۸ ماده غذایی برای کنترل آسم

تاریخ آخرین آپدیت j F Y
تحقیقات نشان داده اند هیچ خوراکی و یا ماده مغذی نمی تواند در درمان و بهبود آسم موثر باشد اما با پرهیز از خوردن برخی مواد غذایی و یا مصرف برخی مواد دیگر می توان به کاهش یا کنترل علائم آسم یاری رساند. در مقاله پیش رو به معرفی این مواد غذایی و تاثیرات آنها بر روی آسم می پردازیم.
شما می توانید جهت خرید اسپری خشکی بینی و تنفس از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید .
چه غذاهایی برای آسم مفید هستند؟ برای کنترل و کاهش علائم آسم مصرف مواد غذایی خاصی پیشنهاد می شوند:
سیب سیب یکی از میوه های موثر برای کاهش ریسک ابتلا به آسم می باشد. در مطالعه ای نشان داده شد افرادی که در هفته ۲ تا ۵ سیب مصرف می کردند ۳۲ درصد کمتر در مقایسه با افرادی که سیب مصرف نمی کردند در معرض ابتلا به آسم قرار داشتند. محققان عقیده دارند برخی ترکیبات همچون فلاونوئیدها به احتمال بر این مسئله تاثیر مثبت دارند. این ترکیبات نقش مهمی در باز شدن راه های تنفسی دارند.
هویج هویج سرشار از بتاکاروتن است. این ماده در بدن به ویتامین آ تبدیل می شود و در پیشگیری از آسم ناشی از ورزش بسیار مفید است. میوه ها، ..

تاریخ آخرین آپدیت j F Y

تحقیقات نشان داده اند هیچ خوراکی و یا ماده مغذی نمی تواند در درمان و بهبود آسم موثر باشد اما با پرهیز از خوردن برخی مواد غذایی و یا مصرف برخی مواد دیگر می توان به کاهش یا کنترل علائم آسم یاری رساند. در مقاله پیش رو به معرفی این مواد غذایی و تاثیرات آنها بر روی آسم می پردازیم.

اسپری خشکی بینی و تنفسشما می توانید جهت خرید اسپری خشکی بینی و تنفس از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید .

چه غذاهایی برای آسم مفید هستند؟

برای کنترل و کاهش علائم آسم مصرف مواد غذایی خاصی پیشنهاد می شوند:

سیب

سیب یکی از میوه های موثر برای کاهش ریسک ابتلا به آسم می باشد. در مطالعه ای نشان داده شد افرادی که در هفته ۲ تا ۵ سیب مصرف می کردند ۳۲ درصد کمتر در مقایسه با افرادی که سیب مصرف نمی کردند در معرض ابتلا به آسم قرار داشتند. محققان عقیده دارند برخی ترکیبات همچون فلاونوئیدها به احتمال بر این مسئله تاثیر مثبت دارند. این ترکیبات نقش مهمی در باز شدن راه های تنفسی دارند.

هویج

هویج سرشار از بتاکاروتن است. این ماده در بدن به ویتامین آ تبدیل می شود و در پیشگیری از آسم ناشی از ورزش بسیار مفید است. میوه ها، سبزیجات و صیفی جات دیگری نیز مانند فلفل سبز، سیب زمینی شیرین و زردآلو نیز حاوی بتاکاروتن هستند و می توانند تاثیرات هویج را برای بدن داشته باشند.

طالبی

طالبی سرشار از ویتامین سی است. این ویتامین آنتی اکسیدان است و در مقابله با تاثیرات رادیکال های آزاد بسیار موثر می باشد. در مطالعه انجام شده در کودکان پیش دبستانی ژاپنی مشخص شد کودکانی که مقدار بیشتری ویتامین C را دریافت می کردند ریسک ابتلا به آسم پایین تری نیز داشتند. برای تامین این ویتامین می توانید از میوه های دیگری نظیر گریپ فروت، پرتقال، کیوی، گوجه فرنگی، جوانه گندم و بروکلی نیز استفاده نمایید.

