۹ خاصیت شیر سویا برای سلامتی

تاریخ آخرین آپدیت j F Y
شیر سویا یک جایگزین مناسب برای محصولات لبنی می باشد. شیر سویا را با خیساندن دانه های سویا، جوشاندن، مخلوط کردن و در آخر صاف کردن دانه های باقی مانده بدست می آورند. شیر سویا یک امولسیون پایدار از روغن، آب و پروتئین است و یکی از رایج ترین نوشیدنی ها در اروپا و آمریکای شمالی در قرن ۲۱ محسوب می شود.
خواص شیر سویا شیر سویا کاملا غیر لبنی است و مناسب افرادی است که رژیم وگان دارند و یا نمی توانند لاکتوز محصولات لبنی را تحمل نمایند. خواص شیر سویا همانند شیر گاوی است و حاوی کلسیم، پروتئین، ویتامین A و D می باشد. این شیر خواص بی نظیری برای بدن دارد که به مهم ترین آنها اشاره خواهیم کرد.
کاهش دهنده کلسترول بدن سویا می تواند باعث کاهش کلسترول بدن شود. شیر سویا سطح لیپید پلاسما را بهبود می بخشد و ریسک ابتلا به بیماری های قلبی را در افراد دارای کلسترول بالا کاهش می دهد. افراد دارای کلسترول بالا می توانند با جایگزین کردن شیر سویا تا حد زیادی این مشکل را کنترل نمایند.

کمک به درمان دیابت نوع ۲ از آنجا که شیر سویا دارای چربی کم وکلسیم بالایی است می تواند برای افراد دیابتی فر..

تاریخ آخرین آپدیت j F Y

شیر سویا یک جایگزین مناسب برای محصولات لبنی می باشد. شیر سویا را با خیساندن دانه های سویا، جوشاندن، مخلوط کردن و در آخر صاف کردن دانه های باقی مانده بدست می آورند. شیر سویا یک امولسیون پایدار از روغن، آب و پروتئین است و یکی از رایج ترین نوشیدنی ها در اروپا و آمریکای شمالی در قرن ۲۱ محسوب می شود.

خواص شیر سویا

شیر سویا کاملا غیر لبنی است و مناسب افرادی است که رژیم وگان دارند و یا نمی توانند لاکتوز محصولات لبنی را تحمل نمایند. خواص شیر سویا همانند شیر گاوی است و حاوی کلسیم، پروتئین، ویتامین A و D می باشد. این شیر خواص بی نظیری برای بدن دارد که به مهم ترین آنها اشاره خواهیم کرد.

کاهش دهنده کلسترول بدن

سویا می تواند باعث کاهش کلسترول بدن شود. شیر سویا سطح لیپید پلاسما را بهبود می بخشد و ریسک ابتلا به بیماری های قلبی را در افراد دارای کلسترول بالا کاهش می دهد. افراد دارای کلسترول بالا می توانند با جایگزین کردن شیر سویا تا حد زیادی این مشکل را کنترل نمایند.

شیر سویا

کمک به درمان دیابت نوع ۲

از آنجا که شیر سویا دارای چربی کم وکلسیم بالایی است می تواند برای افراد دیابتی فرآورده غیر لبنی مناسبی باشد. تاثیر شیر سویا بر سطح لیپیدها، آن را مفید برای درمان دیابت می نماید. همچنین شیر سویا با پایین آوردن کلسترول و جلوگیری از ابتلا به بیماری های قلبی- عروقی در درمان دیابت بسیار موثر است.

کاهش دهنده حساسیت

شیر سویا فاقد لاکتوز و ماده ای به نام کاسئین می باشد. کاسئین در شیر گاو موجود است و یک پروتئین خاص است که باعث تشدید علائم آلرژی در افراد مبتلا به حساسیت می شود. این ماده باعث افزایش مخاط و اختلال در سیستم ایمنی بدن می شود و به همین دلیل مصرف شیر در دوران سرماخوردگی همراه با عفونت گوش یا برونشیت مزمن به کودکان پیشنهاد نمی شود. به همین دلیل می توان شیر سویا را جایگزین شیر معمولی کرد تا پروتئین مورد نیاز کودک به او برسد.

