کلاژینو و نقش آن در پیشگیری از پوکی استخوان

کلاژینو یکی از مکمل های کلاژن و سرشار از پروتئین می باشد که دارای نقش بسیار مؤثری در کمک به تقویت استخوان ها و مفاصل و عضلات فرد می باشد. از آن جایی که این پودر دارای مقدار زیادی اسید آمینه و مواد مغذی است، مصرف آن باعث افزایش استحکام استخوان­ها و مفاصل در بدن افراد می­شود. این پودر هم چنین، تحت عنوان نوعی کلاژن ساز قوی از آن نام برده می­شود، بدین خاطر که با بالا رفتن سن افراد میزان تولید کلاژن طبیعی در بدن آنها کاهش می یابد و استخوان ها و عضلات آنها دچار مشکلاتی از قبیل حرکات ضعیف و عدم انعطاف پذیری می شود، بدین ترتیب این افراد با استفاده از این نوع کلاژن می­توانند سطح کلاژن طبیعی در بدن خود را تقویت کنند. متن زیر توضیحات بیشتری را در این باره ارائه می دهد.
کلاژینو و نقش آن در پیشگیری از پوکی استخوان

کلاژینو و پروتئین های آن، به عنوان یکی از مکمل های بسیار ضروری و مؤثر برای بهبود عملکرد استخوان ها و اطمینان از متابولیسم طبیعی استخوان ها و مفاصل کار می کنند. کلاژن مکملی سرشار از پروتئین است و پروتئین ها نیز نقشی بسیار اساسی در متابولیسم استخوان های فرد ایفا می کنند و بر خواص مکانیکی..

کلاژینو یکی از مکمل های کلاژن و سرشار از پروتئین می باشد که دارای نقش بسیار مؤثری در کمک به تقویت استخوان ها و مفاصل و عضلات فرد می باشد. از آن جایی که این پودر دارای مقدار زیادی اسید آمینه و مواد مغذی است، مصرف آن باعث افزایش استحکام استخوان­ها و مفاصل در بدن افراد می­شود. این پودر هم چنین، تحت عنوان نوعی کلاژن ساز قوی از آن نام برده می­شود، بدین خاطر که با بالا رفتن سن افراد میزان تولید کلاژن طبیعی در بدن آنها کاهش می یابد و استخوان ها و عضلات آنها دچار مشکلاتی از قبیل حرکات ضعیف و عدم انعطاف پذیری می شود، بدین ترتیب این افراد با استفاده از این نوع کلاژن می­توانند سطح کلاژن طبیعی در بدن خود را تقویت کنند. متن زیر توضیحات بیشتری را در این باره ارائه می دهد.

کلاژینو و نقش آن در پیشگیری از پوکی استخوان

کلاژینو و پروتئین های آن، به عنوان یکی از مکمل های بسیار ضروری و مؤثر برای بهبود عملکرد استخوان ها و اطمینان از متابولیسم طبیعی استخوان ها و مفاصل کار می کنند. کلاژن مکملی سرشار از پروتئین است و پروتئین ها نیز نقشی بسیار اساسی در متابولیسم استخوان های فرد ایفا می کنند و بر خواص مکانیکی، فیزیکی و شیمیایی بافت استخوان ها بسیار تأثیرگذار می باشند. ناهنجاری در مقدار و ساختار یک یا چند پروتئین می تواند باعث ایجاد ناهنجاری در تشکیل و تحلیل استخوان ها گردد که در نتیجه این امر منجر به ایجاد ناهنجاری ها و نقص هایی از قبیل پوکی استخوان در فرد می شود.

تحقیقات انجام شده نشان می دهند که با بالا رفتن سن افراد، میزان تولید کلاژن طبیعی در بدن آن ها نیز کاهش پیدا می کند و منجر به ایجاد عوارضی در استخوان ها و مفاصل افراد از قبیل پوکی استخوان می شود. به طوری که، از هر دو زن یک نفر و از هر چهار مرد بالای ۵۰ سال یک نفر در طول عمر خود دچار شکستگی های ناشی از پوکی استخوان می شوند. بنابراین، پوکی استخوان نه تنها خانم ها و بلکه مردان را نیز تحت تأثیر قرار می دهد. استخوان ها، بافت های زنده ای هستند که حاوی اعصاب، رگ های خونی و مغز می باشند و سلول های خونی در آن ها ایجاد می شوند. استخوان ها دائماً خود را خراب و بازسازی می کنند. مانند یک پروژه ساخت بزرگراه که هیچ وقت پایان نمی یابد. حال، افراد بدون ترمیم و تقویت نقاط ضعف حتی به صورت جزئی، منجر به شکستن استخوان های خود می شوند.

