استرس دست دوم چیست؟

تاریخ آخرین آپدیت j F Y
استرس دست دوم به نوعی از استرس گفته می شود که از طریق فرد دیگری به شما منتقل می گردد. محققان دریافته اند ۲۶ درصد افراد زمانی که فردی دچار استرس را می بینند سطح کورتیزول خون شان بالا می روند و دچار استرس می شوند. این فرآیند به این دلیل است که بدن ما تمایل دارد فعالیت افرادی را که او را احاطه کرده اند تقلید کند. به طور مثال وقتی شخصی خمیازه می کشد شما هم نیاز به خمیازه پیدا می کنید. در واقع استرس دست دوم نیز واکنشی به افراد نزدیک ماست و به این دلیل ایجاد می شود.
شما می توانید جهت خرید انواع افسردگی و اضطراب از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید .
راه های انتقال استرس دست دوم استرس دست دوم از راه دیدن و یا شنیدن صحبت های فردی که دچار استرس است به ما منتقل می شود. محققان دریافته اند این نوع استرس از راه حس بویایی نیز منتقل می شود. این فرآیند به این شکل است که استرس باعث ترشح هورمون هایی می گردد که از راه استشمام قابل دریافت اند و مغز با دریافت آنها دستور همدردی با شخص مضطرب را صادر می کند.
از کجا باید فهمید که دچار استرس دست دوم شده ایم؟ راه های بسیاری ب..

تاریخ آخرین آپدیت j F Y

استرس دست دوم به نوعی از استرس گفته می شود که از طریق فرد دیگری به شما منتقل می گردد. محققان دریافته اند ۲۶ درصد افراد زمانی که فردی دچار استرس را می بینند سطح کورتیزول خون شان بالا می روند و دچار استرس می شوند. این فرآیند به این دلیل است که بدن ما تمایل دارد فعالیت افرادی را که او را احاطه کرده اند تقلید کند. به طور مثال وقتی شخصی خمیازه می کشد شما هم نیاز به خمیازه پیدا می کنید. در واقع استرس دست دوم نیز واکنشی به افراد نزدیک ماست و به این دلیل ایجاد می شود.

افسردگی و اضطرابشما می توانید جهت خرید انواع افسردگی و اضطراب از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید .

راه های انتقال استرس دست دوم

استرس دست دوم از راه دیدن و یا شنیدن صحبت های فردی که دچار استرس است به ما منتقل می شود. محققان دریافته اند این نوع استرس از راه حس بویایی نیز منتقل می شود. این فرآیند به این شکل است که استرس باعث ترشح هورمون هایی می گردد که از راه استشمام قابل دریافت اند و مغز با دریافت آنها دستور همدردی با شخص مضطرب را صادر می کند.

بیشتر بخوانید
خرید بک لینک انبوه

از کجا باید فهمید که دچار استرس دست دوم شده ایم؟

راه های بسیاری برای تشخیص این مسئله وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد:

استرس دارید اما دلیل آن را نمی دانید:

بسیاری مواقع دچار استرس می شویم اما نمی دانیم علت آن چیست. در چنین موقعیت هایی وقتی نمی توانید علت استرس و سردرگمی را دریابید به اطرافیان خود نگاهی بیندازید. از خودتان بپرسید که حرفی شنیده اید یا چه وضعیتی دیده اید که باعث این مسئله شده است. بهترین کار همیشه این است تا عامل استرس را شناسایی نمایید زیرا عدم تشخیص آن و عبور از استرس می تواند در دراز مدت اثرات منفی برای شما داشته باشد. برای اینکه تحت تاثیر استرس دیگران نباشید، روانشناسان توصیه می کنند مرز بین خود و دیگران را روشن کنید و اجازه ندهید مشکلات دیگران به شما سرایت کند.

