گل گاو زبان، گیاهی با اثرات ویژه بر سلامتی!

تاریخ آخرین آپدیت j F Y
گل گاو زبان با نام علمی Borage officinalis شناخته می شود . قسمت های دارویی این گیاه شامل قسمت گلدار خشک شده گیاه است به ندرت از گل یا برگ تازه این گیاه استفاده می شود.
گل گاو زبان و برگ های آن دارای لعاب فراوانی هستند. این گیاه حاوی مواد مهمی از جله نیترات پتاسیم، رزین ها، مالات کلسیم، منگنز، منیزیوم، اسید فسفریک و آلانتوئین است. منابع خارجی به این موضوع اشاره می کنند گل گاوزبان از نظر طب قدیم ایران طبعی سرد دارد .
موارد استفاده گل گاو زبان روغن دانه اين گياه برای اختلالات پوستی از جمله اگزما (درماتیت آتوپیک)، بثورات قرمز و خارش دار روی پوست سر (درماتیت سبورئیک) و نوعی بیماری پوستی به نام نورودرماتیت استفاده می شود. همچنین، این گیاه برای آرتریت روماتوئید (RA)، تورم لثه ها، استرس، سندرم پیش از قاعدگی (PMS)، دیابت، اختلال کمبود توجه و بیش فعالی (ADHD)، سندرم دیسترس تنفسی حاد (ARDS)، اعتیاد به الکل، درد و تورم (التهاب) استفاده می شود.
از دیگر فواید گل گاو زبان می توان برای به بهبود آسم و برای پیشگیری از بیماری قلبی و سکته مغزی اشاره کرد. گاهی اوقات روغن اين گي..

تاریخ آخرین آپدیت j F Y

گل گاو زبان با نام علمی Borage officinalis شناخته می شود . قسمت های دارویی این گیاه شامل قسمت گلدار خشک شده گیاه است به ندرت از گل یا برگ تازه این گیاه استفاده می شود.

گل گاو زبان و برگ های آن دارای لعاب فراوانی هستند. این گیاه حاوی مواد مهمی از جله نیترات پتاسیم، رزین ها، مالات کلسیم، منگنز، منیزیوم، اسید فسفریک و آلانتوئین است. منابع خارجی به این موضوع اشاره می کنند گل گاوزبان از نظر طب قدیم ایران طبعی سرد دارد .

موارد استفاده گل گاو زبان

روغن دانه اين گياه برای اختلالات پوستی از جمله اگزما (درماتیت آتوپیک)، بثورات قرمز و خارش دار روی پوست سر (درماتیت سبورئیک) و نوعی بیماری پوستی به نام نورودرماتیت استفاده می شود. همچنین، این گیاه برای آرتریت روماتوئید (RA)، تورم لثه ها، استرس، سندرم پیش از قاعدگی (PMS)، دیابت، اختلال کمبود توجه و بیش فعالی (ADHD)، سندرم دیسترس تنفسی حاد (ARDS)، اعتیاد به الکل، درد و تورم (التهاب) استفاده می شود.

از دیگر فواید گل گاو زبان می توان برای به بهبود آسم و برای پیشگیری از بیماری قلبی و سکته مغزی اشاره کرد. گاهی اوقات روغن اين گياه در مقادیر کم به شیر خشک نوزاد اضافه می شود تا اسیدهای چرب مورد نیاز برای رشد نوزادان نارس را فراهم کند. از گل و برگ گل گاوزبان برای تب، سرفه و افسردگی استفاده می شود.

همچنین، گل گاو زبان برای بهبود مشکل هورمونی به نام نارسایی آدرنال کار برد دارد و برای افزایش جریان ادرار، جلوگیری از التهاب ریه ها و به عنوان آرام بخش استفاده می شود. همچنین، این گیاه می تواند افزایش تولید شیر مادر و برای درمان برونشیت و سرماخوردگی مورد استفاده قرار گیرد. حتما به اين نكته توجه داشته باشيد كه گل گاو زبان خواب آور است.

گل گاو زبان برای بثورات قرمز و خارش دار روی پوست سر نوزادان (درماتیت سبورئیک) روی پوست مالیده می شود و همچنین در پانسمان برای نرم کردن پوست به کار برده می شود. این گیاه در غذاها، در سالاد و سوپ نيز مصرف می شود. اين گياه در محصولات مراقبت از پوست استفاده می شود.