تحقیقات بالینی انجام شده نشان می دهند که وقتی فردی زیر ۲۰ سال سن دارد، بیشتر در بدن خود سلول های استخوانی تولید می کند حال این که وقتی زنان به سن یائسگی نزدیک می شوند، بازسازی استخوان های جدید بسیار کم بوده و تراکم های استخوان های فرد شروع به کاهش می کند. به طور متوسط سنین ۲۰ تا ۳۰ سالگی، اوج تراکم استخوانی در زندگی یک زن می باشد. بنابراین، این گونه افراد برای جلوگیری از مبتلا شدن به پوکی استخوان و شکستگی استخوان های خود، بایستی از انواع مواد معدنی و ویتامین ها و هم چنین مکمل های سرشار از پروتئین استفاده کنند که در اینجا استفاده از مکمل کلاژینو می تواند بسیار مقوی باشد.

به گفته برخی از متخصصان، بزرگترین جزء یک رژیم غذایی سالم برای کمک به بهبود و تقویت استخوان های فرد، استفاده از سبزی های برگ دار چه به صورت پخته و چه به صورت خام می باشد. چرا که سبزی ها نه تنها کلسیم، بلکه ویتامین K، پتاسیم و سایر مواد معدنی و مغذی مورد نیاز برای ساختن استخوان ها را به فرد می دهند. بنابراین، استفاده از سبزیجات بسیار اهمیت دارد. ویتامین Dنیز یکی از مهم ترین ویتامین های ضروری برای کمک به تقویت و استحکام استخوان های فرد می باشد که منبع اصلی تأمین آن، خورشید می باشد. یکی دیگر از اجزای سازنده استخوان های قوی در فرد، پروتئین می باشد که فرد در این مورد باید از مواد پروتئینی با کیفیت خوب، پرورش یافته و بدون آنتی بیوتیک استفاده کنند. در این مورد فرد می تواند با استفاده از مکمل کلاژن که سرشار از پروتئین می باشد و دارای ویتامین ها و مواد معدنی دیگری جهت کمک به رشد و تقویت استخوان ها می باشد استفاده کند و بدین شکل خطر ابتلا به پوکی استخوان را در خود کاهش دهد.

همان طور که اشاره شد، با بالا رفتن سن افراد میزان تولید کلاژن طبیعی در بدن افراد کاهش پیدا می کند و منجر به ایجاد اختلالات و عوارضی در مفاصل و استخوان های فرد از قبیل آرتریت می شود. در اینجا افراد می توانند با مصرف کلاژن به حفظ یکپارچگی غضروف و استخوان ها و مفاصل خود در برابر ابتلا به پوکی استخوان کمک بسیاری کنند. به طوی که مطالعات نشان می دهند، مکمل های کلاژن می توانند به بهبود علائم آرتریت و درد کلی در ناحیه مفاصل و عضلات فرد کمک بسیار مؤثری کند. محققان نیز این نظریه را مطرح کرده اند که مکمل کلاژن ممکن است در غضروف ها انباشه شده و بافت های فرد را برای ساخت کلاژن تحریک کند که این به نوبه خود، می تواند منجر به کاهش میزان التهاب و حمایت بهتر از مفاصل و کاهش درد در آن ها شود.

استخوان های افراد عمدتاً از کلاژن ساخته شده اند که به آن ها ساختار و استحکام می دهد. پس همان طور که کلاژن موجود در بدن نیز با افزایش و بالا رفتن سن افراد کاهش پیدا می کند، توده های استخوانی نیز کاهش پیدا می کنند که منجر به ایجاد شرایطی از قبیل پوکی استخوان در فرد می شود که این امر با تراکم پایین استخوان و خطر بالای شکستگی استخوان ها همراه می باشد. به طوری که مطالعات اشاره می کنند که مکمل های کلاژن ممکن است به مهار تجزیه استخوان ها که منجر به پوکی استخوان می شود کمک های بسیار مؤثری کند.