سرعت انجام دادن کارهایتان را زیاد کرده اید:

یکی از مسائلی که باعث ایجاد استرس در فرد می شود کمبود زمان است مخصوصا زمانیکه همکار، مدیر و یا شریک شما این کمبود زمان را تحمیل کند. زمانیکه شما زمانبندی مشخصی برای تحویل کار از سمت دیگر افراد دارید این مسئله باعث می شود علاوه بر فشار عصبی و استرس خود، استرس دست دوم را که از سمت فرد دیگر به شما منتقل می شود تحمل کنید.

استرس دست دوم

به نظرتان استرسی که احساس می کنید سطحی است:

استرسی که بر روی خود شما ایجاد شود باعث علائم شدیدتری می گردد؛ فرد احساس خستگی و ناتوانی می کند و آرامش ندارد. در حالتی که استرس دست دوم به فرد منتقل می شود فرد شدت استرس را بسیار کم احساس می کند اما عوارض این استرس در دراز مدت خود را نشان می دهند که بر خواب، مشکلات گوارشی و عدم تعادل کلسترول او تاثیر می گذارد.

اطرافیان همیشه استرسی دارید:

اگر دچار استرس زیاد بی علتی می شوید حتما این استرس را از دیگران دریافت می کنید. افرادی که در محیط کار شما هستند و استرس زیادی را تجربه می کنند، می توانند باعث استرس دست دوم در شما شوند. برای حل این مشکل ابتدا باید این افراد را شناسایی کنید. سپس زمانی را که با او می گذرانید محدود کنید و کمتر پای صحبت های او بنشینید. در صورت شنیدن و دیدن رفتار او، بر واکنش خود آگاه باشید و سعی کنید چندان تحت تاثیر قرار نگیرید.

دچار بدبینی شده اید:

بدبینی اطرافیان می تواند به شما کاملا منتقل شود و شما را تبدیل به آدم بدبینی کند. این مسئله زمانی نمود پیدا می کند که شما فرد خوشبینی بوده اید اما رفته رفته بدبین شده باشید. این نکته نشان می دهد اطرافیان باعث چنین تغییری در شما شده اند. بهتر است آنها را بررسی کنید تا متوجه شوید چه میزان تحت تاثیر استرس و بدبینی آنها در تمام مدت قرار داشته اید.

استرس دست دوم

دچار مه آلودگی مغز شده اید:

مه آلودگی مغز به حالتی گفته می شود که فرد دچار عدم تمرکز، از دست دادن حافظه، ناتوانی در تفکر واضح، سردرگمی و خستگی ذهنی می گردد و همچنین افکار و احساسات مشکل ساز دارد. این نشانه ها می تواند ناشی از استرس دست دوم باشد. اطرافیان خود را واکاوی کنید تا متوجه شوید کدامشان شما را در معرض استرس قرار می دهند و سعی کنید از آنها دوری کنید.

احساس خلاق بودن نمی کنید:

زمانی که فرد تحت استرس باشد نمی تواند آنچنان که باید خلاق باشد. زمانی که مغز در حالت استرس قرار دارد تمایلی به ریسک کردن ندارد زیرا می ترسد نگرانی از مسائلی که در مورد آنها شناختی ندارد باعث افزایش استرس گردد. بنابراین ذهن از ایده های قبلی و خسته کننده استقبال می کند و این مسئله باعث می شود افکار خلاقانه به ذهن شما خطور نکند.

مجله سلامت داروخانه آنلاین مطالعه مطلب زیر را به شما پیشنهاد می دهد :

  • تفاوت استرس و اضطراب، مواردی که نمی دانید!
  • آیا اختلال استرس پس از سانحه درمان پذیر است؟
  • آیا ورزش برای کاهش استرس موثر است؟

شما می توانید محصولات زیر را از وب سایت داروخانه آنلاین تهیه نمایید:

  • کپسول هیدروکسی تریپتوفان ۵ اچ تی پی
  • اسپری دهانی هربی کالم سبحان
  • کپسول والراید حکیم تجارت

لطفا امتیاز خود را به این مقاله ثبت نمایید[کل: ۰ میانگین: ۰]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.