وبلاگ

تراژدی نخبه کشی در مدیریت انقلابی

مردم جمهوری اسلامی ایران انتظار دارند تا حکومت افراد متخصص و صاحب نظر را در راس امور قرار دهد. از رئیس جمهور ابراهیم رئیسی گرفته تا ریاست مجلس شورای اسلامی محمدباقر قالیباف بشمول ده ها سخن همه طوطی وارانه می گویند افراد متخصص، صادق و کاردان در راس امور هستند، چشم بخیل کور خدا کند راست باشد اما من در حیرتم که این همه متخصص در کجای این کشور پنهان بوده اند که مرکز تربیت مدیران راهبردی و جهادی آینده آستین بالا زده و سعی در تعلیم و تربیت این نخبگان کشور دارد! گر چه در جامعه کنونی هیچ انسانی وجود ندارد که در طول حیات خود چندین بار با ادارات مختلف و سازمان های گوناگون ارتباط نداشته باشد در حالیکه عملکرد سازمان ها و ادارات وابسته به مدیریت صحیح آنهاست. حال سوال مهم این است که فرد شایسته برای تصدی مدیریت بر این مسندها کیست؟ افرادی از دانشگاه امام صادق یا مجمع تشخیص مصلحت نظام ؟! کجا بوده؟ چه گذشته ای داشته است ؟ خصوصیاتی مانند : دانش، تخصص، تجربه و تعهد اخلاقی از جمله ویژگی هایی است که فرد شایسته با آن تعریف می شود. اما شایستگی یک واژه عام است که ممکن است در سازمان یا جامعه ما متفاوت باشد. ممکن..

رژیم فستینگ چیست؟

رژیم فستینگ که با نام رژیم غذایی ۵:۲ یا روزه متناوب نیز شناخته می شود، در سال های اخیر به عنوان یک استراتژی کاهش وزن و بهبود سلامت محبوبیت پیدا کرده است. رژیم فستینگ شامل کاهش کالری دریافتی برای دو روز غیر متوالی در هفته و خوردن به طور معمول برای پنج روز باقی مانده است.
مفهوم روزه متناوب قرن هاست که وجود داشته است و فرهنگ ها و مذاهب بسیاری به دلایل معنوی، فرهنگی یا بهداشتی آن را انجام می دهند. با این حال، رژیم غذایی سریع در سال ۲۰۱۲ زمانی که روزنامه‌نگار پزشکی بریتانیایی دکتر مایکل موزلی یک مستند بی‌بی‌سی و کتابی با عنوان «رژیم غذایی فست: کاهش وزن، سالم ماندن و زندگی طولانی‌تر با راز ساده روزه‌داری متناوب» را منتشر کرد، مورد توجه قرار گرفت.
رژیم فستینگ هفتگی چگونه است؟ رژیم فستینگ مبتنی بر این ایده است که وقتی ما غذا می خوریم، بدن ما انسولین ترشح می کند تا غذا را پردازش کند و گلوکز را به عنوان انرژی ذخیره کند. هنگامی که روزه می گیریم، سطح انسولین کاهش می یابد و بدن ما به سوزاندن چربی های ذخیره شده برای انرژی روی می آورد. رژیم فستینگ با کاهش کالری دریافتی به مدت دو روز در هفته، کمبود ..

کلثوم با قبول نقشه ی برادرانش،دوست پسرش را به قتلگاه کشاند

قطع رابطه‌ی فامیل و انگشت نما شدن در کل محل نتیحه‌ی رفتارهای تک دختر مش رجب بود.
علیرغم اینکه کل محل از پسران مش رجب حساب می بردند، اما از پس خواهر کوچکشان بر نمی‌آمدند و به هر ترفندی که متوسل می‌شدند وی کار خودش را می‌کرد.
از همان هشت نه سالگی که برای اولین مرتبه لای کتاب و دفتر مدرسه اش نامه ی عاشقانه پیدا کردند تا همین سال گذشته که دعوی و مرافعه با دوست پسرش در پارک محله‌ای نزدیک دانشگاه سبب محکومیت برادران به تحمل حبس شده بود ،فهمیدند تنها راهِ خلاصی از آبروریزی های کلثوم ، گرفتن زهر چشم از پسرانی است که با کلثوم در ارتباط هستند !
گرچه موثرترین کار،حذف کلثوم از خانواده بود اما آنها مطمئن بودند مش رجب به این‌ راحتی ها از خون تک دخترش نمی‌گذرد لذا بهترین تصمیم ،حذف یکی از دوست پسرهای خواهرشان بود بلکه از این طریق به باقی پسران محل درس عبرتی داده شود.
برادران کلثوم سال های زندان را به این امید و انگیزه تحمل کرده بودند که پس از خروج از زندان با تهدید خواهرشان نقشه‌ی قتل یکی از پسران محل را عملی کنند.با همین هدف یک روز به بهانه‌ی آشتی کردن با خواهرشان وی را به رستوران دعوت کرده و جز..

