کاربردهای مبورین و درمان سندرم روده تحریک پذیر

تاریخ آخرین آپدیت j F Y
مبورین (گاهی اوقات مِبیورین هیدروکلراید نامیده می شود) نوعی دارویی است که به عنوان ضد اسپاسم شناخته می شود. به اسپاسم عضلانی کمک می کند. در صورت داشتن سندرم روده تحریک پذیر (IBS) یا سایر بیماری ها می توان از مبورین برای کاهش گرفتگی های دردناک معده استفاده کرد. با شل کردن عضلات خاصی در روده شما کار می کند. مبورین به صورت قرص یا کپسول آهسته رهش (که رهش اصلاح شده نیز نامیده می شود) عرضه می شود.
این دارو فقط با نسخه پزشک در دسترس است.
شما می توانید جهت خرید بهترین قرص بدن درد به صورت آنلاین از وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.
مبورین چیست؟ مبورین یک داروی ضد اسپاسم است که برای تسکین نفخ و دردهای کرامپی در قسمت تحتانی شکم مصرف می شود. این علائم معمولاً با وضعیت گوارشی به نام سندرم روده تحریک پذیر همراه است. این دارو روی عضلات خاصی در دیواره روده شما کار می کند و باعث شل شدن آنها می شود. این کار باعث کاهش درد و گرفتگی می شود.
داروهای ضد اسپاسم مانند mebeverine hydrochloride نوعی دارو هستند که به تسکین اسپاسم عضلانی کمک می کند. اگر سندرم روده تحریک پذیر (IBS)..

تاریخ آخرین آپدیت j F Y

مبورین (گاهی اوقات مِبیورین هیدروکلراید نامیده می شود) نوعی دارویی است که به عنوان ضد اسپاسم شناخته می شود. به اسپاسم عضلانی کمک می کند. در صورت داشتن سندرم روده تحریک پذیر (IBS) یا سایر بیماری ها می توان از مبورین برای کاهش گرفتگی های دردناک معده استفاده کرد. با شل کردن عضلات خاصی در روده شما کار می کند. مبورین به صورت قرص یا کپسول آهسته رهش (که رهش اصلاح شده نیز نامیده می شود) عرضه می شود.

این دارو فقط با نسخه پزشک در دسترس است.

درد عضلاتشما می توانید جهت خرید بهترین قرص بدن درد به صورت آنلاین از وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

مبورین چیست؟

مبورین یک داروی ضد اسپاسم است که برای تسکین نفخ و دردهای کرامپی در قسمت تحتانی شکم مصرف می شود. این علائم معمولاً با وضعیت گوارشی به نام سندرم روده تحریک پذیر همراه است. این دارو روی عضلات خاصی در دیواره روده شما کار می کند و باعث شل شدن آنها می شود. این کار باعث کاهش درد و گرفتگی می شود.

داروهای ضد اسپاسم مانند mebeverine hydrochloride نوعی دارو هستند که به تسکین اسپاسم عضلانی کمک می کند. اگر سندرم روده تحریک پذیر (IBS) یا سایر بیماری ها دارید، می تواند به تسکین گرفتگی های دردناک معده کمک کند. این دارو به شکل قرص یا کپسول آهسته رهش موجود است. اگر در بلعیدن قرص مشکل دارید، گاهی اوقات به صورت شربت نیز در دسترس است.

Colofac، Colofac IBS، و Aurobeverine همگی نام های تجاری برای مبورین هستند. اگر مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر هستید، می توانید برای رفع یبوست، این دارو را با پوسته ایسپاگولا (با نام تجاری Fybogel Mebeverine) مخلوط کنید.

مبورین چگونه عمل می کند؟

مبورین نوعی دارو به نام ضد اسپاسم است. اگر روده شما دچار اسپاسم شود و خیلی محکم فشار بیاورد، دچار درد می شوید. این دارو با شل کردن ماهیچه های روده شما کار می کند. این کار گرفتگی و درد ناشی از سندرم روده تحریک پذیر (IBS) یا سایر شرایط را تسکین می دهد.