در مطالعه ای ۱۲ ماهه که در زنان با مصرف روزانه یک مکمل کلسیم با ۵ گرم کلاژن با یک مکمل کلسیم بدون کلاژن انجام شد، در پایان مطالعه، مشخص شد که افرادی که مکمل کلسیم و کلاژن را با هم مصرف می کردند، نسبت به افرادی که فقط کلسیم مصرف می کردند، سطح پروتئین های خونی که باعث تجزیه استخوان ها می شوند با میزان قابل توجهی پایین تر بود. در مطالعه ای دیگری، نتایج مشابهی را روی ۶۶ زن که روزانه ۵ گرم کلاژن را به مدت ۱۲ ماه مصرف می کردند نشان داد که افرادی که کلاژن مصرف می کردند در مقایسه با افرادی که کلاژن مصرف نکرده اند تا ۷ درصد افزایش در تراکم مواد معدنی را در استخوان های خود نشان داده اند. تراکم مواد معدنی استخوان، معیاری برای سنجش تراکم مواد معدنی مانند کلسیم در استخوان های افراد می باشد و زمانی که میزان آن پایین باشد با خطر استخوان های ضعیف و خطر پوکی استخوان همراه است.

یکی دیگر از خواص استفاده از کلاژن توسط افراد این است که می تواند باعث افزایش و تقویت توده های عضلانی شود. به عنوان فراوان ترین پروتئین موجود در بدن، کلاژن جزء بسیار مهمی از ماهیچه های اسکلتی فرد می باشد. مطالعات نشان می دهند که مکمل های کلاژن به افزایش و تقویت توده های عضلانی در افراد مبتلا به سارکوپنی و کسانی که با بالا رفتن سن شان، توده های عضلانی خود را از دست داده اند، کمک قابل ملاحظه ای می کند. در یک مطالعه ۱۲ هفته ای، ۲۷ مرد مبتلا به این عارضه، ۱۵ گرم کلاژن را در حین شرکت در یک برنامه ورزشی روزانه مصرف کردند. این در مقایسه با مردانی که ورزش می کردند ولی از کلاژن استفاده نمی کردند، به طور قابل توجهی، توده عضلانی و قدرت بیشتری را به دست آوردند.

از طرفی دیگر، محققان هم چنین پیشنهاد کرده اند که مکمل کلاژن ممکن است سنتز پروتئین های ماهیچه ای از قبیل کراتین را تقویت کند و هم چنین رشد عضلانی را پس از ورزش تحریک کند. با این حال، پروتئین کلاژن برای ساخت عضلات یا قدرت مؤثرتر از پروتئین آب پنیر نیست. این به این دلیل است که بر خلاف پروتئین آب پنیر، کلاژن دارای مقدار کمی اسیدهای آمینه ضروری از قبیل لوسین است که دارای نقشی کلیدی در عضله سازی بدن فرد دارند.

مدت زمان تأثیر گذاری این محصول به این شکل است که فرد باید به طور منظم و طولانی مدت از این محصول استفاده کند تا نتایج ناشی از آن را دریافت کند. روش مصرف این مکمل بدین گونه است که روزانه فرد باید یک یا دو ساشه را در نوشیدنی مدنظر خود از قبیل آبمیوه، شیر، چای، آب و غیره حل کرده و سپس استفاده کند. اگرچه این نوع پودر هیچ گونه تداخل خاصی با مصرف سایر داروها ندارد ولی پیشنهاد می شود که اگر فرد از دارویی دیگر استفاده می کند، قبل از استفاده از این پودر با پزشک خود مشورت کند. زنان باردار برای استفاده از این پودر و محصول باید حتماً قبل از استفاده با پزشک موردنظر خود مشورت کنند.

منابع :

https://www.healthline.com/nutrition/collagen-benefits#benefits

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1359610119300668

https://www.webmd.com/osteoporosis/features/building-stronger-bones

نوشته کلاژینو و نقش آن در پیشگیری از پوکی استخوان اولین بار در داروخانه آنلاین داروهلپ | داروخانه آنلاین | ارسال رایگان | darookhaneonline. پدیدار شد.