واکاوی نتایج انتخابات ۲۰۲۳ ترکیه، آموزه و روندهای یک انتخاب!

رقابت های انتخاباتی شبیه مسابقات ورزشی و شاید بیش ازهمه به یک جام فوتبال می ماند.آن چنان که تیمها در رقابتی حرفه ای و درمیان هیاهو و بغض هواداران وچه بسیار در حسرت نیمه مربیان در خروشند و یک فصل پرتلاطم را در گرما و سرما سپری می کنند. اما فرجام کار یک تیم کاپ را می برد و آن دیگری غبطه همه آن فرصت های از دست رفته را می خورد و باز تا روی برگردانند، زمین بازی آماده سوت آغاز دور جدید یک تورنمنت است. رقابت های انتخاباتی هم صحنه تقابل و سپس خویشتنداری سیاسی برای حضور و ظهور احزاب و شخصیت های خواهان کسب قدرت است.
این داستان، بیانی از حال و روز ترکیه ومردمی است که نه تماشاچی که خودصحنه گردان بازی به غایت زیبایی بودندکه جهانیان را به تماشاخواندند! نتایج انتخابات۲۰۲۳ترکیه که دریکصدمین سال تشکیل نظام جمهوری برگزار شد، نقطه عطفی در روند تحولات سیاسی و اجتماعی این کشور قلمداد می شود.
آرایشی شکل گرفته از دوطیف سیاسی متفاوت، یکی ائتلاف جمهور به رهبری رجب طیب اردوغان و دیگری اتحادملت با هدایت کمال قلیچدار اوغلو که در برگیرنده نگرش های متفاوتی از راست افراطی تا نیروهای چپ و هم آوایی جریان های اسلامگر..

وعده های اقتصادی مجلس یازدهم 

یادم می آید در پاییز سال ۱۳۵۸ مردم به قانون اساسی رای دادند و در زمستان رای گیری برای انتخاب اولین رییس جمهور بود و پس از آن رای گیری برای انتخاب اولین دوره نمایندگان مجلس و تشکیل اولین مجلس شورای ملی آن زمان و مجلس شورای اسلامی امروز برگزار شد تعداد ۲۷۰ نفر نمایندگان مردم از سرتاسر کشور انتخاب و در روز هفتم خرداد سال ۱۳۵۹ اولین جلسه مجلس شورای اسلامی پس از انقلاب تشکیل شد
از آن تاریخ تا امروز حدود ۴۳ سال میگذرد و کشور با وجودی که درگیر موضوعات و تنش های داخلی و جنگ با عراق و درگیری با قدرت های خارجی و تنش ها با همسایگان و تحریم ها و درگیری ها و مقابله با داعش در خارج از مرزها و بحان های اقتصادی و تحریم ها و بحران های سیاسی و سلامت و ……… بود اما مجلس و قوه تصمیم گیرنده مقننه داشت و دارد و بحمدلله تا امروز ده دوره کامل مجلس تشکیل شده و امروز در دوره یازدهم مجلس هستیم که سه سال آن به اتمام رسیده و امسال آخرین سال دوره یازدهم خدمت نمایندگان مجلس است و طبق برنامه قرار است در اسفند ۱۴۰۲ ان شاءالله مردم مصمم برای مجلس دوازده و انتخاب نمایندگان شان به پای صندوق ها بیایند و با رای بالات..

جناب وزیر، بیمارستان مقاوم ۹ ریشتری به چه درد می خورد؟

آقای وزیر همین که می فرمایید ریشتر معلوم است که شما یک پزشک یا یک پیمانکار باید باشید نه یک مهندس !
چقدر خوب می شد هر کس در رشته خود اگر تازه با سهمیه‌های ازدواج و فرزندآوری و … یا با تقلب (بیشتر از ۱۰۰۰ پرونده) یا از دانشگاه های غیر درست و حسابی که پول بده و دکتر بشو و …خلاصه با تمام این مسائل مدرک داشت و آنوقت در رشته‌اش آنهم بعد از ۲۰ سال سابقه مفید حداقل در رسته ! حرف می زد.
زیبنده یک وزیر ایران ۷۰۰۰ ساله نیست که در موضوعی اظهار نظر کند که نه ابتدایی ترین دانش را درباره آن دارد و نه تشخیص اینکه آنهایی که به او این جمله را گفته‌اند درکی از مطلب نداشته و ندارند و فقط پولهای غمرانی ملت را زده و رفته‌اند شاید هم، هم اکنون ونکوور کانادا، آب و هوایش مثل تهران است !!!
اقای وزیر، آسیب پذیری تابع کمیت فیزیکی ریشتر در زلزله نیست. و تازه اگر بود مطمئنا شما حسی از زلزله ۹ به اصطلاع غلط خودتان ریشتر ندارید، در خشکی عملا یعنی کن فیکون !
لیست ساختمانهای نا ایمن که دادستان محترم به حق تقدیم ملت شریف برای آگاهی مردم ارایه نمودند، ایمنی در برابر آتش سوزی است نه زلزله !!! از حوصله بنده خارج ا..