کاهش وزن به کمک شیر سویا

شیر سویا حاوی مقادیر بالایی ایزوفلاون است. این ماده به مردان و زنان یائسه در کاهش وزن یاری می رساند. ایزوفلاون باعث کاهش چربی های دور شکم نیز می شود و به همین دلیل برای افرادی که رژیم دارند بسیار توصیه می گردد. پروتئین سویا باعث کاهش لیپیدهای پلاسما در افراد چاق می شود و به این ترتیب توده چربی وزن را کاهش می دهد. شیر سویا کالری، قند و چربی کمتری نسبت به شیر گاو دارد و به همین دلیل جایگزینی مناسب برای شیر گاو است.

شیر سویا کاهش دهنده فشار خون

شیر سویا نقش مهمی درکاهش فشار خون دارد و می تواند در درمان سیستولیک و دیاستولیک هایپرتنشن موثر باشد. زمانی که شیر سویا به صورت روزانه مصرف شود بدن را به دفع ادرار فلاووئید خاص می کند و این مسئله بر کاهش فشار خون موثر است. سویا همچنین حاوی پلی فنل است که باعث افزایش زیست پذیری اکسید نیتریک می شود و بر کاهش فشار اثرات مثبتی ایجاد می کند.

جلوگیری از پوکی استخوان

مطالعات نشان داده اند رژیم غذایی حاوی پروتئین حیوانی باعث دفع کلسیم از راه ادرار می شود. حدود ۲۴۰ میلی لیتر شیر سویا حاوی ۳۱ میلی گرم کلسیم است و انواع غنی شده این شیر میزان بیشتری کلسیم را دارا می باشند. شیر سویا به جذب کلسیم، جبران کلسیم از دست رفته و بالا بردن میزان کلسیم در خون یاری می رساند. تامین کلسیم در حفظ تراکم استخوان ها موثر است و خطر پوکی استخوان و شکستگی را خصوصا در زنان یائسه کاهش می دهد.

شیر سویا

بهبود سلامت موها

به دلیل اینکه شیر سویا حاوی پروتئین، آهن، کلسیم، فولیک اسید، انواع ویتامین B و پتاسیوم می باشد در سلامت موها بسیار موثر است. تامین این مواد با افزایش استحکام موها از ریزش موها جلوگیری می کند و همچنین درخشندگی موها را افزایش می دهد.

جلوگیری از ابتلا به سرطان

مطالعات نشان داده اند شیر سویا ممکن است بتواند با کاهش میزان استروژن از خطر ابتلا به سرطان سینه بکاهد. زنان در سنین قاعدگی بیشتر در معرض این خطر هستند و با مصرف شیر سویا می توانند از ریسک ابتلا به سرطان سینه کم کنند. مصرف شیر سویا در آقایان نیز می تواند خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهد.

شیر سویا و سلامت پوست

شیر سویا حاوی ویتامین E و مواد آنتی اکسیدان است. این مواد نقش مهمی در بازسازی پوست و جلوگیری از تاثیرات رادیکال های آزاد بر روی پوست دارند. از طرفی شیر سویا حاوی فیتواستروژن است که باعث بهبود فرآیند تولید استروژن در بدن وکاهش چین و چروک های پوست می شود.

مجله سلامت داروخانه آنلاین مطالعه مطلب زیر را به شما پیشنهاد می دهد :

  • رژیم گیاهخواری و تاثیرش بر کم خونی
  • گیاهخواری خطر ابتلا به بیماری های مغزی را افزایش میدهد!

لطفا امتیاز خود را به این مقاله ثبت نمایید[کل: ۰ میانگین: ۰]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.