اسفناج

اسفناج و سایر سبزیجات برگ دار حاوی انواع ویتامین ها و مواد معدنی و مبنع غنی فولات یا ویتامین B9 می باشند. افراد مبتلا به آسم نیاز به دریافت کافی فولات دارند و به همین دلیل اسفناج می تواند منبع غذایی خوبی برای این افراد باشد. مطالعات نشان داده اند در کودکانی که با کمبود فولات و ویتامین دی در بدن مواجه اند تقریبا ۸ برابر بیشتر احتمال بروز حملات آسم وجود دارد.

آسم

آجیل و دانه ها

آجیل و دانه ها سرشار از مواد مغذی و خصوصا ویتامین E می باشند. بادام، فندق و انواع دانه های خام می توانند در درمان سرفه و خس خس ناشی از آسم موثر باشند.

سیر

سیر سرشار از ترکیبات ضدالتهابی می باشد. آلیسین که یک آنتی اکسیدان بسیار قوی است در سیر موجود است. مطالعات نشان داده اند آلیسین در بدن باعث تولید اسیدی می شود که اثرات مخرب رادیکال های آزاد را از بین می برد و ممکن است در کاهش علائم آسم نقش داشته باشد.

زنجبیل

زنجبیل می تواند در تسکین علائم آسم موثر باشد. این ماده به دلیل ترکیبات خاص خود باعث شل شدن راه های هوایی تنفسی می شود.

زردچوبه

زردچوبه در طب سنتی چین و آسیای شرقی برای درمان اختلالات تنفسی و مشکلات دیگر استفاده می شود. مطالعاتی که بر روی موش ها انجام شده نشان داده اند که در زردچوبه ماده ای فعال به نام کورکومین وجود دارد که در کاهش التهابات راه های هوایی بسیار موثر است.

مواد غذایی مضر برای آسم

مصرف برخی مواد غذایی در شدت بروز علائم آسم تاثیر بسیاری دارند:

غذاهای آلرژی دار

افراد مبتلا به آسم بیشتر در معرض ابتلا به آلرژی غذایی هستند. برخی مواد غذایی می توانند باعث تشدید علائم آسم شوند. مواد غذایی آلرژی دار شامل برخی آجیل ها، لبنیات، گندم و تخم مرغ می باشند و باید در مصرف آنها احتیاط کرد.

میوه های خشک

میوه های خشک می توانند باعث تشدید علائم آسم شوند. در میوه های خشک سولفیت وجود دارد که یک افزودنی می باشد و رنگ و طعم میوه های خشک را ثابت نگه می دارد. این ماده می تواند باعث تشدید علائم آسم شود.

آسم

سخن پایانی

هنوز به مطالعات بیشتری برای تاثیر برخی مواد غذایی بر روی آسم نیاز است. برخی مواد غذایی می توانند در برخی باعث تشدید علائم شوند و در برخی هیچگونه تاثیری نداشته باشند. بنابراین لازم است با توجه به شرایط بدنی و تاثیر مواد غذایی روی بدن، آن ماده را در برنامه غذایی خود قرار دهید و یا حذف کنید. برای اطمینان بیشتر نیز می توانید با پزشک خود مشورت کنید و به این ترتیب با خاطری جمع از مواد غذایی استفاده نمایید تا سلامت بدن همواره تامین بماند.

مجله سلامت داروخانه آنلاین مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می دهد :

  • آسم کودکان در چه سنی بهبود می یابد؟
  • بیماری آسم چیست و چگونه درمان می شود؟

مجله سلامت داروخانه آنلاین محصولات زیر را به شما پیشنهاد می دهد :

  • شربت زوفا نیاک (حاوی عسل)
  • شربت سوسپانسیون آسماویت میر ویتابیوتیکس
  • کپسول آسماکر دارو افشان شایگان

لطفا امتیاز خود را به این مقاله ثبت نمایید[کل: ۰ میانگین: ۰]