گاستریت چیست؟

تاریخ آخرین آپدیت j F Y
زمانیکه معده دچار التهاب یا عفونت خفیف در لایه مخاطی خود شود به این حالت گاستریت یا ورم معده می گویند. گاستریت می تواند به دو شکل حاد و مزمن باشد. در گاستریت حاد التهاب شدید و ناگهانی ایجاد می شود اما در مزمن التهاب در مدت زمان طولانی وجود دارد و در صورت عدم درمان سال ها با فرد همراه می ماند. گاستریت فرسایشی نیز نوع کمتر رایج این بیماری است که التهاب شدید ندارد اما ممکن است باعث خونریزی و زخم در معده گردد.
شما می توانید جهت خرید قرص معده از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید .
عوامل موثر در بروز گاستریت ابتلا به عفونت هلیکو باکتر پیلوری یا عفونت های ویروسی: شایع ترین علت گاستریت می باشد. در عفونت حاد آن ابتدا ناحیه آنتروم معده درگیر می شود ولی در ۸۰ درصد موارد عفونت مزمن، هر دو قسمت آنتروم و تنه معده درگیر می شود. با درمان این بیماری گاستریت برطرف می گردد. مصرف داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی: مانند ایبوپروفن و ناپروکسن تغذیه ناسالم و حاوی مواد غذایی دیر هضم مصرف الکل : باعث افزایش ترشح اسید معده می شود. کشیدن سیگار مصرف بیش از حد کافئین استرس ناشی ا..

تاریخ آخرین آپدیت j F Y

زمانیکه معده دچار التهاب یا عفونت خفیف در لایه مخاطی خود شود به این حالت گاستریت یا ورم معده می گویند. گاستریت می تواند به دو شکل حاد و مزمن باشد. در گاستریت حاد التهاب شدید و ناگهانی ایجاد می شود اما در مزمن التهاب در مدت زمان طولانی وجود دارد و در صورت عدم درمان سال ها با فرد همراه می ماند. گاستریت فرسایشی نیز نوع کمتر رایج این بیماری است که التهاب شدید ندارد اما ممکن است باعث خونریزی و زخم در معده گردد.

قرص معدهشما می توانید جهت خرید قرص معده از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید .

عوامل موثر در بروز گاستریت

 • ابتلا به عفونت هلیکو باکتر پیلوری یا عفونت های ویروسی: شایع ترین علت گاستریت می باشد. در عفونت حاد آن ابتدا ناحیه آنتروم معده درگیر می شود ولی در ۸۰ درصد موارد عفونت مزمن، هر دو قسمت آنتروم و تنه معده درگیر می شود. با درمان این بیماری گاستریت برطرف می گردد.
 • مصرف داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی: مانند ایبوپروفن و ناپروکسن
 • تغذیه ناسالم و حاوی مواد غذایی دیر هضم
 • مصرف الکل : باعث افزایش ترشح اسید معده می شود.
 • کشیدن سیگار
 • مصرف بیش از حد کافئین
 • استرس ناشی از بیماری، جراحی و آسیب شدید
 • اختلالات گوارشی مانند التهاب مزمن روده
 • اختلالات خود ایمنی

علائم گاستریت چیست؟

این بیماری علائم شایعی همچون درد شکمی و دل پیچه، سیاه شدن اجابت مزاج در اثر خونریزی گوارشی، بی اشتهایی، احساس سوزش در بالای شکم، استفراغ و تورم شکم دارد. گاهی نیز درد مبهم در قفسه سینه، احساس اسید معده در دهان و نفخ و آروغ نیز می توانند دلیل این بیماری باشند.

تشخیص گاستریت چگونه است؟

پزشک ابتدا با چکاپ و سوال در مورد علائم، به تشخیص این بیماری می پردازد. تجویز تست تنفس، خون یا مدفوع برای تشخیص هليكو باكتر پيلوري نیز انجام می شود. همچنین ممکن است به آندوسکوپی نیاز باشد تا التهاب درون معده بررسی شود. در این روش یک لوله انعطاف پذیر از مری به سمت معده هدایت می شود تا درون معده به خوبی بررسی گردد.

کپسول پایلوشات بی اس کیشما می توانید جهت خرید کپسول پایلوشات بی اس کی از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید.

راه درمان گاستریت چیست؟

راه درمان این بیماری به علت بروز آن بستگی دارد. اگر بروز این بیماری به دلیل هليكوباكتر پيلوري باشد پزشک با تجویز آنتی بیوتیک به درمان این بیماری می پردازد. اگر استفاده از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی و یا سایر داروها علت این بیماری باشد پزشک دستور قطع آنها را می دهد و داروهای جایگزین را پیشنهاد می کند.

چگونه از ابتلا به گاستریت جلوگیری نماییم؟

 • سعی کنید تعادل را در خوردن و آشامیدن خود رعایت نمایید. اگر هضم یک وعده غذایی برایتان سخت است وعده خود را کوچک تر کرده و در طول روز پخش نمایید.
 • از خوردن غذاهایی که احساس می کنید باعث تحریک معده شما می شوند جلوگیری نمایید. غذاهای اسیدی، سرخ کرده، چرب و ادویه دار در بروز و تشدید علائم این بیماری نقش دارند.
 • از نوشیدنی های الکلی پرهیز نمایید. الکل باعث تحریک پذیری و ساییده شدن لایه مخاطی معده می شود و ممکن است باعث التهاب و خونریزی معده شود.
 • از مصرف داروهایی که تاثیر منفی روی معده دارند اجتناب کنید. سعی کنید داروهای دیگر را جایگزین آنها نمایید. داروهایی همچون آسپرین و ایبوپروفن برای معده مضرند و باعث التهاب معده یا تشدید تحریکات موجود در معده می شوند. به جای آنها استامینوفن قابل استفاده می باشد.
 • از کشیدن سیگار خودداری کنید. سیگار کشیدن باعث اختلال در لایه محافظ معده می شود. همچنین سیگار باعث افزایش اسید معده می گردد و بهبود معده را به تاخیر می اندازد.

قرص دایجستیو اید گلدن لایفشما می توانید جهت خرید قرص دایجستیو اید گلدن لایف از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید .

آیا گاستریت عوارض دارد؟

اگر اقدام به درمان بیماری گاستریت نکنید ممکن است این بیماری باعث خونریزی و زخم معده گردد. برخی از انواع ورم معده می توانند در افرادی که لایه معده شان نازک است ریسک ابتلا به سرطان معده را بالا ببرد. به همین دلیل توصیه می شود قبل از پیش رفتن بیماری آن را در مراحل ابتدایی کنترل نمایید تا به سادگی درمان شود.

مجله سلامت داروخانه آنلاین مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می دهد :

 • چگونه اسپاسم معده را درمان کنیم؟
 • عمل بای پس معده، فواید و عوارض این عمل چیست؟
 • عفونت معده و دستگاه گوارشی، یکی از بیماریهای رایج قرن اخیر!

مجله سلامت داروخانه آنلاین محصول زیر را به شما پیشنهاد می دهد :

 • شربت مخلوط ۱۲ گیاه ستاک

لطفا امتیاز خود را به این مقاله ثبت نمایید[کل: ۰ میانگین: ۰]