چگونه آفتاب سوختگی را در خانه درمان کنیم؟

تاریخ آخرین آپدیت j F Y
آفتاب سوختگی به آسیب پوست بر اثر تماس طولانی با پرتو فرابنفش (UV) گفته می شود. زمانیکه پوست دچار آفتاب سوختگی می گردد گرم، قرمز، حساس و دردناک می شود. پوست چند روز پس از آفتاب سوختگی شروع به پوسته ریزی می کند و پس از چند هفته بهبود می یابد.
شما می توانید جهت خرید ضد آفتاب از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید .
روش های خانگی درمان آفتاب سوختگی : بهترین روش برای جلوگیری از آفتاب سوختگی استفاده از کرم های ضد آفتاب است اما اگر به هر دلیلی پوست شما دچار آفتاب سوختگی شد با برخی روش های خانگی می توانید آن را تسکین دهید و به بهبود آن سرعت ببخشید.
استفاده از یخ قرار دادن یخ روی آفتاب سوختگی باعث می شود رگ های خونی آن ناحیه منقبض شوند و تورم کاهش یابد. برای استفاده از یخ چند تکه از آن را در پارچه ای تمیز و نم دار قرار دهید. سپس پارچه حاوی یخ را روی پوست بگذارید. روش دیگر این است که آب و یخ را درون کاسه ای بریزید و پارچه را کمی به آب خنک آغشته کنید و روی آفتاب سوختگی قرار دهید. می توانید این کار را چند بار در روز و هر بار ۱۰ تا ۱۵ دقیقه انجام دهید.
چای بابونه..

تاریخ آخرین آپدیت j F Y

آفتاب سوختگی به آسیب پوست بر اثر تماس طولانی با پرتو فرابنفش (UV) گفته می شود. زمانیکه پوست دچار آفتاب سوختگی می گردد گرم، قرمز، حساس و دردناک می شود. پوست چند روز پس از آفتاب سوختگی شروع به پوسته ریزی می کند و پس از چند هفته بهبود می یابد.

ضد آفتابشما می توانید جهت خرید ضد آفتاب از طریق وب سایت داروخانه آنلاین اقدام نمایید .

روش های خانگی درمان آفتاب سوختگی :

بهترین روش برای جلوگیری از آفتاب سوختگی استفاده از کرم های ضد آفتاب است اما اگر به هر دلیلی پوست شما دچار آفتاب سوختگی شد با برخی روش های خانگی می توانید آن را تسکین دهید و به بهبود آن سرعت ببخشید.

استفاده از یخ

قرار دادن یخ روی آفتاب سوختگی باعث می شود رگ های خونی آن ناحیه منقبض شوند و تورم کاهش یابد. برای استفاده از یخ چند تکه از آن را در پارچه ای تمیز و نم دار قرار دهید. سپس پارچه حاوی یخ را روی پوست بگذارید. روش دیگر این است که آب و یخ را درون کاسه ای بریزید و پارچه را کمی به آب خنک آغشته کنید و روی آفتاب سوختگی قرار دهید. می توانید این کار را چند بار در روز و هر بار ۱۰ تا ۱۵ دقیقه انجام دهید.

چای بابونه

بابونه خواص تسکین دهنده دارد. بابونه را مانند چای بابونه دم کنید. زمانی که خنک شد یک تکه پارچه را به آن آغشته کنید و روی ناحیه آفتاب سوخته قرار دهید. افرادی که به گرده ها حساسیت دارند بهتر است از این روش استفاده نکنند.

از مرطوب کنننده استفاده کنید

مرطوب کردن ناحیه آفتاب سوخته بسیار اهمیت دارد. از یک مرطوب کننده بدون رنگ و رایحه و ترجیحا مناسب پوست های حساس برای مرطوب کردن ناحیه مورد نظر استفاده نمایید.

آلوئه ورا

آلوئه ورا خواص خنک کننده، تسکین دهنده و مرطوب کننده برای پوست دارد. هر سه این ویژگی ها مناسب برای تسکین التهاب و سوختگی پوست است. ژل آلوئه ورا را به صورت مستقیم روی ناحیه مورد نظر بمالید تا پوست تسکین یابد.

آفتاب سوختگی

خیار

خیار دارای خواص آنتی اکسیدانی است و باعث تسکین درد می شود. برای استفاده از خواص خیار آن را داخل یخچال بگذارید تا به خوبی خنک شود. سپس آن را با پوست داخل مخلوط کن بریزید تا به شکل خمیری در آید. بعد این خمیر را روی پوست به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه قرار دهید. سپس پوست را آبکشی نمایید.

سیب زمینی

سیب زمینی در درمان آفتاب سوختگی بسیار موثر است. تجربیات نشان می دهند نشاسته درون سیب زمینی می تواند حرارت پوست را خارج کند و باعث تسکین پوست شود. برای استفاده از سیب زمینی، آن را آب پز کنید و بعد اجازه دهید به خوبی خنک شود. سپس آن را با ابزاری له کنید و روی ناحیه سوخته شده قرار دهید.

شیر و ماست

می توانید از شیر نیز برای تسکین پوست استفاده کنید. شیر حاوی پروتئین است و یک لایه روی پوست ایجاد می کند و درد آفتاب سوختگی را تسکین می دهد. تکه ای پارچه را به شیر یا ماست آغشته کنید و روی ناحیه مورد نظر قراردهید.

عسل

عسل به دلیل خواص آنتی بیوتیک خود می تواند باعث کاهش عفونت، درد و سرعت بخشیدن به فرآیند بهبودی گردد. ناحیه سوخته شده را با عسل بپوشانید تا درد تسکین یابد.

روغن ویتامین E

ویتامین E یک آنتی اکسیدان قوی است و می تواند به خوبی التهاب پوست آفتاب سوخته را کاهش دهد. کمی از روغن ویتامین E را روی پوست قرار دهید تا به خوبی جذب شود.

حمام با بلغور جو دو سر

بلغور جوی دو سر باعث جذب رطوبت و نگهداری آن بر روی پوست می شود. این ماده در کاهش التهاب، سوزش و خارش پوست بسیار موثر است. می توانید یک یا چند فنجان بلغور جو دو سر را در آب وان بریزید و بعد حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در وان غوطه ور شوید. اگر به وان دسترسی ندارید می توانید بلغور را در یک ظرف با آب مخلوط کنید و بر روی نواحی آفتاب سوخته بریزید.

آفتاب سوختگی

حمام با جوش شیرین

برای درمان و رطوبت رسانی به پوست می توانید از این روش استفاده کنید. یک یا دو پیمانه جوش شیرین در آب ولرم وان بریزید و در آب آن غوطه ور شوید. اینکار خارش و التهاب پوست را کاهش می دهد.

استفاده از وازلین سرد شده

رطوبت رسانی پوست آفتاب سوخته بسیار اهمیت دارد. برای اینکار می توانید وازلین را داخل یخچال بگذارید تا سرد شود. سپس آن را روی پوست آفتاب سوخته قرار دهید. سرمای وازلین شدت حرارت پوست را کم می کند. همچنین وازلین لایه ای محافظ روی پوست تشکیل می دهد تا آب پوست از دست نرود و روند بهبودی آن زودتر طی شود.

مجله سلامت داروخانه آنلاین مطالعه مطلب زیر را به شما پیشنهاد می دهد :

  • آفتاب سوختگی چه مشکلاتی را برای پوست به وجود می آورد؟

لطفا امتیاز خود را به این مقاله ثبت نمایید[کل: ۰ میانگین: ۰]