۹ ادویه موثر در کاهش التهاب بدن

تاریخ آخرین آپدیت j F Y
پیش از معرفی ادویه های موثر بر درمان التهاب شاید لازم باشد در مورد التهاب کمی بدانیم. التهاب در واقع روشی است که بدن برای مبارزه با عفونت ها و بهبود بدن از آن استفاده می کند. با این وجود ممکن است بهبود التهاب بیشتر طول بکشد و فرد دچار التهاب مزمن شود. التهاب مزمن می تواند زمینه ساز بسیاری از بیماری ها همچون سرطان و دیابت گردد و به همین دلیل توصیه می شود التهاب بدن کنترل گردد.
ادویه های موثر در کاهش التهاب بدن استفاده از ادویه جات موثر در بهبود التهاب، یکی از بهترین راه ها برای کنترل التهاب است که در مطلب امروز به معرفی آنها می پردازیم.
سیر سیر گیاهی با بو و طعم بسیار قوی است. از دیرباز از این گیاه برای درمان التهاب، عفونت، سرفه، یبوست و دندان درد استفاده می شده است. در سیر ترکیبات سولفور مانند دی ‌آلیل دی ‌سولفید و اس-آلیل سیستین و آلیسین وجود دارد که خواص ضد التهابی دارند. مطالعات نشان داده اند استفاده از سیر خصوصا نوع کهنه آن می تواند نشانگرهای التهابی را در خون کاهش دهد. سیر می تواند باعث افزایش حجم آنتی اکسیدان هایی مانند گلوتاتیون و سوپراکسید دیسموتاز د..

تاریخ آخرین آپدیت j F Y

پیش از معرفی ادویه های موثر بر درمان التهاب شاید لازم باشد در مورد التهاب کمی بدانیم. التهاب در واقع روشی است که بدن برای مبارزه با عفونت ها و بهبود بدن از آن استفاده می کند. با این وجود ممکن است بهبود التهاب بیشتر طول بکشد و فرد دچار التهاب مزمن شود. التهاب مزمن می تواند زمینه ساز بسیاری از بیماری ها همچون سرطان و دیابت گردد و به همین دلیل توصیه می شود التهاب بدن کنترل گردد.

ادویه های موثر در کاهش التهاب بدن

استفاده از ادویه جات موثر در بهبود التهاب، یکی از بهترین راه ها برای کنترل التهاب است که در مطلب امروز به معرفی آنها می پردازیم.

سیر

سیر گیاهی با بو و طعم بسیار قوی است. از دیرباز از این گیاه برای درمان التهاب، عفونت، سرفه، یبوست و دندان درد استفاده می شده است. در سیر ترکیبات سولفور مانند دی ‌آلیل دی ‌سولفید و اس-آلیل سیستین و آلیسین وجود دارد که خواص ضد التهابی دارند. مطالعات نشان داده اند استفاده از سیر خصوصا نوع کهنه آن می تواند نشانگرهای التهابی را در خون کاهش دهد. سیر می تواند باعث افزایش حجم آنتی اکسیدان هایی مانند گلوتاتیون و سوپراکسید دیسموتاز در بدن گردد و همچنین نشانگرهای تقویت کننده التهاب در بدن را تنظیم می کند.

هل

هل با نام عملی Elettaria cardamomum به ادویه ای گفته می شود که بومی جنوب شرقی آسیاست. این ادویه طعم تند و شیرینی دارد. مطالعات حاکی از آن هستند که مصرف مکمل های هل می تواند مارکرهای التهابی را کاهش دهد. همچنین هل در افزایش آنتی اکسیدان در بدن بسیار موثر است و می تواند تا ۹۰ درصد آنها را افزایش دهد.
در تحقیق انجام شده بر روی ۸۰ فرد مبتلا به دیابت نشان داده شد که مصرف ۳ گرم هل به صورت روزانه می تواند مارکرهای التهابی مانند پروتئین واکنش پذیر C با حساسیت بالا، IL-6 و MDA را در قیاس با دارونما کاهش دهد.

