شربت آگاو؛ شیرین کننده ای طبیعی

تاریخ آخرین آپدیت j F Y
شربت آگاو یا آگاوه یک شربت شیرین است که به دلیل کالری کمتری که نسبت به دیگر شیرین کننده ها دارد بسیار مورد توجه است. این شربت از عصاره تصفیه شده گیاه آگاو بدست می آید و می تواند جایگزین شکر یا شیرین کننده های دیگر شود. در مقاله امروز به شربت آگاو یا آگاوه بیشتر خواهیم پرداخت.
شما می توانید جهت خرید قرص دیابت به صورت آنلاین از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.
شربت آگاو چطور بدست می آید؟ شربت آگاو از برگ های آگاو استخراج می شود. ابتدا برگ ها را خمیر کرده و فشار می دهند. سپس عصاره بدست آمده را صاف کرده و حرارت می دهند تا آب آن تبخیر شود و قندهای پیچیده آن به قندهای ساده تبدیل گردد. روش دیگری نیز برای تهیه این شربت وجود دارد. در این روش از آنزیم های مشتق شده از قارچ آسپرژیلوس استفاده می شود و پیوند های مولکول های قند پیچیده شکسته می شود. هر دوی این روش ها به تولید شهدی شیرین و غلیظ حاوی ۹۰ درصد فروکتوز می انجامد که شاخص گلیسمی آن از از بقیه شیرین کننده ها کمتر است.
ارزش غذایی شربت آگاو وزارت کشاورزی ایالات متحده ارزش غذایی ۱ قاشق چایخوری شربت آگاو را ..

تاریخ آخرین آپدیت j F Y

شربت آگاو یا آگاوه یک شربت شیرین است که به دلیل کالری کمتری که نسبت به دیگر شیرین کننده ها دارد بسیار مورد توجه است. این شربت از عصاره تصفیه شده گیاه آگاو بدست می آید و می تواند جایگزین شکر یا شیرین کننده های دیگر شود. در مقاله امروز به شربت آگاو یا آگاوه بیشتر خواهیم پرداخت.

قرص دیابتشما می توانید جهت خرید قرص دیابت به صورت آنلاین از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

شربت آگاو چطور بدست می آید؟

شربت آگاو از برگ های آگاو استخراج می شود. ابتدا برگ ها را خمیر کرده و فشار می دهند. سپس عصاره بدست آمده را صاف کرده و حرارت می دهند تا آب آن تبخیر شود و قندهای پیچیده آن به قندهای ساده تبدیل گردد. روش دیگری نیز برای تهیه این شربت وجود دارد. در این روش از آنزیم های مشتق شده از قارچ آسپرژیلوس استفاده می شود و پیوند های مولکول های قند پیچیده شکسته می شود. هر دوی این روش ها به تولید شهدی شیرین و غلیظ حاوی ۹۰ درصد فروکتوز می انجامد که شاخص گلیسمی آن از از بقیه شیرین کننده ها کمتر است.

ارزش غذایی شربت آگاو

وزارت کشاورزی ایالات متحده ارزش غذایی ۱ قاشق چایخوری شربت آگاو را اینگونه اعلام کرده است:

 • کالری: ۲۱
 • فیبر: ۰ گرم
 • چربی: ۰ گرم
 • پروتئین: ۰ گرم
 • سدیم: ۰٫۳ گرم
 • شکر: ۴٫۷ گرم
 • کربوهیدرات: ۵٫۳ گرم

این شربت همچنین دارای میزان کمی از برخی ویتامین ها مانند ویتامین C و چندین نوع ویتامین B و مواد معدنی مانند پتاسیم، کلسیم و سلنیوم است.
دو نکته مهم در مورد کربوهیدرات و چربی کم شربت آگاو وجود دارد:

کربوهیدرات

یک قاشق چایخوری شهد آگاو حدود ۵ گرم کربوهیدرات و در مجموع ۲۰ کالری دارد. این میزان با شکر سفره، شربت ذرت، ملاس یا انواع دیگر شکر قابل مقایسه است. این میزان با اینکه کم است اما باید دانست ممکن است باعث مشکلاتی شود. شهد آگاوا یک فروکتوز است. فروکتوز شاخص گلیسمی پایین تری نسبت به گلوکز دارد اما مصرف زیاد آن به دلیل اینکه می تواند باعث افزایش تری گلیسیرید شود می تواند اثرات منفی داشته باشد.
تری گلیسیرید نوعی چربی در خون است که افزایش آن می تواند منجر به سخت شدن شریان ها (آترواسکلروز) شود و سطوح بالای آن با چاقی، دیابت و بیماری قلبی مرتبط است.
برخلاف گلوکز، فروکتوز تقریباً به طور کامل در کبد در فرآیندی به نام فروکتولیز متابولیزه می شود. در طی فروکتولیز، فروکتوز توسط کبد به موارد زیر تبدیل می شود:

 • گلوکز (حدود ۵۰ درصد)
 • اسید لاکتیک (حدود ۲۵ درصد)
 • تری ‌گلیسیرید (۵ تا ۱۰ درصد)
 • گلیکوژن (۱۵ تا ۲۰ درصد)

شربت آگاو

چربی

با اینکه شربت آگاو چربی بسیار کمی دارد اما به دلیل خواص فروکتوزی آن می تواند به تری گلیسیرید تبدیل شود. مصرف زیاد آن مانند باقی شیرین کننده ها توصیه نمی شود خصوصا اگر مبتلا به بیماری های مانند سندرم متابولیک، مقاومت به انسولین و بیماری قلبی هستید. همچنین از آنجا که قندهای اضافه شده منبع کالری هستند می توانند افزایش وزن را به همراه داشته باشند و زمینه ساز بیماری هایی مانند دیابت و بیماری های قلبی شوند.

شربت آگاو چند نوع دارد؟

شربت آگاو انواع مختلفی دارد. نوع طلایی کم رنگ آن مناسب کسانی است که طعم خنثی دوست دارند و سبک است. شربت های تیره تر طعم کارامل مانند دارند و می توانند جایگزین شربت افرا شوند و بر روی پنکیک یا وافل استفاده شوند.
اگر تمایل دارید غذای سالم و طبیعی بخورید و از شیرین کننده های مصنوعی اجتناب کنید از نوع تصفیه نشده و فاقد مواد افزودنی آن استفاده کنید.
هنگام خرید برچسب محصول را بخوانید زیرا برخی از آنها ممکن است تجاری فراوری شوند و حاوی مواد نگهدارنده و رنگ های مصنوعی باشند. نوع ۱۰۰ درصد ارگانیک بهترین انتخاب است.

شربت آگاو چه فوایدی دارد؟

شربت آگاو در صورتی که عصاره واقعی باشد دارای فیتونوترینت هایی با اثر آنتی اکسیدانی است. نوع فراوری شده آن ممکن است فواید نوع اصل را نداشته باشد. این شربت شیرین تر از شکر سفره است و به همین دلیل میزان کمتری از آن استفاده می شود و این مسئله باعث مصرف کالری کمتر می شود. تحقیقات همچنین نشان داده اند شربت آگاو یک پری بیوتیک خوب است که باعث رشد باکتری های پروبیوتیک می شود.

شربت آگاو چه مضراتی دارد؟

فروکتوز شربت آگاو می تواند برای سلامت دهان و دندان مضر باشد. همچنین فروکتوز می تواند خطر ابتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی را بالا ببرد.

آیا شربت آگاو برای بیماران دیابتی مفید است؟

شربت آگاو شاخص گلیسمی پایینی دارد اما شیرین تر از شکر و عسل است و باید کمتر از آنها مصرف شود اما به دلیل داشتن فروکتوز بیشتر می تواند قند خون بسیاری از افراد را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین برای بررسی اثر آن بر روی دیابت باید پس از مصرف آن، قند خون خود را اندازه بگیرید.

شربت آگاو

آیا شربت آگاو باعث آلرژی می شود؟

موردی از آلرژی به شربت آگاو گزارش نشده است. این مسئله به احتمال ناشی از این است که پروتئین های گیاهی از طریق فراوری از این ماده حذف شده اند.

مجله سلامت داروخانه آنلاین مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می دهد:

 • شیرین کننده دیابتی چه ویژگی هایی دارد؟
 • معرفی راهکارهای طلایی برای کاهش قند خون!
 • دستگاه تست قند خون و معرفی برند های معتبر!

لطفا امتیاز خود را به این مقاله ثبت نمایید[کل: ۰ میانگین: ۰]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.