موارد مصرف مبورین

برای درمان علائم مختلف اختلالات گوارشی و بیماری های روده تحریک پذیر مانند کولیت اسپاستیک، یبوست اسپاستیک، التهاب روده بزرگ و کولیت مخاطی استفاده می شود. ضد اسپاسم نوعی دارویی است که برای درمان گرفتگی استفاده می شود. به آرام شدن ماهیچه های روده کمک می کند که باعث کاهش ناراحتی و تحریک پذیری می شود. فقط به کودکان بالای ده سال ممکن است این دارو داده شود. این دارو فقط باید در صورت تجویز پزشک برای کودکان زیر ۱۰ سال یا در صورت لزوم استفاده شود.

همچنین می توانید قرص مبورین را برای علائم IBS یا یبوست مصرف کنید. مبورین مخلوط با یک ملین به نام ispaghula husk (با نام تجاری Fybogel Mebeverine) نیز موجود است. اگر مبتلا به IBS هستید، می توانید از این دارو برای درمان یبوست استفاده کنید.

چه کسانی می توانند و نمی توانند مبورین مصرف کنند

اکثر بزرگسالان و کودکان بالای ۱۰ سال می توانند از این دارو استفاده کنند. گاهی اوقات برای کودکان بالای ۳ سال تجویز می شود. این دارو برای برخی افراد مناسب نیست. برای اطمینان از بی خطر بودن آن برای شما، قبل از مصرف آن را به پزشک یا داروساز اگر شرایط زیر را دارید اطلاع دهید:

 • تا به حال به مبورین یا هر داروی دیگری واکنش آلرژیک داشته اید
 • داشتن یبوست ناشی از وضعیتی به نام ایلئوس فلجی (روده غیرفعال)
 • یک بیماری ارثی نادر دارید که به این معنی است که نمی توانید گالاکتوز (قند موجود در لاکتوز) را هضم کنید.
 • باردار هستید، در تلاش برای باردار شدن یا شیردهی هستید
 • ۴۰ سال یا بیشتر سن دارید
 • در مدفوع خود خون داشته باشید
 • احساس می کنید یا بیمار هستید (تهوع یا استفراغ)
 • اشتهای خود را از دست داده اید یا اخیرا وزن کم کرده اید
 • رنگ پریده تر از حد معمول به نظر می رسید و احساس خستگی می کنید
 • خونریزی واژینال یا ترشحات واژن غیرمعمول دارید
 • مسمومیت غذایی دارید (یا فکر می کنید ممکن است) داشته باشید،
 • به خصوص اگر اخیراً به خارج از کشور سفر کرده باشید

عوارض جانبی مبورین

مانند همه داروها، مِبِورین می‌تواند عوارض جانبی ایجاد کند، اگرچه همه افراد دچار آن نمی‌شوند. هر گونه عوارض جانبی احتمالاً خفیف است و معمولاً به سرعت از بین می رود. عوارض جانبی خفیف این به ندرت اتفاق می‌افتد، اما برخی از افراد ممکن است یک بثورات پوستی خفیف با خارش ناشی از مصرف این دارو را داشته باشند.

اگر این اتفاق برای شما بیفتد، ممکن است مصرف یک آنتی هیستامین مفید باشد که می توانید آن را از داروخانه خریداری کنید. با یک داروساز مشورت کنید تا ببینید کدام نوع برای شما مناسب است. اگر عارضه جانبی شما را آزار می دهد یا از بین نمی رود، مصرف دارو را متوقف کنید.

برخی از عوارض جانبی رایج و جدی این دارو عبارتند از:

 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • کهیر
 • سردرد
 • سوزش سردل
 • سوء هاضمه
 • یبوست
 • سرگیجه

اگر هر یک از این علائم جدی را دارید، فورا به پزشک خود مراجعه کنید. در هر صورت، در صورت مواجهه با عوارض جانبی، سعی کنید از آن جلوگیری کنید.

بارداری، شیردهی و باروری در حین مصرف مبورین

مبورین و بارداری

مصرف مِبورین معمولاً در دوران بارداری توصیه نمی شود. اگرچه مضر بودن آن مشخص نیست، اما برای تایید بی خطر بودن آن به اطلاعات بیشتری نیاز است. اگر در حال تلاش برای باردار شدن هستید یا در حال حاضر باردار هستید، با پزشک خود در مورد فواید و خطرات احتمالی مصرف این دارو صحبت کنید.

