۱۱ روش طلایی برای درمان خانگی خارش و سوزش واژن

زمان مطالعه: ۷ دقیقهیکی از آزاردهنده ترین حالت‌هایی که ممکن است برای افراد به وجود آید، احساس خارش در نقاط مختلف بدن است. درمان خانگی خارش و سوزش واژن یکی از مسائلی است که ذهن بسیاری از خانم ها را درگیر می کند. به طور کل خارش و تحریک دستگاه تناسلی، نگرانی بزرگی نیست. اما از آنجا که این علائم می تواند نشانه عفونت باشد، همیشه بهتر است با پزشک خود در این رابطه صحبت کنید. در این مقاله از دارو دات کام با ما همراه باشبد تا روش‌های درمان خانگی خارش و سوزش واژن را بیاموزید.
علت خارش و سوزش واژن چیست؟ قبل از بررسی روش‌های درمان خانگی خارش و سوزش واژن، به بررسی علت خارش و سوزش واژن می‌پردازیم. خارش واژن یک علامت ناراحت کننده و گاهی دردناک است که اغلب به دلیل مواد تحریک کننده، عفونت یا یائسگی رخ می‌دهد.
همچنین ممکن است در نتیجه برخی اختلالات پوستی یا بیماری‌های مقاربتی (STD) رخ دهد. در موارد نادر، ممکن است خارش واژن به دلیل استرس هم ایجاد شود.
از مهم‌ترین عوامل سوزش و خارش شدید واژن می‌توان به این موارد اشاره کرد:
واژینوز باکتریایی عفونت قارچی بارداری آمیزش مصرف آنتی بیوتیک ها سیستم ایمنی ضعی..

زمان مطالعه: ۷ دقیقه

یکی از آزاردهنده ترین حالت‌هایی که ممکن است برای افراد به وجود آید، احساس خارش در نقاط مختلف بدن است. درمان خانگی خارش و سوزش واژن یکی از مسائلی است که ذهن بسیاری از خانم ها را درگیر می کند. به طور کل خارش و تحریک دستگاه تناسلی، نگرانی بزرگی نیست. اما از آنجا که این علائم می تواند نشانه عفونت باشد، همیشه بهتر است با پزشک خود در این رابطه صحبت کنید. در این مقاله از دارو دات کام با ما همراه باشبد تا روش‌های درمان خانگی خارش و سوزش واژن را بیاموزید.

علت خارش و سوزش واژن چیست؟

قبل از بررسی روش‌های درمان خانگی خارش و سوزش واژن، به بررسی علت خارش و سوزش واژن می‌پردازیم. خارش واژن یک علامت ناراحت کننده و گاهی دردناک است که اغلب به دلیل مواد تحریک کننده، عفونت یا یائسگی رخ می‌دهد.

همچنین ممکن است در نتیجه برخی اختلالات پوستی یا بیماری‌های مقاربتی (STD) رخ دهد. در موارد نادر، ممکن است خارش واژن به دلیل استرس هم ایجاد شود.

از مهم‌ترین عوامل سوزش و خارش شدید واژن می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • واژینوز باکتریایی
 • عفونت قارچی
 • بارداری
 • آمیزش
 • مصرف آنتی بیوتیک ها
 • سیستم ایمنی ضعیف
 • بیماری های مقاربتی
 • یائسگی
 • لیکن اسکلروز (Lichen Sclerosus)
 • مواد تحریک کننده
 • بیماری های پوستی

بیشتر بخوانیم: ۹ نکته درباره سلامت واژن

درمان خانگی خارش و سوزش واژن چگونه است؟

در ادامه به برخی از راه‌های درمان خانگی و آسان خارش واژینال می‌پردازیم:

استفاده از عسل

بهتر است بدانید عسل برای تسکین و مبارزه با باکتری‌ها مفید است پس می‌تواند خارش واژینال را درمان کند. به این روش که‌ بین ۲۰ تا ۳۰ گرم از عسل طبیعی را روی واژن بمالید و ۳۰ دقیقه بدون پوشش باشید بعد از این مدت با آب گرم خوب موضع را بشویید تا عسل ها کاملا پاک شود، این کار را ۲ بار در روز تکرار کنید.
یا شب تا صبح عسل را روی گاز استریل ریخته و روی موضع بگذارید و با دامن و بدون لباس زیر بخوابید.

