۹۰۶  مورد جدید Mpox یا آبله میمونی در ۲۶ کشور

سازمان جهانی بهداشت (WHO) از افزایش موارد Mpox (آبله میمونی) خبر داد و ۹۰۶ مورد جدید در ۲۶ کشور در ماه نوامبر ثبت کرد. این نشان دهنده افزایش ۲۶ درصدی نسبت به اکتبر است.
آبله میمونی یکی از بیماری‌هایی است که اخیرا شیوع بسیار زیادی پیدا کرده است. شیوع این بیماری به قدری بوده که در اروپا، کشور پرتغال ۱۲۸ مورد جدید را گزارش کرده است. در منطقه آسیا، مواردی در سنگاپور افزایش یافت، در حالی که موارد گزارش شده در چین کاهش یافته است. آنطور که گزارش شده شیوع این بیماری در آفریقا کمی کاهش یافته، اما WHO معتقد است به دلیل گزارش‌های نامنظم این قاره ممکن است در جمهوری دموکراتیک کنگو (DRC) شیوع بالاتر باشد.
آبله میمونی چیست؟ آبله میمونی یا Monkeypox یک بیماری عفونی مقاربتی است که از طریق رابطه جنسی دهانی، مقعدی یا واژینال یا لمس اندام تناسلی (آلت تناسلی، بیضه‌ها و واژن) یا مقعد فرد مبتلا به mpox، همچنین بغل کردن، ماساژ دادن، بوسیدن و حتی لمس طولانی مدت به افراد سالم منتقل می‌شود.
شیوع آن در سال ۲۰۲۳ چگونه بوده است؟
به گزارش WHO، شیوع این بیماری در حال تغییر است و امکان پیش‌بینی دقیق روندهای منطقه..

سازمان جهانی بهداشت (WHO) از افزایش موارد Mpox (آبله میمونی) خبر داد و ۹۰۶ مورد جدید در ۲۶ کشور در ماه نوامبر ثبت کرد. این نشان دهنده افزایش ۲۶ درصدی نسبت به اکتبر است.

آبله میمونی یکی از بیماری‌هایی است که اخیرا شیوع بسیار زیادی پیدا کرده است. شیوع این بیماری به قدری بوده که در اروپا، کشور پرتغال ۱۲۸ مورد جدید را گزارش کرده است. در منطقه آسیا، مواردی در سنگاپور افزایش یافت، در حالی که موارد گزارش شده در چین کاهش یافته است. آنطور که گزارش شده شیوع این بیماری در آفریقا کمی کاهش یافته، اما WHO معتقد است به دلیل گزارش‌های نامنظم این قاره ممکن است در جمهوری دموکراتیک کنگو (DRC) شیوع بالاتر باشد.ویروس آبله میمونی

آبله میمونی چیست؟

آبله میمونی یا Monkeypox یک بیماری عفونی مقاربتی است که از طریق رابطه جنسی دهانی، مقعدی یا واژینال یا لمس اندام تناسلی (آلت تناسلی، بیضه‌ها و واژن) یا مقعد فرد مبتلا به mpox، همچنین بغل کردن، ماساژ دادن، بوسیدن و حتی لمس طولانی مدت به افراد سالم منتقل می‌شود.

شیوع آن در سال ۲۰۲۳ چگونه بوده است؟

شیوع آبله میمونی

به گزارش WHO، شیوع این بیماری در حال تغییر است و امکان پیش‌بینی دقیق روندهای منطقه‌ای را نمی‌دهد. اما تداوم تعداد بالای موارد در سطح جهانی این واقعیت را نشان می‌دهد که این همه‌گیری پایان نیافته است و ویروس همچنان گروه‌هایی از افراد را مبتلا می‌کند.»

اخیرا در مجموع ۹۲۷۸۳ مورد تایید شده آزمایشگاهی Mpox، از جمله ۱۷۱ مورد مرگ، از ۱۱۶ کشور به WHO گزارش شده است. در سراسر جهان، بیشتری دلیل شیوع این بیماری، رابطه جنسی بوده که شامل ۱۷۹۰۷ از ۲۱۵۶۱ یعنی ۸۳٫۱ درصد، بوده است. این سبب شده تا خرید کاندوم بسیار ضروری قلمداد شود.

از بین علائم این بیماری نیز ۸۹٫۹ درصد بیماران تب داشته‌اند، پس از آن ۵۸٫۴ درصد تب و بثورات تناسلی نیز ۵۰٫۲ درصد بود.

نوشته ۹۰۶ مورد جدید Mpox یا آبله میمونی در ۲۶ کشور اولین بار در داروخانه آنلاین داروهلپ. پدیدار شد.