 ضرورت اخراج جمهوری آذربایجان از سازمان همکاری اسلامی

اگرچه دوطرف سعی دارند انجام این سفر را جهت تقویت «روابط راهبردی» برای خرید تسلیحات علیه ارمنستان یا استفاده از لابی یهود برای تضعیف لابی ارامنه، عنوان کنند اما بنظر می رسد مقابله مشترک با آرمان آزادی فلسطین،یکی از اهداف اصلی و پنهان این سفر است.در این ارتباط نکات زیر می تواند قابل تامل باشد.
۱. بنا به آمار رسمی اسراییل واردکننده ۴۰ درصد از کل صادرات نفت خام جمهوری آذربایجان است و اخبار غیررسمی میزان پنجاه در صد را تائید می کند. جمهوری آذربایجان با فروش نفت به اسراییل و تامین سوخت این رژیم، موتور جنگی تل‌آویو را علیه مردم مسلمان و بیگناه فلسطین روشن نگه می‌دارد. در واقع دولت باکو بعد از آمریکا،شریک اصلی جنایات رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین است.
۲. در مقطع فعلی دولت نتانیاهو در موقعیتی بسیار شکننده در داخل سرزمین های اشغالی قرار داشته و در عرصه نظامی نیز شکست سختی در مقابل مجاهدین فلسطین متحمل شده است. ایجاد فرصت برای خروج این رژیم از انزوا توسط جمهوری آذربایجان،اقدامی در خلاف جهت مردم فلسطین و منافع مسلمانان است. به عبارت دیگر در زمانی که برخی از کشورهای عربی که انگیزه عادی سازی روابط..

قرص گاباپنتین برای چیست؟

قرص گاباپنتین دارویی است که برای درمان چندین بیماری مختلف استفاده می شود. این دارو به دسته ای از داروها به نام ضد تشنج ها تعلق دارد که با کاهش فعالیت های غیر طبیعی در مغز و سیستم عصبی به عنوان قرص مغز و اعصاب عمل می کنند.
موارد استفاده از قرص گاباپنتین قرص گاباپنتین معمولاً برای درمان شرایط زیر استفاده می شود:
تشنج: قرص گاباپنتین اغلب در ترکیب با سایر داروها برای درمان تشنج در افراد مبتلا به صرع استفاده می شود.
درد نوروپاتیک: گاباپنتین همچنین برای درمان درد نوروپاتیک، که نوعی درد ناشی از آسیب به اعصاب است، استفاده می شود. این ممکن است شامل شرایطی مانند نوروپاتی دیابتی، نورالژی پس از هرپس (دردی که بعد از زونا رخ می دهد) یا نوروپاتی محیطی باشد.
اضطراب: قرص گاباپنتین ممکن است بدون برچسب برای درمان اختلالات اضطرابی، مانند اختلال اضطراب فراگیر (GAD) یا اختلال اضطراب اجتماعی (SAD) استفاده شود.
سندرم پای بیقرار: قرص گاباپنتین همچنین ممکن است برای درمان سندرم پای بی قرار (RLS) استفاده شود، که وضعیتی است که باعث میل غیرقابل کنترل برای حرکت دادن پاها می شود.
گاباپنتین به شکل قرص و همچنین ب..

در دفاع از محمدرضا گلزار؛ این ها نه سیاهی لشکرند نه طرفدار!

اگر اشتباه نکنم آن سال ها گلزار به دلیل حضور در کنسرت خانم گوگوش در ممنوع الکاری به سر می برد و فیلمی هم روی پرده نداشت.
با این حال همچنان محبوب بود و هرجا می رفت وقتی طرفدارانش مطلع می شدند هرطور بود خودشان را به آنجا می رساندند تا او را از نزدیک ببینند.
چند روز پیش کلیپی از محمدرضا گلزار پخش شد.حکایت کلیپ تکراری بود؛طرفدارانی که با اشتیاق برای دیدن گلزار تجمع کرده و با او عکس یادگاری می گرفتند و دوست داشتند او را از نزدیک ببینند.
این بار اما ماجرا تفاوت داشت زیرا چنین بیان شد که آن عده ای که دور گلزار حلقه زده بودند سیاهی لشکر فیلم ها هستند و با دریافت مقداری پول حاضرند هرجا باشند از جمله حوالیِ محمدرضا گلزار!
من اما با احترام به نظر این عده، با دیدگاهشان مخالفم؛ این که یکی مثل گلزار نیازی به سیاهی لشکر داشته باشد را نمی پذیرم.
می گویند اگر گلزار این همه طرفدار داشت چرا فیلم های سینمایی و سریال های شبکه خانگی که او در آن ایفای نقش کرده فروش نداشته اند.
این قیاس اما صحیح نیست. دلیل نمی شود چون مدتی است فیلم های گلزار نمی فروشد پس طرفدار زیادی هم ندارد.
در فوتبال هم بارها شاهد ب..