استفاده از جوش شیرین

جوش شیرین در درمان قارچ واژن و جلوگیری از خارش و سوزش آن مفید است. چنان که ۲ قاشق جوش شیرین را در چند لیتر آب حل کرده و به مدت ۲۰ دقیقه در این محلول بنشینید، سپس خود را با آب شسته و با حوله تمیز خود را خشک کنید.

استفاده از روغن نارگیل

دکانوئیک اسید، لوریک اسید و کاپریلیک اسید موجود در روغن نارگیل دارای خواص ضد باکتری و ضد ویروسی است و این ویژگی‌ها سبب می شوند غشای سلولی مخمر مختل شوند.

روغن نارگیل سوزش و خارش ناحیه ی واژن را تسکین می دهد و با عفونت واژن مبارزه می‌کند. به این شکل که یک لایه روغن نارگیل به واژن خود استعمال کنید و اجازه دهید کاملا خشک شود.

یا ۳ الی ۴ قطره روغن نارگیل را به حدود ۶ لیوان آب اضافه کنید و با آن واژن خود را تمیز کنید و اجازه دهید تا به طور کامل خشک شود.

این روش ها را تا زمانی که به طور کامل تسکین بیابید، ادامه دهید. همچنین می‌توانید چند قطره روغن درخت چای برای افزایش قدرت ضد باکتری به روغن نارگیل، بیافزایید.

بیشتر بخوانیم: خشکی واژن چیست؟

استفاده از شنبلیله

شنبلیله یک درمان مفید برای واژینوز باکتریایی است که با عفونت قارچی که از علل شایع خارش واژن است مبارزه می کند. شنبلیله سبب متعادل شدن سطح pH ناحیه ی واژن و تقویت سیستم ایمنی بدن می شود.

بدین صورت که ۲ قاشق غذاخوری تخم شنبلیله را از شب تا صبح در کمی آب خیس بگذارید و قبل از صبحانه، آب حاصل از خیس گذاشتن تخم شنبلیله را بنوشید.

یا مدت ۵ دقیقه ۱ قاشق چایخوری تخم شنبلیله را در آب داغ خیس بگذارید و این ترکیب آب و تخم شنبلیله را صاف کنید و کمی عسل به آن اضافه کنید و این نوشیدنی را دو بار در روز میل کنید.

قبل از دوران بلوغ نیز ممکن است خارش، قرمزی و التهاب ناحیه واژن و اطراف آن در دختر بچه ها نیز رخ دهد که با ترشح یا بدون ترشح بوده و علت هایی مانند عفونت انگلی، محصولات بهداشتی حساسیت زا، نرم کننده های پارچه، اسپری های واژن و غیره دارد.

استفاده از سرکه سیب

اگر عفونت رحم همراه با خارش باشد درمانش نشستن در وانی از سرکه سیب است. به این ترتیب که ۱ لیوان سرکه طبیعی سیب در سه لیتر آب جوشیده ولرم را آماده کرده روزی نیم ساعت ۷ الی ۱۴ مرحله در آن بنشینید.

سرکه سیب برای خارش واژن

استفاده از ماست یونانی

شاید تعجب کنید اما یکی روش‌های درمان خانگی خارش و سوزش واژن ، استفاده از ماست یونانی است. ماست های پروبیوتیک باعث می شوند که تعداد باکتری های مفید واژن بیشتر شوند؛ این باکتری ها می توانند قارچ ها را از بین ببرند و واژن را سلامت نگه دارند.

برای تسکین خارش واژن مقداری از ماست را وارد واژن خود کنید، برای این کار می توانید یک تامپون را به ماست یونانی یا پروبیوتیک آغشته کنید و آن را در واژن خود قرار دهید. تا مدتی که تامپون در واژن شماست، می توانید از یک پد بهداشتی استفاده کنید تا لباس زیر شما به ماست آغشته نشود. به خاطر داشته باشید که همواره از ماست های بدون طعم و فاقد قند برای این منظور استفاده کنید.