مبورین و شیردهی

شما معمولاً می‌توانید در دوران شیردهی از این دارو استفاده کنید. مشخص نیست که چه مقدار مبورین وارد شیر مادر می شود، اما تصور می شود که مقدار کمی باشد و بعید است که عوارض جانبی در نوزادان ایجاد کند. اگر متوجه شدید که کودکتان مثل همیشه خوب غذا نمی‌خورد، یا اگر نگرانی دیگری در مورد کودکتان دارید، در اسرع وقت با ماما، متخصص بهداشت یا پزشک خود صحبت کنید.

مبورین و باروری

شواهدی وجود ندارد که نشان دهد مصرف مبورین باروری را در مردان یا زنان کاهش می دهد.

مبورین

سوالات پرتکرار

آیا غذاها و نوشیدنی هایی وجود دارد که باید از آنها اجتناب کنم؟

شما می توانید در حین مصرف این دارو به طور معمول غذا بخورید و بنوشید. با این حال، اگر مبتلا به سندرم روده تحریک‌پذیر (IBS) هستید، می‌توانید از خوردن غذاهایی که علائم شما را تحریک می‌کنند اجتناب کنید. محرک های رایج ممکن است شامل کافئین، نوشیدنی های گازدار و غذای سرخ شده باشد.

چگونه بیشترین بهره را از درمان خود ببرید؟

به طور کلی توصیه می شود که این دارو را فقط در صورت لزوم مصرف کنید. بنابراین، زمانی که علائم شما تشدید شد، مصرف آن را شروع کنید و تا زمانی که احساس بهبودی کردید، مصرف آن را ادامه دهید. هنگامی که علائم شما دوباره برطرف شد، مصرف آن را متوقف کنید (این معمولاً ظرف یک یا دو هفته است).

اگر علائم جدیدی پیدا کردید، یا اگر علائم شما بدتر شد، برای مشاوره بیشتر به پزشک مراجعه کنید. اگر مبوورین را برای سندرم روده تحریک پذیر خریداری کرده اید و علائم شما طی دو هفته پس از مصرف آن بهبود نیافته است، باید برای مشاوره به پزشک مراجعه کنید (حتی اگر قبلاً توسط پزشک تشخیص داده شده باشید).

آیا مصرف مبورین می تواند مشکل ایجاد کند؟

بیشتر داروها علاوه بر اثرات مفیدشان، می توانند عوارض جانبی ناخواسته ای ایجاد کنند، اگرچه همه آنها را تجربه نمی کنند. هر گونه عوارض جانبی از این دارو معمولا خفیف است و به ندرت باعث ایجاد مشکل می شود. فهرست کاملی را در بروشور اطلاعات سازنده که همراه با داروی شما ارائه می شود، خواهید دید.

تعداد کمی از افراد یک واکنش آلرژیک را ایجاد کرده اند که شامل بثورات خارش دار یا تورم در اطراف صورت است. اگرچه این علائم به ندرت رخ می دهند، اما در صورت بروز این نوع واکنش باید به پزشک خود اطلاع دهید.

آیا مبورین همان بوسکوپان است؟

مبورین همان Buscopan نیست. اگرچه هر دو داروی IBS هستند که برای درمان علائم سندرم روده تحریک پذیر استفاده می شوند، اما آنها داروهای متفاوتی هستند. قرص‌های مِبیورین حاوی ماده‌ی فعال مِبِورین هیدروکلراید هستند، در حالی که بوسکوپان حاوی ماده‌ی فعال هیوسین بوتیل‌برومید است.

آیا می توانم هر روز از مبورین مصرف کنم؟

به طور کلی توصیه می شود که این دارو را فقط در صورت لزوم مصرف کنید. زمانی که علائم شما تشدید شد مصرف آن را شروع کنید و تا زمانی که احساس بهبودی کردید به مصرف آن ادامه دهید. هنگامی که علائم شما دوباره برطرف شد، مصرف آن را متوقف کنید (این معمولاً ظرف یک یا دو هفته است).

آیا مبورین می تواند IBS را درمان کند؟

مبورین هیدروکلراید نوعی دارویی است که به عنوان ضد اسپاسم شناخته می شود. به اسپاسم عضلانی کمک می کند. در صورت داشتن سندرم روده تحریک پذیر (IBS) یا سایر بیماری ها می توان از آن برای کاهش گرفتگی های دردناک معده استفاده کرد.

مجله سلامت داروخانه آنلاین مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می دهد:

 • چه کسی به سندروم روده تحریک پذیر مبتلا است؟
 • سرطان روده بزرگ چه مشکلاتی را برای سلامتی به وجود می آورد؟