ادویه

زنجبیل

زنجبیل طعم فلفلی، تند و شیرینی دارد. از گیاه زنجبیل سالیان سال است که برای درمان میگرن، آرتروز، فشار خون بالا، حالت تهوع و سرماخوردگی استفاده می شود. در زنجبیل بیش از ۱۰۰ ترکیب فعال همانند زینگرون، شوگاول، جینجرول و زنجبیرین وجود دارد که در کاهش التهاب بدن نقش مهمی دارند. زنجبیل می تواند نشانگرهای التهاب آور همانند فاکتور نکروز توموری آلفا و پروتئین واکنش سی را کاهش دهد. این نشانگرها چنانچه از تعادل خارج شوند باعث افزایش التهاب بدن می شوند و بروز بیماری را در پی دارند.

زردچوبه

این ادویه نیز از دیرباز در پخت غذا استفاده می شده است. زردچوبه حاوی ۳۰۰ ترکیب فعال مانند آنتی اکسیدانی به نام کورکومین است. این آنتی اکسیدان ضد التهاب است و طبق مطالعات می تواند از عملکرد مولکولی که باعث فعالیت ژن های فعال می شود، جلوگیری کند. مطالعه دیگری نشان داد مکمل کورمومین به اندازه داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مانند دیکلوفناک و ایبوپروفن می تواند مفید باشد. کورکومین کمی سخت جذب بدن می شود و بهتر است با فلفل سیاه مصرف شود تا جذبش افزایش یابد.

فلفل سیاه

فلفل سیاه یکی از پراستفاده ترین ادویه ها در سرتاسر جهان است و به سلطان ادویه ها مشهور می باشد. مطالعات نشان داده اند ترکیب فعال اصلی فلفل سیاه به نام پیپرین در کاهش التهاب می تواند موثر باشد. بررسی های آزمایشگاهی بر روی موش های مبتلا به آسم و آلرژی فصلی نشان داد پیپرین می تواند در کاهش دفعات عطسه، قرمزی و مارکرهای مختلف التهابی موثر باشد.

ادویه

چای سبز

پلی فنول به ویژه اپی گالوستاچین به وفور در چای سبز یافت می شود که در سلامت مغز و قلب بسیار موثر است. در بررسی آزمایشگاهی بر روی حیوانات مشخص شد این چای در بهبود بیماری های التهابی روده، بیماری کرون و کولیت زخمی می تواند مفید باشد. همچنین ترکیبات پلی فنول چای سبز در کاهش بیماری های التهابی مانند روماتیسم مفصلی، پوکی استخوان، بیماری های لثه، آلزایمر و برخی سرطان ها موثر است.

جینسینگ

از جینسینگ در طب سنتی آسیا بسیار استفاده می شود. یکی از ترکیبات بسیار مهم این گیاه، جینسنوزید است که در کاهش التهاب بدن موثر است. ۹ مطالعه انجام شده بر روی افراد نشان داد این گیاه می تواند در کاهش فعالیت نشانگر التهاب آور CRP بسیار موثر باشد. همچنین زنجبیل می تواند در سرکوب پیام رسان های شیمیایی NF-Κb که وظیفه آنها فعال کردن ژن های التهاب آور است موفق باشد.

دارچین

از دارچین سالیان سال برای درمان بیماری های دیابت نوع ۲ و روماتیسم مفصلی استفاده می شده است. دارچین در جلوگیری از فعالیت نشانگرهای التهاب آور CRP و MDA موثر است و باعث افزایش سطح آنتی اکسیدان در بدن می گردد.

رزماری

رزماری یا اکلیل کوهی حاوی ترکیبات رزمارینیک اسید و کارنوسیک اسید است. این ترکیب در کاهش التهاب بدن و درد و سفتی مفاصل می تواند موثر باشد. در مطالعات انجام گرفته در محیط آزمایشگاهی از اثرات مهم رزمارینیک اسید بر نشانگرهای التهابی گزارش شد که در ابتلا به بیماری های درماتیت آتوپیک، آسم، بیماری های لثه، پوکی استخوان و دیگر بیماری های التهابی نقش دارند.

مجله سلامت داروخانه آنلاین مطالعه مطلب زیر را به شما پیشنهاد می دهد :

  • مهمترین فواید سیر در طب سنتی و علم پزشکی
  • رزماری چیست و چه خواصی برای بدن دارد؟
  • ۶ خاصیت میخک برای بدن

لطفا امتیاز خود را به این مقاله ثبت نمایید[کل: ۰ میانگین: ۰]