سوال یا راهنمایی در این زمینه داشتید به شما مشاوره دهد تا بتوانید انتخاب درست‌تری داشته باشید.

لطفا به این مقاله امتیاز بدهید[مجموع: ۳ میانگین: ۵]

نوشته چگونه جواب فشار سنج را تفسیر کنیم ؟ اولین بار در مجله داروخانه مثبت سبز. پدیدار شد.