بیشتر بخوانیم: با بوی بد واژن چه کنیم؟

استفاده از لباس زیر پنبه ای

از آن جایی که جریان هوا در لباس زیرهای پنبه ای بهتر صورت می گیرد، استفاده از آن ها می تواند به کاهش خارش واژن کمک کند. پوشیدن لباس زیرهای پنبه ای از بروز عفونت های قارچی نیز پیشگیری می کنند، زیرا قارچ ها معمولاً در مناطقی که مرطوب هستند و تهویه هوا در آن ها به خوبی انجام نمی شود، بهتر رشد می کنند.

استفاده از مکمل های پروبیوتیک

باکتری های مفید واژن در تأمین سلامت آن مفید هستند و استفاده از مکمل های پروبیوتیک می تواند تعداد این باکتری های مفید را افزایش دهد. خوشبختانه انواع مکمل های پروبیوتیک در داروخانه ها وجود دارند که مصرف آن ها باعث رشد باکتری های مفید در واژن و سیستم گوارشی می شود.

مکمل های پروبیوتیک را می توان به عنوان یک اقدام پیشگیرانه نیز در نظر گرفت. هنگام استفاده از آنتی بیوتیک ها، پزشکان معمولاً مصرف پروبیوتیک بیشتری را توصیه می کنند.

استفاده از کرم های ضد قارچ

اگر عفونت قارچی باعث خارش واژن شده باشد، می توانید با استفاده از کرم های ضد قارچ آن را مهار کنید. انواع کرم های ضد قارچ در داروخانه ها موجود است که می توانید بدون نسخه پزشک آن ها را تهیه کنید. از این کرم های ضد قارچ می توان به صورت شیاف واژینال هم استفاده کرد.

بیشتر بخوانیم: راه های درمان زگیل تناسلی را بشناسیم

استفاده از غذاهای پروبیوتیک

مصرف غذاهایی که حاوی پروبیوتیک است، می تواند باعث رشد باکتری های مفید واژن شود که این موضوع در سلامت واژن حائز اهمیت است. هم چنین اگر به عفونت های قارچی مبتلا باشید، غذاهای پروبیوتیک می تواند در درمان آن مؤثر باشد. به این منظور مصرف محصولات لبنی حاوی مواد پروبیوتیکی، توصیه می شود.

غذاهای پروبیوتیک

رعایت اصول بهداشتی

رعایت بهداشت واژن می تواند از خارش واژن جلوگیری کند یا آن را تسکین دهد. البته رعایت بهداشت واژن به معنی شستشوی مداوم آن با مواد پاک کننده یا استفاده از دوش واژینال نیست چراکه انجام این کار باکتری های مفید واژن را ازبین می برد. برای شستشوی واژن کافی است فقط اطراف آن را با آب ولرم بشویید.

هیچگاه از صابون ها، ژل های شستشو و پاک کننده هایی که دارای خوشبو کننده هستند، استفاده نکنید و تنها در صورت تجویز پزشک، دوش واژینال را به کار ببرید. به یاد داشته باشید شستشوی بیش از حد و دوش واژینال می تواند باعث خارش واژن شود. برای حفظ بهداشت ناحیه تناسلی، تعویض روزانه لباس زیر، شستشوی واژن با آب ولرم و خشک کردن ناحیه تناسلی پس از هر بار شستشو کافی است.

درمان خارش و سوزش واژن در بارداری

زنان باردار اغلب در دوران بارداری دچار خارش واژن می شوند که یک اتفاق طبیعی و شایع است. عوامل بسیاری می تواند باعث خارش واژن در دوران بارداری شود. برخی ممکن است نتیجه تغییرات در بدن شما باشد. همچنین دلایل دیگری وجود دارد که ممکن است به هیچ وجه به بارداری شما مربوط نباشد.