گل گاو زبان براي چي خوبه ؟

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم این گیاه فواید زیادی دارد، مطالعات اثرات ویژه این گیاه را به صورت زیر می دانند:

 • بهبود عملکرد ریه در بیماران بدحال. شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه روغن دانه اين گياه ، زمانی که از طریق خوراکی همراه با اسید ایکوزاپنتانوئیک (EPA) مصرف شود، تعداد روزهای سپری شده در بخش مراقبت‌های ویژه (ICU) و مدت زمان نیاز به دستگاه تنفس برای بیماران مبتلا به این بیماری را کاهش مي دهد. همچنین این گیاه برای سندرم زجر تنفسی حاد مناسب است.
 • رشد و نمو در نوزادان نارس. به نظر می رسد شیر خشک حاوی اسیدهای چرب است و به رشد و تکامل سیستم عصبی در نوزادانی که زودتر به دنیا می آیند، به ویژه پسران، کمک می کند.
 • آرتریت روماتوئید (RA). شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه مصرف روغن دانه اين گياه در ترکیب با داروهای مسکن یا ضد التهاب معمولی به کاهش علائم RA پس از شش هفته درمان کمک مي کند. به نظر می رسد این بهبودی تا ۲۴ هفته ادامه داشته باشد.
 • خارش، قرمزی پوست (اگزما). به نظر نمی رسد مصرف خوراکی روغن دانه اين گياه اگزما را در بزرگسالان یا کودکان بهبود بخشد.

خواص گل گاو زبان براي ريه

تحقیقات اولیه نشان می دهند که مصرف روزانه روغن گل گاو زبان به مدت ۱۲ ماه علائم آسم را بهبود می بخشد.

موارد استفاده گل گاو زبان

نحوه عملکرد این گیاه

روغن دانه گل گاوزبان حاوی اسید چرب به نام گاما لینولنیک اسید (GLA) است. به نظر می رسد GLA اثرات ضد التهابی دارد. همچنین، اين گياه دارای اثرات آنتی اکسیدانی است.

مصرف گل گاو زبان براي چه كساني مضر است ؟

روغن دانه اين گياه زمانی که از طریق دهان مصرف شود و یا به طور مناسب روی پوست استفاده شود، احتمالاً ایمن است. روغن دانه اين گياه زمانی که حاوی مواد شیمیایی خطرناکی به نام آلکالوئیدهای پیرولیزیدین (PAs) باشد و از طریق دهان مصرف شود، ناامن است. قسمت های مختلف اين گیاه از جمله برگ، گل و دانه می توانند حاوی PA باشند .PA ها می توانند به کبد آسیب بزنند یا باعث سرطان شوند، به ویژه زمانی که در دوزهای بالا یا برای مدت طولانی استفاده شوند.

احتیاطات و هشدارهای ویژه

 • کودکان: روغن اين گياه در صورت مصرف مناسب خوراکی احتمالاً ایمن است. روغن دانه اين گياه زمانی که محصولات حاوی PA از طریق دهان مصرف شود، احتمالاً ناامن است.
 • بارداری و شیردهی: روغن دانه اين گياه در دوران بارداری و شیردهی به احتمال زیاد ناامن است. اجتناب از محصولات اين گياه که حاوی آلکالوئیدهای پیرولیزیدین (PAs) باشند در این دوران بسیار مهم است .PA ها خطری برای مادران هستند، زیرا می توانند باعث بروز بیماری جدی کبد شوند و زمینه را برای ابتلا به سرطان باز کنند. همچنین باید بدانید این مواد برای نوزادان خطرناک هستند، زیرا باعث بروز نقص های مادرزادی مي شوند و به شیر مادر منتقل شوند. محققان مطمئن نیستند محصولات گل گاوزبان که دارای «گواهینامه فاقد PA » هستند در دوران بارداری و شیردهی بی خطر هستند یا خیر. بهتر است در امان باشید و از مصرف گل گاوزبان خودداری کنید.
 • اختلالات خونریزی: نگرانی هایی وجود دارد که روغن دانه گل گاوزبان زمان خونریزی را طولانی می کند و خطر کبودی و خونریزی را افزایش مي دهد. اگر اختلال خونریزی دارید، گل گاوزبان را با احتیاط مصرف کنید.
 • بیماری کبد: محصولات اين گياه حاوی آلکالوئیدهای پیرولیزیدین هپاتوتوکسیک (PA) ممکن است بیماری کبد را بدتر کنند.
 • جراحی: گل گاوزبان خطر خونریزی در حین و بعد از جراحی را افزایش مي دهد. حداقل ۲ هفته قبل از جراحی برنامه ریزی شده مصرف گل گاوزبان را متوقف کنید.

خرید مکمل دارویی

برای خرید انواع مکمل دارویی مانند قرص تقویت سیستم ایمنی بدن می توانید به سایت داروخانه آنلاین مراجعه کنید.

مجله سلامت داروخانه آنلاین مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می دهد :

 • انواع گیاهان دارویی قاعده آور، گیاهانی با اثرات فوق العاده بر سلامت زنان!
 • گیاه ختمی برای درمان چه بیماری هایی مفید است؟
 • گیاه بومادران، گیاهی با اثرات شگفت آور بر سلامتی!

نويسنده و گردآورنده: پرستو رجبي

لطفا امتیاز خود را به این مقاله ثبت نمایید[کل: ۱ میانگین: ۳]