۶ خاصیت میخک برای بدن

تاریخ آخرین آپدیت j F Y
میخک از درخت گل میخک که یک گیاه همیشه سبز است گرفته می شود و در واقع جوانه های گل درخت میخک است. ادویه میخک به شکل کامل و یا آسیاب شده استفاده می شود. میخک جزو ادویه جات قدیمی است و در هند و بسیاری از کشورهای آسیایی پرکاربرد است. از میخک برای درمان بسیاری از مشکلات بدن مانند بیماری های دهان و دندان، سردرد، عفونت های میکروبی و سرطان استفاده می گردد. در مطلب امروز به اثرات مفید این گیاه برای بدن می پردازیم.
ارزش غذایی میخک میخک حاوی فیبر، پروتئین، انرژی و کربوهیدرات می باشد. ویتامین و مواد معدنی موجود در این ماده کلسیم، سدیم، منیزیم و پتاسیم است و فولات، ویتامین های E،A، K، C، نیاسین، آهن، روی، تیامین و فسفر از دیگر مواد تشکیل دهنده میخک می باشند. طبق مطالعات انجام شده توسط پرفسور تام میری در دانشگاه تگزاس ثابت شد عصاره میخک همچنین حاوی ترکیبات زیست فعال است که این ترکیب اثرات آنتی اکسیدانی دارد و ضد میکروب و التهاب می باشند.
خواص میخک برای بدن همانطور که اشاره شد میخک خواص بی نظیری بر روی بدن دارد. در طب هندی از میخک برای رفع بوی بد دهان و پوسیدگی دندان استفا..

تاریخ آخرین آپدیت j F Y

میخک از درخت گل میخک که یک گیاه همیشه سبز است گرفته می شود و در واقع جوانه های گل درخت میخک است. ادویه میخک به شکل کامل و یا آسیاب شده استفاده می شود. میخک جزو ادویه جات قدیمی است و در هند و بسیاری از کشورهای آسیایی پرکاربرد است. از میخک برای درمان بسیاری از مشکلات بدن مانند بیماری های دهان و دندان، سردرد، عفونت های میکروبی و سرطان استفاده می گردد. در مطلب امروز به اثرات مفید این گیاه برای بدن می پردازیم.

ارزش غذایی میخک

میخک حاوی فیبر، پروتئین، انرژی و کربوهیدرات می باشد. ویتامین و مواد معدنی موجود در این ماده کلسیم، سدیم، منیزیم و پتاسیم است و فولات، ویتامین های E،A، K، C، نیاسین، آهن، روی، تیامین و فسفر از دیگر مواد تشکیل دهنده میخک می باشند. طبق مطالعات انجام شده توسط پرفسور تام میری در دانشگاه تگزاس ثابت شد عصاره میخک همچنین حاوی ترکیبات زیست فعال است که این ترکیب اثرات آنتی اکسیدانی دارد و ضد میکروب و التهاب می باشند.

خواص میخک برای بدن

همانطور که اشاره شد میخک خواص بی نظیری بر روی بدن دارد. در طب هندی از میخک برای رفع بوی بد دهان و پوسیدگی دندان استفاده می شده است و یا روغن آن را برای درمان نفخ شکم و ترک های پوستی استفاده می کردند. در ادامه به برخی از مهم ترین ویژگی های میخک اشاره می کنیم.

بیشتر بخوانید
خرید بک لینک انبوه

میخک و نابود کردن باکتری ها

همانطور که اشاره شد میخک دارای خواص ضد میکروبی است و می تواند از رشد میکروارگانیسم ها مانند باکتری ها جلوگیری نماید. در مطالعه ای آزمایشگاهی ثابت شد میخک در از بین بردن سه نوع باکتری که باعث مسمومیت غذایی می شوند موثر است. خاصیت ضد میکروبی میخک باعث شده تا از این ماده در سلامت دهان و دندان بسیار استفاده شود. مطالعات نشان داده اند ترکیبات میخک در از بین بردن دو نوع باکتری که در بیماری لثه موثر هستند بسیار کارا می باشد.

میخک

میخک و سلامت کبد

مطالعه انجام شده بر روی موش های صحرایی با کبد چرب، نشان داد ترکیبات موجود در میخک و ترکیب اوژنول باعث بهبود عملکرد کبد آنها شده، و التهاب و استرس اکسیداتیو را کاهش داده است. همچنین در مطالعه دیگری که باز هم بر روی حیوانات انجام شد تاثیر اوژنول بر روی کبد بررسی گشت و مشخص شد علائم سیروز کبدی یا زخم کبد با آن بهبود می یابد. هنوز برای تایید اثر میخک بر روی سلامت کبد به آزمایشات بسیاری نیاز است اما به دلیل اینکه میخک سرشار از آنتی اکسیدان است می تواند در کاهش استرس اکسیداتیو موثر باشد و از بیماری های کبدی جلوگیری نماید.

میخک و سلامت استخوان ها

برای بررسی اثرات میخک بر روی استخوان ها مطالعاتی بر روی حیوانات انجام شده است. این مطالعات نشان داده عصاره میخک که سرشار از اوژنول است بر افزایش تراکم و استحکام استخوان ها موثر است و پوکی استخوان را نیز بهبود می بخشد. برای تایید اثرات میخک بر استخوان های انسان به تحقیقات بیشتری نیاز می باشد.

میخک و سلامت معده

مطالعات انجام شده بر روی حیوانات نشان داده اند میخک در درمان زخم معده موثر است. در این تحقیقات دانشمندان دریافتند میخک تولید مخاط معده را افزایش می دهد و به این ترتیب از فرسایش مخاط معده در برابر اسیدهای گوارشی جلوگیری می نماید. همچنین میخک باعث تحریک آنزیم های هاضمه می شود و به این ترتیب از نفخ، ورم معده، سوء هاضمه و حالت تهوع جلوگیری می نماید.

میخک و قند خون

در مطالعه حیوانی دیگر نشان داده شد میخک در تعادل قند خون موش های دیابتی به آنها کمک می کند. ترکیبات عصاره میخک و نیگریسین موجود در میخک مورد بررسی بر روی سلول های ماهیچه ای انسان و موش های مبتلا به دیابت قرار گرفت. نتیجه این تحقیق نشان داد این دو ماده جذب قند از خون به سلول ها را افزایش می دهند و همچنین باعث بهبود عملکرد سلول های تولید کننده انسولین و افزایش ترشح انسولین می شوند.

میخک

میخک و سرطان

مطالعات آزمایشگاهی نشان داده اند اوژنول موجود در میخک خواص ضد سرطانی دارد. در مطالعه آزمایشگاهی مشخص شد این ماده باعث مرگ سلول های سرطانی گردن رحم شده است. در مطالعه دیگری تاثیر عصاره میخک در توقف رشد تومورها مورد بررسی قرار گرفت که بسیار مثبت بود. به صورت کلی اثرات میخک در کاهش رشد سلول های سرطانی و مرگ این سلول ها تاکنون ثابت شده است اما همچنان برای تایید این اثرات در انسان ها تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

مجله سلامت داروخانه آنلاین مطالعه مطالب زیر را به شما پیشنهاد می دهد :

  • زنیان چه فوایدی بر روی سلامتی بدن دارد؟
  • رزماری چیست و چه خواصی برای بدن دارد؟
  • حنا و خواص بی نظیر آن برای بدن

لطفا امتیاز خود را به این مقاله ثبت نمایید[کل: ۱ میانگین: ۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.