در ابتدا به شما تاکید می‌کنیم که حتما این مورد را با پزشک خود در میان بگذارید و اگر پزشک شما مجوز استفاده از روش‌های ذیل را داد، می‌توانید از آن به عنوان راه حل درمان خارش و سوزش واژن در بارداری استفاده کنید.

 • استفاده از داروهای ضد قارچ بدون نسخه
 • استفاده نکردن از محصولات محرک
 • آنتی بیوتیک ها
 • کورتیکو استروئیدها (کرم های ضد خارش موضعی)
 • داروهای صفرابر یا ضد کلستاز (در موارد ابتلا به کلستاز بارداری)

بیشتر بخوانیم: سرطان رحم ؛ بررسی نشانه های تشخیص آن

خارش واژن بعد از پریود

خارش و سوزش واژن بعد از پریود

دچار شدن به خارش واژن در طول پریود و بعد از آن بسیار شایع است. این علامت ممکن است به تغییرات نرمال هورمونی که در طول قاعدگی بروز می‌کنند مرتبط باشد. این خارش در عین حال ممکن است پیامی از وجود حساسیت یا آلرژی به برخی محصولات باشد که زن در طول پریود استفاده می‌کند. در ادامه روش‌هایی برای پیشگیری از ابتلا به خارش و سوزش واژن بعد از پریود را برای شما نام می‌بریم:

 • استفاده از اسپری های بهداشتی زنانه و خوشبوکننده ها، پد ها و صابون های معطر ممنوع می‌باشد، چرا که موجب می‌شود تعادل PH واژن را بر هم بزند.
 • سعی کنید واژن خود را خشک کنید که این کار مانع از رشد باکتری ها و قارچ ها می‌شود. همچنین از لباس های پنبه ای، نخی و راحت استفاده کنید.
 • از پوشیدن لباس های تنگ خودداری کنید و هر روز لباس خود را تعویض کنید.
 • سعی کنید واژن خود را با آب خوب بشویید. البته می‌توانید از شامپو بچه برای شستشو استفاده کنید ولی بیش از ۱ بار توصیه نمی‌شود.
 • در وان آب گرم بنشینید.
 • خود را زیاد نخارانید زیرا این امر باعث حساس تر شدن ناحیه تناسلی شما می‌شود.
 • از اسپری های بهداشتی و مواد معطر برای این ناحیه استفاده نکنید.
 • تا زمانی که علائم در شما وجود دارد از برقراری رابطه جنسی خودداری کنید.
 • اگر خشکی واژن دارید می‌توانید از مرطوب کننده واژن استفاده کنید.

بیشتر بخوانیم: دلایل حساسیت به نوار بهداشتی + راه‌های پیشگیری

جمع‌بندی

خارش و سوزش واژن در زنان بسیار شایع است و می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد. در بسیاری از مواقع مهم ترین دلیل خارش در ناحیه تناسلی زنان، حساسیت به لباس های زیر، استفاده از محصولات بهداشتی دوران قاعدگی یا ژل های شستشوی معطر است و با اجتناب از این عوامل محرک می توان از خارش جلوگیری کرد. در موارد دیگر، عفونت های قارچی یا باکتریایی ممکن است دلیل خارش باشند. وقوع این امر زمانی بیشتر محتمل است که خارش در قسمت داخلی واژن احساس شود.

برخی از بیماری های پوستی نیز می توانند باعث خارش در اطراف دستگاه تناسلی شوند که از جمله آن ها می توان از پسوریازیس، فولیکولیت و درماتیت سبورئیک نام برد. یک پزشک متخصص معمولاً می تواند علت خارش ناحیه تناسلی را مشخص کند و برخی از درمان های مناسب را به شما پیشنهاد دهد. خوشبختانه در بیشتر موارد، خارش، قابل درمان است.

در این مقاله سعی کرده ایم به علل خارش واژن و درمان خانگی خارش و سوزش واژن آن بپردازیم با این حال اگر خارش ناحیه تناسلی بیش از چند روز طول کشید، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

نوشته ۱۱ روش طلایی برای درمان خانگی خارش و سوزش واژن اولین بار در مجله ی دارویی. پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.