روانشناسی رنگ و تاثیر رنگ ها بر زندگی ما

تاریخ آخرین آپدیت j F Y
روانشناسی رنگ یکی از شاخه های رشته روان شناسی می باشد و نظر بسیاری از محققان را به خود جلب نموده است. رنگ ها تاثیرات بسیاری بر روان ما می گذارند و به همین دلیل شناخت تاثیر آنها می تواند در بسیاری از قسمت های زندگی ما موثر باشند. رنگ ابزار ارتباطی قدرتمندی برای افراد است و از آن می توان برای نشان دادن بسیاری مسائل استفاده نمود. احساسات افراد به طور معمول درباره رنگ شخصی می باشد و ریشه در فرهنگ یا تجربه فرد دارند. در ادامه با تاثیرات روانی رنگ بیشتر آشنا خواهیم شد.
شما می توانید جهت خرید مکمل های افسردگی و اضطراب از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید .
دسته بندی رنگ ها رنگ های گرم: رنگ هایی که در ناحیه قرمز طیف رنگ قرار دارند. این رنگ ها می توانند هم حس راحتی و گرما را منتقل کنند و هم احساساتی نظیر خصومت و خشم را. رنگ های سرد: این طیف شامل رنگ های آبی، سبز و بنفش می باشد. این رنگ ها را به رنگ های آرام نیز می شناسند و البته می توانند با احساساتی نظیر بی تفاوتی یا غم نیز مرتبط باشند. رنگ های خنثی: رنگ سفید و مشکی از جمله رنگ های خنثی هستند. روانشناسی رنگ ..

تاریخ آخرین آپدیت j F Y

روانشناسی رنگ یکی از شاخه های رشته روان شناسی می باشد و نظر بسیاری از محققان را به خود جلب نموده است. رنگ ها تاثیرات بسیاری بر روان ما می گذارند و به همین دلیل شناخت تاثیر آنها می تواند در بسیاری از قسمت های زندگی ما موثر باشند. رنگ ابزار ارتباطی قدرتمندی برای افراد است و از آن می توان برای نشان دادن بسیاری مسائل استفاده نمود. احساسات افراد به طور معمول درباره رنگ شخصی می باشد و ریشه در فرهنگ یا تجربه فرد دارند. در ادامه با تاثیرات روانی رنگ بیشتر آشنا خواهیم شد.

افسردگی و اضطرابشما می توانید جهت خرید مکمل های افسردگی و اضطراب از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید .

دسته بندی رنگ ها

 • رنگ های گرم: رنگ هایی که در ناحیه قرمز طیف رنگ قرار دارند. این رنگ ها می توانند هم حس راحتی و گرما را منتقل کنند و هم احساساتی نظیر خصومت و خشم را.
 • رنگ های سرد: این طیف شامل رنگ های آبی، سبز و بنفش می باشد. این رنگ ها را به رنگ های آرام نیز می شناسند و البته می توانند با احساساتی نظیر بی تفاوتی یا غم نیز مرتبط باشند.
 • رنگ های خنثی: رنگ سفید و مشکی از جمله رنگ های خنثی هستند.

روانشناسی رنگ و تاثیر رنگ ها

از رنگ ها می توان برای درمان، تغییر عملکرد شخص و تاثیر گذاری در دیگران و … استفاده نمود که در ادامه به آنها می پردازیم.

موثر برای درمان

کشورهایی نظیر مصر و چین از دیرباز و زمان باستان از روش “کروموتراپی” برای درمان برخی بیماری ها استفاده می کردند. کروموتراپی، نوردرمانی یا رنگ شناسی نیز نامیده می شود. از رنگ شناسی امروزه نیز به عنوان روشی درمانی استفاده می شود:

 • از رنگ زرد برای تحریک اعصاب و پاکسازی بدن استفاده می شود.
 • رنگ آبی را موثر بر درمان بیماری ها و تسکین درد می دانند.
 • رنگ قرمز را موثر در تحریک بدن و افزایش گردش خون می شناسند.
 • رنگ نارنجی را مفید در بهبود کارکرد ریه و افزایش سطح انرژی می دانند.
 • بسیاری معتقدند سایه های نیلی کاهش دهنده مشکلات پوستی می باشد.

با اینکه استفاده از رنگ شناسی از دیرباز در برخی تمدن ها کاربرد داشته و امروزه نیز برخی به تاثیر رنگ ها بر بیماری ها معتقدند اما روان شناسان چندان به این مسئله اطمینان ندارند. معنی متفاوت رنگ ها در فرهنگ های مختلف و از طرفی تاثیرات موقتی رنگ روی فرد از دلایل آنها می باشد. به طور مثال شاید رنگ آبی بتواند باعث ایجاد حس آرامش در فرد شود اما این اثرگذاری موقتی است. با این وجود برخی تحقیقات از اثربخشی رنگ بر روی افراد خبر داده اند که نمی توان به آنها بی توجه بود.

رنگ روانشناسی

موثر در عملکرد افراد

رنگ ها می توانند بر عملکرد افراد اثر داشته باشند. به طور مثال رنگ قرمز می تواند هیجان انگیز، تحریک کننده یا تهدید کننده باشد. یک مطالعه نشان داد دانش آموزانی که پیش از امتحان در معرض رنگ قرمز قرار گرفتند عملکرد پایین تری را نسبت به افراد دیگر داشتند.

موثر در ابراز خود

بسیاری مواقع ترجیحات رنگی ما می تواند به ارائه تصویری که می خواهیم از خود بروز دهیم یاری رساند. به طور مثال سفید حس تازگی و تمیزی را القا می کند و باعث برانگیختن حس جوانی و مدرنیته می شود. آبی نشان از ثبات و ایمنی می دهد و رانندگی کردن با ماشینی به رنگ آن می تواند به دیگران این حس را القا کند شما مورد اعتماد هستید. مشکی رنگ قدرتمندی است و به همین دلیل ماشین های لوکس غالبا مشکی می باشند و از نظر مردم رنگی جذاب، مرموز و شوم است. زرد نشان از شادی دارد و نشان دهنده تمایل فرد به ریسک بیشتر در زندگی است.

سخن پایانی

همانطور که گفته شد تحقیقات بیشتری برای تایید اثرات رنگ بر روی وجوه زندگی باید انجام شود. اینکه آیا رنگ می تواند عملکرد ما را در کار افزایش دهد یا روی رفتار مصرف کننده موثر باشد، اینکه آیا می تواند شخصیت ما را نشان دهد و یا کاملا بی ارتباط است و بسیاری موارد دیگر باید پس از انجام تحقیقات تایید گردد. اما چیزی که می دانیم و تجربه به ما نشان داده این است که رنگ می تواند به ما در انتقال اطلاعات و ایجاد تاثیری هر چند موقتی در زندگی تاثیر داشته باشد. به گفته کارشناسان رنگ بر روی احساس و رفتار ما موثر است اما عواملی مانند فرهنگ، موقعیت و شخصیت بر آن اثر گذار می باشند. برای درک مفهموم روانشناسی رنگ به تحقیقات بیشتری نیاز است.

روانشناسی رنگ

مجله سلامت داروخانه آنلاین مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می دهد :

 • هر آنچه باید از توهم بدانید
 • با کلاستروفوبیا آشنا شوید
 • تفاوت استرس و اضطراب، مواردی که نمی دانید!

لطفا امتیاز خود را به این مقاله ثبت نمایید[کل: ۰ میانگین: ۰]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.